Indicko-arabská číselná soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Číselné soustavy

číselné soustavy světa
  • Východní Asie
  • Abecední
  • bývalé

Indicko-arabská číselná soustava[1] nebo také indická číselná soustava[2], poziční desítková číselná soustava, je celosvětově nejrozšířenější systém pro symbolickou reprezentaci čísel. Soustava byla vynalezena indickými matematiky mezi 1. a 4. stoletím. Tento systém byl přejat perskými matematiky (Al-Chorezmího kniha O výpočtech s indickými číslicemi kolem r. 825) a arabskými matematiky (Al-Kindího kniha O používání indických číslic kolem r. 825) v 9. století. Do období vrcholného středověku se tento systém rozšířil do středověké Evropy.

Systém je založen na deseti (původně devíti) rozdílných glyfech. Symboly (glyfy) použité tak, aby reprezentovaly soustavu, jsou v zásadě nezávislé na samotném systému. Znaky aktuálně používané vychází z číslic písma bráhmí a od středověku se rozdělily na různé typografické varianty.

Tyto symboly lze rozdělit do tří hlavních skupin: západní arabské číslice používané v oblasti velkého Maghrebu a v Evropě, východoarabské číslice používané na středním Východě a indické číslice používané na indickém subkontinentu.

Tato číselná soustava se dodnes používá po celém světě.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Indicko-arabské číslice byly vynalezeny matematiky v Indii. Persko-arabští matematici je nazývali „číslice Hindů“ (kde „Hind“ bylo označení pro Indy). Později se jim v Evropě začalo říkat „arabské číslice“, protože na Západě byly představeny arabskými obchodníky.[3]

Porovnání znaků[editovat | editovat zdroj]

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 písmo viz
○/零 východní Asie čínské, japonské, korejské číslice
ο/ō Αʹ Βʹ Γʹ Δʹ Εʹ Ϛʹ Ζʹ Ηʹ Θʹ novořečtina řecké číslice
  א ב ג ד ה ו ז ח ט hebrejština hebrejské číslice
dévanágarí indické číslice
gudžarátština
gurmukhí
tibetština
ásámština/ bengálština/ siletština Bengálsko-ásámské číslice
urijština
malajálamština
tamilština tamilské číslice
0 telugština
kannadština
khmerština khmerské číslice
thajština thajské číslice
laoština
barmština
٠ ١ ٢ ٣ ٤ ٥ ٦ ٧ ٨ ٩ arabština arabské číslice
۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ moderní perština (fársí)/

darí/ paštština

číslice 0 číslice 1 číslice 2 číslice 3 číslice 4 číslice 5 číslice 6 číslice 7 číslice 8 číslice 9 urdština (písmo šáhmukhí)

Stejně jako v mnoha systémech číslování, číslice 1, 2 a 3 představují jednoduché záznamy značek; 1 je jedna čára, 2 jsou dvě čáry (nyní spojené úhlopříčkou) a 3 jsou tři čáry (nyní spojené dvěma svislými čarami). Po třech číslech symboly mají tendenci se stát složitějšími (příkladem jsou čínské číslice a římské číslice). Teoretici věří, že je to proto, že je obtížné okamžitě počítat předměty o větším počtu než tři.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Odvození moderních číslic z brahmánského zápisu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hindu–Arabic_numeral_system na anglické Wikipedii.

  1. David Eugene Smith and Louis Charles Karpinski, The Hindu–Arabic Numerals, 1911
  2. William Darrach Halsey, Emanuel Friedman. Collier's Encyclopedia, with bibliography and index. [s.l.]: [s.n.], 1983. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ROWLETT, Russ. Roman and "Arabic" Numerals. [s.l.]: University of North Carolina at Chapel Hill, 2004-07-04. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-31. (anglicky) 
  4. Language may shape human thought Archivováno 17. 4. 2008 na Wayback Machine., New Scientist, news service, Celeste Biever, 19:00 19 August 2004.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]