Přeskočit na obsah

Hagia Triada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sarkofág pocházející z Hagie Triady.

Hagia Triada (řecky: Αγία Τριάδα) je archeologické naleziště a mínojský palác[1] na jihu Kréty vzdálený asi 3–4 km na jihozápad od Faistu. Nachází se na pobřežní vyvýšenině nad Messarskou planinou.

Historie osídlení

[editovat | editovat zdroj]

Počátky zdejšího osídlení lze vystopovat do raně mínojského období ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy zde stála první osada a dvě hrobky typu tholos. Mezi lety 1600 a 1550 př. n. l. zde místní obyvatelé vybudovali mínojský palác. Tento palác byl mnohem menší než ten v sousedním Faistu. Úzký vztah k Faistu dokládá kamenná cesta, která tato dvě střediska spojovala.

Palác byl kolem roku 1450 př. n. l. zničen. Mykénští Achájové na jeho místě vybudovali nový palác typu megaron[2] a kolem něj obchodní středisko s tržištěm.

Archeologické nálezy

[editovat | editovat zdroj]

Hagia Triada, stejně jako Faistos, byla odkryta mezi lety 1900 a 1908 skupinou pracovníků z Italské archeologické školy v Athénách (Scuola Archeologica Italiana di Atene). Výzkumy vedli Federico Halbherr a Luigi Pernier. Při nich byl objeven malovaný sarkofág se scénami ze života tehdejších Kréťanů,[3]. Nyní se nachází v archeologickém muzeu v Irakliu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hagia Triada na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.minoancrete.com/agtriada.htm
  2. Lambert Schneider: Kreta – DUMONT Kunstreiseführer, DuMont Reiseverlag, Ostfildern 2002, str. 172
  3. http://www.interkriti.org/visits/agtriada/agtriada.htm

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]