Karbanátek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karbanátek se zeleninovou přílohou
Kapustové karbanátky

Karbanátek je druh hlavního jídla obsahující ve většině případů maso, ale také ho obsahovat nemusí. Jedná se o soudržnou směs například nasekaného a rozemletého masa, sýru atp. s dalšími ingrediencemi, jako je rozemleté pečivo, různé druhy zeleniny (cibule, česnek, kapusta atd.) a koření. Ze směsi se udělají placičky, které se smaží na pánvičce či ve fritovacím hrnci.

Servírování[editovat | editovat zdroj]

Karbanátky se obvykle servírují buď s bramborem či přílohami vyrobenými z brambor anebo s pečivem, v tomto případě často ve formě hamburgeru. V každém případě je vhodné jídlo doplnit zeleninou a pikantními ochucovadly jako je hořčice.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Karbanátky lze dělat z mnoha různých surovin, které můžeme mezi sebou takřka libovolně kombinovat. Protože jsou, obzvláště jsou-li zhotovované z vepřového masa, energeticky velmi vydatným pokrmem, dává se někdy před smažením přednost jejich přípravě na grilu. Ze stejných směsí lze tvořit sekanou, která je po upečení v troubě také méně kalorická než klasické smažené karbanátky.

Smažené karbanátky
jsou druhem nejznámějším a tradičně se připravují ze směsi mletého vepřového, kuřecího či hovězího masa s přidáním cibule, soli, pepře, majoránky, strouhanky a česneku, kterou spojuje vejce.
Kapustové karbanátky
mají stejné složení jako předchozí druh, ale do směsi navíc patří mletá povařená kapusta, která přidaná ve větším množství obzvláště na jaře dává karbanátkům jasně zelenou barvu.
Rybí karbanátky
odvozují jméno od druhu masa, které je v nich použito, např. z kapra, tresky, lososa apod. Mezi ostatní ingredience může navíc patřit např. strouhaný sýr, bílé víno, tvaroh, směs koření na ryby či škrob. Někdy se nakládají do kyselého nálevu a po odležení podávají studené.
Sýrové karbanátky
jsou většinou bezmasé a mají jako hlavní surovinu sýr, např. hermelín či parmezán. Placičky se tvoří z kořeněné směsi mléka svařeného s moukou, přidaným nastrouhaným sýrem a vejcem.
Vegetariánské karbanátky
mohou samozřejmě obsahovat i sýr, ale hlavní ingrediencí bývají obilniny (např. ovesné vločky, pohanka) nebo luštěniny. Existuje také nepřeberně druhů karbanátků zeleninových, zhotovovaných mezi jinými z vařeného květáku, brokolice, kapusty či cukety.
Houbové karbanátky
se dělají ze směsi různých jedlých hub, vajec, cibule a koření.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]