Přepuštěné máslo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čerstvě vyrobené přepuštěné máslo, ještě tekuté
Přepuštěné máslo při pokojové teplotě

Přepuštěné máslo či výstižněji přečištěné máslo, je tradiční úprava másla, která byla jako samozřejmost používána i u M. D. Rettigové (jako přepouštěné máslo), ale jistě i mnohem dříve. Jde o bezvodý tuk získaný z másla.

Přepuštěné máslo se připravuje pomalým přepouštěním (rozehříváním v nádobě ve vroucí vodní lázni) másla, kdy se z něj odstraňuje voda a ostatní příměsi až zbude čirý tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200–250 °C) než původní máslo (150–180 °C) a mnohem delší trvanlivost i mimo lednici, kde je pak prakticky věčný. Správně připravené uchovávané v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě vydrží měsíce.

Přepuštěné máslo se používá na smažení nebo pečení, kde se cení nejen jeho výše uvedené vlastnosti, ale i jeho slabě nasládlá jemně oříšková chuť a vůně.

Zvláštní formy[editovat | editovat zdroj]

V Indii je známo jako ghí[zdroj?], nově je popularizováno[zdroj?] jako indické ghí, které se vyrábí z kravského másla.[1][2][3][4]. Často dochází k jeho pančování rostlinnými tuky a živočišnými příměsemi.[5]

Tepelným procesem, kdy se z másla vytváří ghí, se stává bezvodým, čistí se, zbavuje se bílkovin, čímž se umožní jeho vysoká trvanlivost, nežlukne, nekazí se. Všechny původní nenasycené mastné kyseliny jako u čerstvého másla jsou však zachovány.[zdroj?] Získáváme tak čistý tuk, kterému naše tělo rozumí[zdroj?] a zužitkuje jej beze zbytku. Aby ghí mělo vlastnosti a účinky níže uvedené, je třeba, aby máslo, z kterého se ghí tepelným procesem vytváří, bylo stálé kvality a vždy jen čerstvé a nejlépe z farem s ekologickým, šetrným hospodářstvím. Jeho příprava by měla probíhat v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Proces přepouštění a čistění, trvá tak dlouho, dokud je ghí skutečně bezvodé, což dle hustoty a množství másla může trvat i 6–10 hodin i déle. Samozřejmě i v Indii si připravují ghí z másla podstatně kratší dobu, pro okamžitou konzumaci[zdroj?].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://loskutak.nova.cz/clanek/recepty/jak-se-spravne-dela-ryba-a-prepustene-maslo.html
  2. http://dadala.hyperlinx.cz/mas/masr0009.html
  3. http://www.labuznik.cz/recept/ghi-prepustene-maslo/
  4. http://www.harekrsna.cz/cvs/2008/gh%C3%AD
  5. http://indiatoday.intoday.in/story/Pure+ghee+Think+again/1/48025.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]