Přepuštěné máslo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čerstvě vyrobené přepuštěné máslo, ještě tekuté
Přepuštěné máslo při pokojové teplotě

Přepuštěné máslo či výstižněji přečištěné máslo, v Indii známé jako ghí, je tradiční úprava másla, která byla jako samozřejmost používána i u M. D. Rettigové (jako přepouštěné máslo), ale jistě i mnohem dříve. Nově je popularizované jako indické "ghí", které se vyrábí z kravského másla.[1][2][3][4]

Přepuštěné máslo se připravuje pomalým přepouštěním (rozehříváním v nádobě ve vroucí vodní lázni) másla, kdy se z něj odstraňuje voda a ostatní příměsi až zbude čirý tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200-250 °C) než původní máslo (150-180 °C) a mnohem delší trvanlivost i mimo lednici, kde je pak prakticky věčný. Správně připravené uchovávané v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě vydrží měsíce.

Přepuštěné máslo se používá na smažení nebo pečení, kde se cení nejen jeho výše uvedené vlastnosti, ale i jeho slabě nasládlá jemně oříšková chuť a vůně.

Základní postup přípravy[editovat | editovat zdroj]

Zahřívejte máslo ve velkém hrnci na středním ohni, dokud se nezačne vařit. Když na povrch vyplave bílá pěna, snižte přívod tepla tak, aby se máslo slabě vařilo. Čas od času odstraňte sražené kousky a pěnu, které se hromadí na povrchu. Buďte opatrní, aby se ghí nepřipálilo. Když se ghí vaří při příliš vysoké teplotě nebo příliš dlouho, ztmavne a dostane nežádoucí zápach. Doba, kterou potřebujete na přípravu ghí, je závislá na připravovaném množství. Ghí by mělo být nazlátlé a průzračně čisté. Nakonec opatrně přelijte ghí přes plátno nebo ubrousek a nezakryté ho nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Pěnu sebranou z povrchu a sražené kousky, které zůstaly na dně hrnce, můžete použít do těst, při vaření zeleniny, polévek a obilovin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://loskutak.nova.cz/clanek/recepty/jak-se-spravne-dela-ryba-a-prepustene-maslo.html
  2. http://dadala.hyperlinx.cz/mas/masr0009.html
  3. http://www.labuznik.cz/recept/ghi-prepustene-maslo/
  4. http://www.harekrsna.cz/cvs/2008/gh%C3%AD

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]