Josef Havel (spisovatel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Havel
Josef-havel.jpg
Narození 13. října 1937 (81 let)
Povolání spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Josef Havel (2005)
Josef Havel - Autogramiáda knihy Z historie létání v Ústí nad Orlicí (1997)

Josef Havel (* 13. října 1937 Litomyšl) je český spisovatel, autor literatury faktu, filmař a publicista. Svůj život prožil v Ústí nad Orlicí v podhůří Orlických hor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Do obecné školy začal chodit v předposledním válečném roce, měšťanskou školu ukončil v roce 1953. Po závěrečné zkoušce nastoupil jako učeň do n.p. Kovostav, kterému zajišťovalo výchovu učňovského dorostu odborné učiliště Kdyňských strojíren v Domažlicích. Po roce učení v profesi univerzální soustružník byl vyslán na studia do Náchoda, kde tehdy existovala Vyšší průmyslová škola strojně textilní. Tu ukončil maturitou v roce 1958 a následovaly dva roky základní vojenské služby v Brně u protiletadlového dělostřeleckého pluku v Brně - Židenicích.

V roce 1960 se vrátil do n.p. Kovostav, kde pracoval jako technický kontrolor a později jako konstruktér. A to ve skupině, která úspěšně přivedla k realizaci první provozuschopný bezvřetenový dopřádací stroj na světě – BDA 200. V roce 1963 se oženil, s manželkou Ludmilou mají dvě dcery.

Rok 1968 ho zastihl kromě technické funkce jako člena Závodního výboru a později předsedu Podnikového výboru Revolučního odborového hnutí. Za svoji činnost a postoje v tomto období byl v roce 1970 propuštěn z práce.[zdroj?] Po jistém období nezaměstnanosti začal pracovat jako dělník v ústeckém Komunálním podniku. Po čase přijal nabídku nastoupit opět jako konstruktér ve Výzkumném ústavu bavlnářském v Ústí nad Orlicí.

V přelomovém 90. roce se opět zapojil do veřejné činnosti a stanul ve vedení ústavu. Do důchodu odešel jako personální ředitel v roce 1998. Od té doby se věnuje především událostem probíhajícím v letech 1937–45. Studuje a tvoří v tandemu s manželkou.

Jeho koníčkem je astronomie a fotografování.

Knižní tvorba[editovat | editovat zdroj]

  • Poupata ožehlá nenávistí (2. doplněné a rozšířené vydání, vydáno v roce 2006 v nakladatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí. Rozebrané 1. vydání povzbudilo stejného vydavatele k vydání 2. v roce 2006. Autor ho značně doplnil a rozšířil zejména o další osudy internovaných dětí.)
  • Rebel v oblacích (vydáno v roce 2012 v nakladatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí. Kniha zachycuje životní příběh československého pilota Otakara Hrubého, létajícího během druhé světové války ve službách francouzského a pak britského královského letectva RAF. Jeho neuvěřitelné příhody nejednou na hranici života i smrti a naopak chvíle plné až černého humoru tvoří závěrečnou část trilogie o čs. letcích na válečných frontách: Štvancem svědomí, Nikdy se nevzdávat.)

Filmová tvorba[editovat | editovat zdroj]

Josef Havel od založení v roce 1961 až po ukončení činnosti v roce 1991 vedl Amatérské filmové studio Závodního klubu Revolučního odborového hnutí v Ústí nad Orlicí. Vznikly zde tři desítky filmových kronik, obsahující 110 reportáží ze života města Ústí nad Orlicí, i samostatná řada monotematických filmů, zachycujících významné události, mizející řemesla, zvyky apod.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Úspěšné setkání spisovatelů literatury faktu v Letohradě [online]. Město Letohrad, 21. 9. 2007 [cit. 2008-11-22]. Dostupné online. (česky) 
  2. PROKEŠ, Lukáš. Ceny města a Ceny starosty města za rok 2007 [online]. Město Ústí nad Orlicí, 11. 6. 2008 [cit. 2008-11-22]. Dostupné online. (česky) 
  3. NAVRÁTILOVÁ, Magdaléna. Čestné uznání Miroslava Ivanova v kategorii produkce literatury faktu [online]. Město Letohrad, 20. 5. 2013 [cit. 2013-08-15]. Dostupné online. (česky) 
  4. BARTOŇOVÁ, Vladimíra. Ústí nad Orlicí ocenilo osobnosti roku [online]. OIK TV, 8. 10. 2013 [cit. 2013-10-27]. Dostupné online. (česky) 
  5. HÁJEK, Petr. Josef Havel obdržel pamětní plaketu Ministerstva obrany [online]. Město Ústí nad Orlicí, 12. 11. 2014 [cit. 2014-11-12]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]