Foča

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na město a řeku Drinu

Foča (srbskou cyrilicí Фоча) je město v Bosně a Hercegovině, na východě země v entitě Republika srbská; hlavní město Regionu Foča. Má 14 000 obyvatel.

Foča se nachází na pravém břehu řeky Driny, u ústí řeky Ćehotiny do Driny. Je centrem určité oblasti, ve středověku byla křižovatkou mnohých bosenských cest. Přes Foču procházela cesta do Dubrovniku, známá jako Via Drine a mnohé další trasy, které nemohly být vzhledem k charakteru okolní krajiny, vedeny jinudy. Foča se tak rozvíjela jako stanoviště karavan, které tehdy křižovaly celou Osmanskou říši.

Historie

Ve středověku je Foča připomínána v mnoha dokumentech pod různými názvy, například Choçe, Coçça, Choza, Coçe, Chozza, Coza, Chotza, Hoča, Hotča. Poprvé roku 1368 (in forum Choçe). V červenci 1444 je zmiňována jako Hotče (psáno v Hotče) a stejně tak i v srpnu 1467. Předpokládá se, že název Hoča a Hotča pochází z vlastního jména Hotkja.

Foča se součástí Bosny stává po zhroucení systému správy Nikoly Altomanoviće v roce 1373. Do Foči často přicházely obchodní karavany i koncem 14. a začátkem 15. století. V 15. století rozkvět Foči zastínil i mnohá další města v okolí. Tehdejší význam města dokládá i zřizování kolonií Dubrovničanů ve městě v letech 1422-1448. Kromě cizích obchodníků se ale dařilo díky bohatým okolním zdrojům i místním. Mezi ty patří například rody Drugovići, Nartičići, Zorčići, Crijepovići, Ljubinovići, Novakovići, Veseokovići, Brateljevići a významné postavy Tvrdiša Mirošković, Radoje Dubjević a další. Kromě obchodu s látkami a oděvy se ovšem také vyvážely i přírodní suroviny, na které je příroda v okolí města a údolí řeky Driny bohatá. Město tehdy vlastnil další vlivný rod - Kosačové.

Za dob Osmanské nadvlády se rozvíjelo, vznikla tu Aladžská mešita, označovaná za jednu z nejkrásnějších v Evropě. Během 2. světové války tu srbští četnici zmasakrovali 4 000 bosenských muslimů.[zdroj?] V roce 1942 sem po neúspěšných bojích v oblastech severu Černé Hory a východu Srbska přesunul svůj generální štáb Josip Broz Tito, vůdce partyzánského hnutí Během 90. let, když byla v Jugoslávii občanská válka, odsud byli vyhnáni právě Bosňáci; nastěhovali se sem srbští uprchlíci. V období od dubna do července 1992 - krátce poté, co po bojích obsadila město VRS - probíhaly etnické čistky vůči tehdejšímu muslimskému obyvatelstvu. Srbští vojáci zničili nebo těžce poškodili všechny mešity, staré i několik století. V rámci nacionalistických nálad v Republice srbské bylo město přejmenováno v lednu 1994 na Srbinje (Србиње). Název byl v únoru 2004 vrácen na Foča protože Ústavní soud BiH jméno Srbinje označil za diskriminační.

Narodili se tu

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Foča na bosenské Wikipedii.

Externí odkazy