Čestný doktorát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Doctor honoris causa)
Skočit na: Navigace, Hledání

Čestný doktor (lat. doctor honoris causa, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem) je čestný akademický titul, který je udělován bez studia a skládání zkoušek. Často jej uděluje akademická instituce (nejčastěji univerzita či jiná vysoká škola), kterou příslušný kandidát nestudoval ani na ní jinak nepůsobil.

Udělením titulu čestného doktora se oceňují významné zásluhy určité osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy, na poli ochrany lidských práv apod. Udělení titulu může být provedeno slavnostním obřadem – promocí, titul bývá často udělen při příležitosti návštěvy instituce danou osobností.

Zkratka dr. h. c. mult. znamená, že dotyčný je držitelem více čestných doktorátů. Např. bývalý československý a český prezident Václav Havel obdržel 46 čestných doktorátů.[1]

Grafická podoba zkratky[editovat | editovat zdroj]

Jediná kodifikovaná forma zápisu zkratky tohoto titulu je dr. h. c. (tedy s malým d a s mezerami po dr. i h.), pokračuje-li věta dále, píše se za tímto titulem čárka, jelikož jde (vzhledem k uvedené osobě) o apoziční vztah (přístavek).[2]

Jde však o český úzus; v jiných státech (Německo, USA) může být ustálená forma zápisu zkratky jiná. Např. prof. Dr. Dr. h.c. mult. Ludwig Maximilian Eichinger, ředitel Institutu pro německý jazyk v Mannheimu, nebo Staatsminister a.D. Dr. h.c. mult. Hans Zehetmair, předseda Rady pro německý pravopis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čestné doktoráty [online]. Knihovna Václava Havla, [cit. 2016-04-08]. Dostupné online.  
  2. Zkratky titulů a hodností [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, [cit. 2016-04-07]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]