Čestný doktorát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Doctor honoris causa)
Skočit na: Navigace, Hledání

Čestný doktor (lat. doctor honoris causa, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem a oddělena od něj čárkou) je čestný akademický titul, který je udělován bez studia a skládání zkoušek. Často jej uděluje akademická instituce (nejčastěji univerzita či jiná vysoká škola), kterou příslušný kandidát nestudoval ani na ní jinak nepůsobil.

Udělením titulu čestného doktora se oceňují významné zásluhy určité osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy, zásluhy na poli ochrany lidských práv, zásluhy, kterými daná osobnost dosáhla i zahraničního ohlasu apod. Udělení titulu může být provedeno slavnostním obřadem – promocí, titul bývá často udělen při příležitosti návštěvy instituce danou osobností.

Některé instituce čestné tituly (honoris causa) dokonce prodávají, resp. udělují je za stanovený příspěvek pro danou instituci.[1]

Zkratka dr. h. c. mult. (z lat. doctor honoris causa multiplex) znamená, že dotyčný je držitelem více čestných doktorátů. Např. bývalý československý a český prezident Václav Havel obdržel 46 čestných doktorátů.[2]

Grafická podoba zkratky[editovat | editovat zdroj]

Jediná dříve kodifikovaná forma zápisu zkratky tohoto titulu je dr. h. c. (tedy s malým d a s mezerami po dr. i h.), pokračuje-li věta dále, píše se za tímto titulem čárka, jelikož jde (vzhledem k uvedené osobě) o apoziční vztah (přístavek).[3]

Tento čestný titul je v Česku akademický, v tom smyslu, že je udílen akademickou institucí (podrobné podmínky udělení bývají upraveny zpravidla statutem dané VŠ, např. pokynem rektora), nejedná se však o akademický titul ve smyslu vysokoškolského zákona – ten čestný doktorát vůbec nezmiňuje, zkratka tohoto titulu se tak tvoří dle českého úzu.[4] V jiných státech (Německo, USA) může být ustálená forma zápisu zkratky jiná. Např. prof. Dr. Dr. h.c. mult. Ludwig Maximilian Eichinger, ředitel Institutu pro německý jazyk v Mannheimu, nebo Staatsminister a.D. Dr. h.c. mult. Hans Zehetmair, předseda Rady pro německý pravopis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KASÍK, Pavel. Doktorský titul koupíte na webu za tisícovku. Bude vám k ničemu Zdroj: http://technet.idnes.cz/doktorsky-titul-koupeny-na-internetu-kindl-fzl-/sw_internet.aspx?c=A130708_200309_sw_internet_pka. Technet [online]. 2013-03-09 [cit. 2016-05-30]. Dostupné online.  
  2. Čestné doktoráty [online]. Knihovna Václava Havla, [cit. 2016-04-08]. Dostupné online.  
  3. Zkratky titulů a hodností [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, [cit. 2016-04-07]. Dostupné online.  
  4. Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů, [cit. 2016-05-30]. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]