Ashmoleovo muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ashmolean Museum)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ashmolean Museum
Ashmolean Museum Entrance March 2015.png
Údaje o muzeu
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Založeno 1683
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ashmoleovo muzeum, oficiálně Ashmolean Museum of Art and Archaeology, je světově prvním univerzitním muzeem. Nachází se v britském Oxfordu a bylo založeno mezi lety 16781683. Jeho vznik bývá dáván do souvislosti s osobou sira Christophera Wrena (1632-1723), britského matematika, fyzika, geometra a astronoma. Jméno muzea je odvozeno od dalšího britského vědce, astrologa a politika Eliase Ashmolea (1617-1692), který původnímu ústavu věnoval v roce 1677 své sbírky. Současná budova, která prošla v letech 2006-2009 celkovou rekonstrukcí, pochází až z roku 1845.

Muzeum je známé také jako první instituce, v jejíž sbírkách se nacházela prokázaná fosílie dinosaura (kus stehenní kosti megalosaura), kterou zobrazil první představený muzea Robert Plot (1640-1696).

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Archeologické sbírky mapují historii lidského osídlení v údolí Nilu (území dnešního Egypta a Núbie) od doby před 5 000 lety a mají celkem v šesti sálech druhou největší sbírku staroegyptského umění po Britském muzeu.

Paolo Uccello: Lov v lese

Archeolog Arthur Evans věnoval muzeu rozsáhlou sbírku mínojského umění.

K pokladům výtvarného umění patří olejomalba Paola Uccella Lov v lese (1465-70), kresby Leonarda da Vinci, Raffaela, Michelangela, obrazy Williama Turnera, Johna Constablea, Pabla Picassa nebo plastiky Barbary Hepworthové.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]