Ashmolean Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ashmolean Museum
Ashmolean.jpg
Údaje o muzeu
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Adresa Beaumont Street, Oxford OX1 2PH  Oxford
Založeno 1683
Zeměpisné souřadnice
Ashmolean Museum
Red pog.svg
Ashmolean Museum
Webové stránky

Ashmolean Museum of Art and Archaeology, Beaumont Street, Oxford, (česky "Ashmoleovo muzeum") je světově prvním univerzitním muzeem. Nachází se v britském Oxfordu a bylo založeno mezi lety 16781683. Jeho vznik bývá dáván do souvislosti s osobou sira Christophera Wrena (1632-1723), britského matematika, fyzika, geometra a astronoma. Jméno muzea je odvozeno od dalšího britského vědce, astrologa a politika Eliase Ashmolea (1617-1692), který původnímu ústavu věnoval v roce 1677 své sbírky v rámci jakéhosi kabinetu kuriozit. Současná budova, která prošla v letech 2006-2009 celkovou rekonstrukcí, pochází až z roku 1845.

Muzeum je známé také jako první instituce, v jejíž sbírkách se nacházela prokázaná fosílie dinosaura (kus stehenní kosti megalosaura), kterou zobrazil první představený muzea Robert Plot (1640-1696).

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Archeologické sbírky mapují historii lidského osídlení v údolí Nilu (území dnešního Egypta a Núbie) od doby před 5 000 lety a mají celkem v šesti sálech druhou největší sbírku staroegyptského umění po British Museum.

Paolo Uccello The Hunt in the Forest

Archeolog Arthur Evans věnoval muzeu rozsáhlou sbírku mínojského umění.

K pokladům výtvarného umění patří olejomalba Paola Uccella Lov v lese (1465-70), kresby Leonarda da Vinci, Raffaela, Michelangela, obrazy Williama Turnera, Johna Constablea, Pabla Picassa nebo plastiky Barbary Hepworth.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]