Přeskočit na obsah

Arthur Evans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arthur Evans
Narození8. července 1851
Nash Mills
Úmrtí11. července 1941 (ve věku 90 let)
Youlbury House
Alma materBrasenose College (od 1870)
Harrow School
Oborarcheologie
OceněníLyellova medaile (1880)
společník Královské společnosti (1901)
Společník Britské akademie (1902)
Medal of the Royal Numismatic Society (1902)
Královská zlatá medaile (1909)
… více na Wikidatech
RodičeJohn Evans
PříbuzníLewis Evans (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bronzová busta sira Arthura Evanse u paláce Knóssos

Sir Arthur John Evans (8. července 1851 Nash Mills (Anglie) – 11. července 1941) byl britský archeolog, který je známý především svými vykopávkami paláce v Knóssu na řeckém ostrově Kréta. Svá studijní léta strávil na Harrow School a Brasenose College.

Předtím, než Evans začal s výzkumy paláce Knóssos, archeolog Minos Kalokairinos odkryl roku 1894 dvě skladovací místnosti, ale turecká vláda přerušila jeho práce dřív, než je mohl dokončit. Evans se v té době snažil rozluštit písmo na pečetních kamenech. Když ostrov Kréta roku 1900 vyhlásil nezávislost, začal s výzkumy paláce. Během nich objevil více než 3000 hliněných tabulek a zároveň i začal s pokusy o jejich rozluštění. Později zjistil, že krétský jazyk využíval dvou typů písem (lineární písmo typu A a lineární písmo typu B) a dospěl k závěru, že na Krétě existovala vyspělá civilizace dlouho předtím, než na řecké pevnině vznikla homérovská mykénská civilizace.

V březnu 1900 zakoupil celou lokalitu a začal s rozsáhlým odkrýváním paláce na ploše o rozloze 2 hektarů. Charakter paláce s mnoha místnostmi a chodbami mu připomněl řecký mýtus o králi Mínoovi. Z toho důvodu pojmenoval nalezenou civilizaci mínojskou. Výzkumy byly dokončeny roku 1903.

Roku 1911 byl za své služby archeologii pasován na rytíře. Kromě vykopávek v Knóssu se podílel také na významném rozšíření archeologických sbírek Ashmoleova muzea (Ashmolean museum) v Oxfordu o řeckou a mínojskou keramiku a založil Starožitnickou společnost (Society of Antiquaries).

Přes své zásluhy je však kritizován za iracionální neústupné krétocentrické názory, které vedly k jeho sporům s archeology zabývajícími se řeckou pevninou, jako byli Carl Blegen nebo Alan Wace. Evans trval na jedné časové linii vývoje, vrcholu a úpadku civilizací doby bronzové, která se posléze ukázala jako nesprávná.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]