Přeskočit na obsah

Maud z Walesu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - panovnice Maud z Walesu (Maud Charlotte Mary Victoria; 26. listopadu 1869 Londýn20. listopadu 1938 tamtéž) byla jakožto manželka krále Haakona VII. v letech 19051938 norská královna, první královna samostatného Norska od roku 1905.

Biografie

Původ a mládí

Maud se narodila roku 1869 v Marlborough House v Londýně jako třetí, nejmladší dcera ze šesti dětí britského korunního prince (prince z Walesu) Alberta Edwarda, nejstaršího syna královny Viktorie, pozdějšího krále Eduarda VII., a dánské princezny Alexandry, dcery dánského krále Kristiána IX. Byla pokřtěna 24. prosince 1869 Johnem Jacksonem, londýnským biskupem v Marlborough House. Pro svou odvážnost získala v dětství přezdívku Harry.

Manželství

Dne 22. července 1896 si Maud v Buckinghamském paláci vzala svého bratrance, dánského prince Carla. Princ Carl byl druhý syn dánského korunního prince Frederika – bratra Maudiny matky Alexandry, a princezny Louisy Švédské. Nevěstin otec, tehdy ještě princ z Walesu, dal Maud jako svatební dar Appleton House v Sandringhamu. Manželům se narodil pouze jeden potomek – princ Alexandr (2. července 1903).

Vláda

Norská královská rodina

Princ Carl sloužil u dánského námořnictva a rodina žila v Dánsku až do roku 1905, kdy byl Carl zvolen norským parlamentemStortingem jako kandidát na norský trůn uvolněný po osamostatnění země. Po plebiscitu v listopadu 1905, kdy bylo odsouhlaseno zachování monarchie, přijal Carl norský trůn, změnil si jméno na Haakon VII. a z prince Alexandra se stal Olaf. Král a královna byli korunováni v nidaroské katedrále v Trondheimu 22. června 1906; byla to poslední korunovace v některé ze skandinávských monarchií.

Maud nikdy nepřestala milovat svou vlast, ale rychle se v nové zemi přizpůsobila – naučila se lyžovat a podporovala charitu a umělce. Maudina poslední oficiální cesta do Velké Británie proběhla v roce 1937 při příležitosti korunovace jejího synovce Jiřího VI. a jeho manželky Elizabeth Bowes-Lyon.

Pozdní život

Maud umírá 20. listopadu 1938 – šest dní před svými 69. narozeninami – v Londýně na selhání srdce. Její ostatky byly převezeny do Norska a pochovány v rodinné hrobce v Akershusském kostele.

Zajímavost

Na její počest nazval norský polárník Roald Amundsen neznámé pohoří v Antarktidě, místy vysoké 4 500 m n. m., které objevil při své úspěšné výpravě k jižnímu pólu v roce 1911, pohořím královny Maud. Její jméno nese rovněž Země královny Maud.

Rodokmen

 
 
 
 
 
František Sasko-Kobursko-Saalfeldský
 
 
Ernest I. Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
 
 
 
 
Augusta Reuss Ebersdorf
 
 
princ Albert
 
 
 
 
 
 
Augustus Sasko-Gothajsko-Altenburský
 
 
Luisa Sasko-Gothajsko-Altenburská
 
 
 
 
 
 
Luisa Šarlota Meklenbursko-Zvěřínská
 
 
Eduard VII.
 
 
 
 
 
 
Jiří III.
 
 
Eduard August Hannoverský
 
 
 
 
 
 
Šarlota Meklenbursko-Střelická
 
 
královna Viktorie
 
 
 
 
 
 
František Sasko-Kobursko-Saalfeldský
 
 
Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
 
 
 
 
 
 
Augusta Reuss Ebersdorf
 
Maud z Walesu
 
 
 
 
 
Fridrich Karel Ludvík Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderburský-Beck
 
 
Fridrich Vilém Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Glücksburský
 
 
 
 
 
 
Frederika Schliebenská
 
 
Kristián IX.
 
 
 
 
 
 
Karel Hesensko-Kasselský
 
 
Luisa Karolina Hesensko-Kasselská
 
 
 
 
 
 
Luisa Dánská a Norská
 
 
Alexandra Dánská
 
 
 
 
 
 
Fridrich Hesensko-Kasselský
 
 
Vilém Hesensko-Kasselský
 
 
 
 
 
 
Karolina Nasavsko-Usingenská
 
 
Luisa Hesensko-Kasselská
 
 
 
 
 
 
Frederik Dánský
 
 
Luisa Šarlota Dánská
 
 
 
 
 
 
Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
 

Externí odkazy

Norská královna
Předchůdce:
Žofie Nasavská
19051938
Maud z Walesu
Nástupce:
Sonja Haraldsen