Stanley Kubrick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick (1949)
Stanley Kubrick (1949)
Rodné jménoStanley Kubrick
Narození26. července 1928
Bronx
Úmrtí7. března 1999 (ve věku 70 let)
Childwickbury Manor
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníChildwickbury Manor
NárodnostŽidé ve Spojených státech amerických
Alma materNewyorská městská kolej
William Howard Taft High School
Povolánífilmový režisér, kameraman, fotograf, filmový producent, scenárista, střihač, kameraman, výkonný producent, šachista, scénograf, režisér a umělecký producent
OceněníCena Hugo za nejlepší hrané představení (1965, 1969 a 1972)
Cena Akademie za nejlepší vizuální efekty (1968)
komandér Řádu umění a literatury (1995)
Golden Lion for Lifetime Achievement (1997)
BAFTA Academy Fellowship Award (2000)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníateismus
ChoťRuth Sobotka (1954–1957)[1]
Christiane Kubrick (1958–1999)
DětiVivian Kubrick
PodpisStanley Kubrick – podpis
Webwww.kubrickfilms.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanley Kubrick (26. července 1928 Bronx, New York, USA7. března 1999, Harpenden, hrabství Hertford, Anglie) byl americký režisér a fotograf.

Život

Stanley Kubrick s modelkou Rosemary Williamsovou, foto pro časopis Look, 1949

Narodil se v rodině lékaře Jacka Kubricka. I přes špatné školní výsledky byl považován za velice inteligentního. Proto ho otec naučil hrát šachy. Z Kubricka se stal vynikající hráč. A jeho filmy skutečně připomínají partii šachů. Vše je důkladně a pečlivě promyšleno dopředu. Kubrick dostal ke třináctým narozeninám fotoaparát. Měl výjimečné nadání a v sedmnácti ho dokonce přijali do časopisu Look jako učedníka.

V roce 1951 vyměnil fotoaparát za filmovou kameru a natočil krátké dokumentární snímky o životě boxerů (Day of the Fight), o knězi, který musí na nejvzdálenější farnosti létat letadlem (Flying Padre), a o námořnických odborech (The Seafarers). Jeho prvním celovečerním dílem byl Fear and Desire o fiktivní válce ve fiktivním světě.

Stanley Kubrick je znám svým puntičkářstvím a kritičností. Několik jeho filmů bylo cenzurováno, případně zakázáno. Snímek Stezky slávy o popravě tří francouzských vojáků v období 1. světové války byl ve Francii dlouhá léta zakázán.

Lolita podle stejnojmenného románu Vladimira Nabokova o lásce profesora ke čtrnáctileté nymfičce musela být upravována samotným Kubrickem, který jakýkoliv nedobrovolný zásah do svého díla odmítal.

U filmu Mechanický pomeranč britské úřady tvrdily, že film rozpoutal vlnu zločinů páchaných mladistvými. Kubrickově rodině bylo vyhrožováno smrtí. Tvůrce se rozhodl, že film se až do jeho smrti nesmí v Británii promítat v kinech a v televizi.

Kubrickovým posledním filmem se stal psychologický snímek Eyes Wide Shut. Stanley Kubrick zemřel ve spánku na infarkt.

Ocenění

Kubrick získal za celou svou kariéru jednoho Oscara, a to za vizuální efekty k 2001: Vesmírná odysea. Nominován byl však dvanáctkrát. Ve filmu Vesmírná odysea zdokonalil metodu přední projekce.

Dílo

Externí odkazy