Rudolf Doležal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sousoší Dělnická rodina na Litovelské ulici v Olomouci-Nové Ulici. Na cedulce je napsáno: „Sousoší bylo zbudováno u příležitosti 15. výročí osvobození naší vlasti slavnou sovětskou armádou, z podnětu a za přispění občanů této čtvrti města Olomouce na paměť dnů kdy se v roce 1932 pracující lid střetl s mocí a právem svých vykořisťovatelů. Sousoší zhotovil ak. soch. R. Doležel“.

Rudolf Doležal (19. červenec 1916 Horka nad Moravou2002 Olomouc) byl olomoucký sochař a medailér, autor mnoha pomníků a soch ve veřejném prostoru mnoha moravských měst a obcí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole u profesora Karla Štipla. Svému otci – štukatérovi – pomáhal při restaurování mnoha olomouckých památek (mimo jiné kostela svatého Mořice), se sochařem Vojtěchem Hořínkem restauroval některé olomoucké kamenné portály a kašny. Jeho tvorba je negativně poznamenána zakázkami pro komunistický režim v duchu monumentálního socialistického realismu (1951, 1959, 1978). Nejzajímavější se jeví jeho stylizovaná figurální tvorba z 60. let 20. století a především jeho tvorba medailérská.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu