Gurmukhí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Gurmukhí (Gurmukhī - ਗੁਰਮੁਖੀ) je písmo, kterým se píše východo-paňdžábština, tedy východní sikhský dialekt paňdžábštiny, používaný na území Indie. Naproti tomu západní, muslimský dialekt používaný v Pákistánu, se píše urdským písmem šáhmukhí, které je rozšířenou variantou písma perského a bylo vytvořeno za základě arabského písma.

Písmo gurmukhí podobně jako většina indických písem vzniklo z písma Bráhmí a je, tak jako ostatní, slabičným písmem. Každá souhláska totiž obsahuje inherentní krátké „a“. tedy např. souhláska „k“ je ve skutečnosti slabikou „ka“. Pro přidání jiných samohlásek do slabiky se pak nepoužívají tyto samohlásky v plném tvaru, ale jako ligatury. Písmo je svojí grafickou podobou i principy velice blízké písmu dévanágarí, a také bengálskému a gudžarátskému písmu.

Název písma je složen ze slov guru = učitel a mukh = ústa, jeho název je tedy něco jako „(pocházející z) úst Učitele“. Toto písmo totiž sestavil v 16. století druhý sikhský guru, Guru Angad Dev.

Vokalického (jako v českém slově krk) se toto písmo zbavilo tak, že ho začalo přepisovat foneticky jako ri, neboť vokalické ṛ již z novoindických jazyků vymizelo a v současnosti se v severní Indii vyslovuje jako ri a to i v sanskrtských slovech (např. v maráthštině se vyslovuje jako ru).

Podobně jako v hindštině v některých případech (na konci slova, na slovních švech a pod.) inherentní krátké „a“ odpadá, není-li však pro výslovnost snazší ho zachovat (ale např. po skupině více souhlásek).

Nejvýznačnějším literárním dílem, jehož originál byl napsán písmem Gurmukhí je bezesporu sikhská posvátná kniha Guru Granth Sahib. Toto písmo ovládají všichni sikhové a to i včetně nevzdělaných vesničanů, kteří žádné jiné písmo neznají. Většina sikhů ale ještě ovládá i latinku a dévanágarí.

Kódování písma Gurmukhí v Unicode[editovat | editovat zdroj]

Chceme-li používat písmo Gurmukhí v elektronické podobě, je vhodné použít kódování UTF-8. Unicode znaky písma Gurmukhí jsou U+0A00 až U+0A7F.

    0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F
A00  
A10  
A20  
A30   ਲ਼ ਸ਼ ਿ
A40  
A50   ਖ਼ ਗ਼ ਜ਼ ਫ਼
A60  
A70   ੿

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]