Boje v kostele svatých Cyrila a Metoděje
| Boje v kostele sv. Cyrila a Metoděje | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Konflikt: Druhá světová válka | |||||||||||||||
Památník v kryptě kostela |
|||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Strany | |||||||||||||||
| Velitelé | |||||||||||||||
| Adolf Opálka † | Karl von Treuenfeld | ||||||||||||||
| Síla | |||||||||||||||
| 7 mužů | 800 příslušníků SS a gestapa | ||||||||||||||
| Ztráty | |||||||||||||||
| 7 mrtvých | neznámé | ||||||||||||||
| {{{poznámky}}} | |||||||||||||||
| Československý odboj |
|---|
|
Tarnopol • Coulommiers • La Ferté sous Jouarre • Británie • Šibáa • Tobrúk (1) • Tobrúk (2) • Kostel svatých Cyrila a Metoděje • Sokolovo • Bitva o Kyjev • Bílá Cerekev • Žaškov • Kartoffelernte • Banská Bystrica • Dukla • Bělehrad • Tetřev • Dunkerque • Jaslo • Západní Karpaty • Liptovský Mikuláš • Ostrava • Plzeň • Praha • Bitva o Břest • Bitva u Slivice |
Boje v kostele sv. Cyrila a Metoděje se odehrály 18. června 1942 mezi příslušníky SS a gestapa a sedmi československými parašutisty, mezi nimiž byli i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří provedli atentát na Heydricha. Celý boj trval sedm hodin.
Obsah |
Operace Anthropoid [editovat]
Dne 29. prosince 1941 byli parašutisté Kubiš a Gabčík vysazeni u obce Nehvizdy. Jejich úkolem bylo uskutečnit atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten byl proveden 27. května 1942.
Atentátníci se společně s dalšími pěti parašutisty ukryli v podzemní části pravoslavného kostela svatého Cyrila a Metoděje. V důsledku zrady Karla Čurdy je však Němci brzy vypátrali.
Boje v kostele [editovat]
Ve 4:10 začali Němci kostel obkličovat. Nejdříve prohledali byt kostelníka, pak vnikli do samotného kostela. Zde na kůru měli hlídku Opálka, Kubiš a Bublík, kteří okamžitě zahájili palbu. Jejich odpor byl zlomen až po dvou hodinách, kdy jim došly náboje. Opálka a Bublík si poslední náboj nechali pro sebe. Jan Kubiš vykrvácel na následky četných zranění.
Zbylí parašutisté byli ukrytí v kryptě kostela. Traduje se, že se snažili prorazit si únikovou cestu do kanalizace.[1] Malým větracím okénkem z ulice v západní části kostela Němci do krypty házeli ruční granáty se slzným plynem, ale parašutisté je vyhazovali ven. Poté se Němci pokusili za pomoci protektorátních hasičů parašutisty vyplavit. Obránci však hadice díky dřevěnému žebříku vystrčili zpátky na ulici a pálili po vojácích. Nakonec jim jeden z hasičů žebřík vytáhl. Nyní již nic nebránilo v zaplavení krypty. Zatím byl v oblasti zazděného starého vchodu do krypty pomocí výbušnin proražen další vchod, z něhož následovaly další německé útoky, které však byly odraženy. Boj v kryptě skončil stejně jako boj v horní části kostela: parašutisté si poslední náboj nechali pro sebe.
Seznam parašutistů [editovat]
- Jozef Gabčík – narozen 8. dubna 1912
- Jan Kubiš – narozen 24. června 1913
- Josef Valčík – narozen 2. listopadu 1914
- Adolf Opálka – narozen 4. listopadu 1915
- Josef Bublík – narozen 12. února 1920
- Jan Hrubý – narozen 4. března 1915
- Jaroslav Švarc – narozen 11. května 1914
Reference [editovat]
- ↑ Atentátníci na Heydricha si nekopali tunel, je to mýtus, 18. června 2012
Související články [editovat]
Externí odkazy [editovat]
- Zprávy SS a gestapa o dobývání kostela sv. Cyrila a Metoděje 18. června 1942 (Fronta.cz)
- WIRNITZER, Jan. Roztržka gestapa a SS u krypty: Nerozeznáte tlampač od vysílačky! [online]. iDNES.cz, 2012-06-18, [cit. 2012-06-18]. Dostupné online.
- nezahynem.wz.cz
- panzernet.net