Boj o Český rozhlas (1945)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boj o Český rozhlas
Konflikt: Druhá světová válka
[[Soubor:{{{obrázek}}}|300px|]]
Trvání: 5 - 9. květen 1945
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Praha, dnes Česká republika
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Československé vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Czechoslovakia Čeští povstalci Vlajka Třetí říše Třetí říše
Velitelé
Jaroslav Záruba ...
Síla
neznámé množství povstalců
2 Britové
Více než 213 příslušníků SS
Pěchota, tanky, letectvo a dělostřelectvo Wehrmachtu

Pancéřový vlak
Ztráty
89 padlých[1] neznámé
{{{poznámky}}}

Boj o Český rozhlas byl jednou z epizod pražského povstání. Trval čtyři dny a vyžádal si život 89 českých občanů.

Boje o rozhlas[editovat | editovat zdroj]

5. května v 6 hodin ráno začínají pracovníci rozhlasu vysílat jen česky a hrají zakázané české písně. To působí jako rozbuška a začíná Pražské povstání. Němci posílají proti rozhlasu jednotky SS, ale tomu přichází na pomoc čeští policisté a jiní povstalci. Tou dobou je však v budově 90 vojáků Waffen SS. Ti však bloudí protože zaměstnanci odstranili německé nápisy.

První povstalci (jednotka 16 policistů) dorazí k rozhlasu ve 12:10. Okamžitě vběhnou dovnitř. Zatím Ve 12:15 začínají rozhlasáci vyvěšovat spojenecké vlajky. Povede se jim vyvěsit československou a americkou. Ve vyvěšení sovětské a britské jim zabrání německá palba. Ve 12:33 začíná rozhlas volat o pomoc. Tou dobou se již v budově těžce bojuje. Waffen SS posílá k rozhlasu posily, ale jejich vozidlo je rozstříleno povstalci. Češi je obírají o zbraně a začínají dobývat budovu. Bojuje se o každou místnost, každý metr. U budovy umírají i němečtí civilisté, které zabijí granát (omylem hozený příslušníky SS). Na pomoc povstalcům přichází i příslušníci vládního vojska. V 18 hodin nakonec kapitulují.

Následující dny se Němci snaží získat rozhlas zpět, nebo ho umlčet. Nasazují tanky, pancéřový vlak a letoun Messerschmitt, ale marné. 7. května začínají českým bojovníkům docházet náboje a začínají pociťovat nedostatek zbraní, proto jim je poslána na pomoc revoluční tanková jednotka, která odráží silný útok od Malešic. Němci znovu provedou nálet. Tentokrát ho provádí hloubková letadla. Je však neúspěšný.

8. května se Němcům nevede o moc lépe. Jsou odraženi. Boje končí až 9. května, kdy do prahy vjíždí Rudá armáda. Toho samého dne večer bylo slavnostně obnoveno vysílání nyní už Československého rozhlasu

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Praha byla jediným osvobozovaným městem za druhé světové války, jehož svobodný rozhlas nepřestal vysílat ani v nejprudších bojích.
  • O rozhlas se bojovalo i v roce 1968

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A050505_153320_domaci_jpl&t=A050505_153320_domaci_jpl&r2=domaci