Přeskočit na obsah

Asmara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Asmara
Asmara – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška2 360 m n. m.
Časové pásmovýchodoafrický čas (UTC+3)
StátEritreaEritrea Eritrea
regionMaekel
Administrativní dělení13 distriktů
Asmara
Asmara
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha53,38 km²
Počet obyvatel896 000 (2018)
Hustota zalidnění16 785,3 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityAsmara - modernistické město v Africe
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz1550 (anglicky)
Zařazení2017 (41. zasedání)
Správa
StatusHlavní město
StarostaTewelde Kelati
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Asmara

Asmara (též Asmera) je nejlidnatějším a hlavním městem Eritrejského státu. Založeno bylo italskými kolonialisty, avšak již dávno předtím toto místo bylo známé svým obchodním a politickým životem. Architektura a urbanismus jádra města pochází z období italské kolonie a díky své jedinečnosti byla tato část města v roce 2017 zařazena mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO.[1]

Historické milníky města

[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší záznamy o jakémsi obchodním městečku nalézajícím se na území dnešní Asmary sahají až do samotného středověku, přibližně 700 let zpět.

Území obývaly čtyři klany žijící na území zvaném Kebessa Plateau, na kterém se nachází dnešní velkoměsto. Následkem neustálého ohrožování těchto čtyř kmenů bandity[zdroj⁠?!] došlo ke kmenovému spojení. Po vítězství přijalo místo také nové jméno Arbaete Asmara – což v překladu z místního jazyka Tigrinya znamená „čtyři se spojili“.

Moderní ráz hlavního města italské kolonie vtiskl Asmaře guvernér Ferdinando Martini (1841–1928) v roce 1897. Začala se zde stavět infrastruktura města připomínající města na evropském kontinentě. Se svými 500 000 obyvateli to bylo největší město v tehdejší Eritreji.

Postupná výstavnost a na tehdejší dobu i modernita města však po třicetileté okupaci etiopskými vojsky a následných bojích velmi vzala za své. Svobodným se město stalo až v roce 1991, kdy Eritrea získala opět svou krvavě nabytou samostatnost.

Všední život v Asmaře

[editovat | editovat zdroj]

Každé ráno ve městě začíná svoláváním věřících muezínem z Hlavní asmarské mešity, nedaleko odsud jsou slyšet masivní údery zvonů Katolické katedrály a ortodoxních kostelů: Asmara je známá svým multináboženským cítěním a smířlivostí. Ze všech afrických hlavních měst je Asmara snad nejčistším městem. Se svými elegantními uličkami lemovanými kavárnami a restauracemi připomíná jih Itálie.

Náboženství v Asmaře

[editovat | editovat zdroj]

Eritrea je rozdílnou zemí různých náboženství. Ve městě se nachází tři monumentální budovy náboženského charakteru:

  • Katolická katedrála Panny Marie Růžencové – byla vybudována 1922 v lombardsko-románském slohu. Se svou velkou věží, vysokou přes 52 metrů, je význačnou budovou města. V katedrále se nachází základní škola a klášter. Do roku 1995 byla katedrálou římskokatolického apoštolského vikariátu
  • Mešita Al Khulafa Al Rashiudin – nachází se na Ulici míru. Byla postavena v roce 1938 z dekemharského travertinového mramoru a carrarského mramoru.
  • Pravoslavná katedrála Nda Mariam

Vládní a výstavní budovy

[editovat | editovat zdroj]

Svými budovami postavenými za období kolonialismu se může jako jedno z afrických měst Asmara pyšnit. Můžeme se zde setkat s klenoty koloniálního stavitelství, k nimž patří například:

  • Asmarské muzeum (sídlo prvního italského guvernéra Fernando Martiniho postavené v roce 1897)
  • Eritrejský bílý dům (sídlo prezidenta)
  • Budova eritrejského ministerstva financí – finanční policie
  • Národní banka Eritreje – nacházející se na Zerai Derres Square

Podniky a továrny Asmary

[editovat | editovat zdroj]

Během vlády Haile Selassie bylo hlavní město Eritrey dynamicky se rozvíjející aglomerací. Avšak následnými válkami a plundrováním zažívá město i země spíše hluboký propad. I přes četné potíže se ve městě nachází textilní továrna Godaif Asmara Eritrea, nově zřízená továrna New Santa Famiglia Pasta factory – Adi Guadad Asmara Eritrea, továrna společnosti COCA COLA, Asmarský pivovar (známý výrobou piva, ginu a koňaku), British American Tabaco Company Office, Asmarská továrna na mýdlo.

Divadla a kina

[editovat | editovat zdroj]

V Asmaře je devět kin, jsou zde promítány anglicky, italsky a indicky mluvené filmy, doplňované titulky v místním jazyce. Eritrejské divadlo nemá tradici v dramatických představeních. Místní divadelní hry tak velmi často směřují k hraní a zesměšňování politické situace.

V eritrejské Asmaře mají velvyslanectví tyto země: USA, Belgie, Spojené království, Kanada, Čína, Dánsko, Džibutsko, Egypt, Etiopie, Evropská delegace, Francie, Německo, Řecko, Izrael, Itálie, Japonsko, Libye, Nizozemsko, Nigérie, Norsko, Rusko, Rwanda, Saúdská Arábie, Súdán, Švédsko, Švýcarsko, Jemen.

  1. Malý Řím v Africe je v UNESCO. Z italského snu je perla modernismu. iDNES.cz [online]. 2017-07-23 [cit. 2017-07-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]