Óscar Romero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeho Excelence
Óscar Romero
Služebník Boží
Církev římskokatolická
Heslo Sentire cum Ecclesia
Znak ArchbishopPallium PioM.svg
Svěcení
Kněžské svěcení 4. dubna 1942
Biskupské svěcení 21. června 1970
Osobní údaje
Datum narození 15. srpna 1917
Místo narození Ciudad Barrios, San Miguel
SalvadorSalvador Salvador
Datum úmrtí 24. března 1980
(ve věku 62 let)
Místo úmrtí
Salvador Salvador
Povolání římskokatolický duchovní

Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech

Služebník Boží Óscar Arnulfo Romero y Galdámez (15. srpna 1917, Ciudad Barrios, San Miguel, Salvador24. března 1980) byl salvadorský duchovní, arcibiskup ze San Salvadoru (od února 1977). Absolvent Gregoriánské univerzity v Římě. Romero byl konzervativec odmítající teologii osvobození. Ale po vraždě svého přítele jezuity Rutilia Grande (zabit pravicovými teroristy, protože bránil právo rolníků na zakládání zemědělských družstev) začal ostře kritizoval porušování lidských práv v Salvadoru, ať už šlo o řádění armády nebo provládních „eskader smrti“. Také se postavil proti politice Spojených států podporující zabíjení rolníků a občanských aktivistů. Proamerický salvadorský tisk kritizoval takové postoje jako „podporu terorismu“.[1] Když mu bylo vyhrožováno smrtí, odmítl přijmout nabídku na ochranu a neprůstřelné auto s poznámkou, že dokud nebudou chránit i jeho lid, nemůže ji přijmout. Poté propustil svého řidiče. Pro svou činnost byl nominován na Nobelovu cenu míru.

Óscar Romero ( pastel )

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Svou smrt Romero předpověděl několik dnů předtím, než se nastala:

Zabijí mne, ale povstanu znovu v salvadorském lidu.

V březnu roku 1980 byl zastřelen, když sloužil mši v kapli nemocnice Boží Prozřetelnosti v San Salvadoru. Během jeho pohřbu, o šest dnů později, vybuchla před katedrálou bomba a odstřelovači rozmístění na střechách okolních domů zastřelili desítky věřících účastnících se obřadu. Jeho smrt byla jedním z aspektů, které roznítily salvadorskou občanskou válku.

Přes pokusy stoupenců pravice zabránit zjištění viníků zločinu, bylo vyšetřování úspěšné. Zavražděn byl členy pravicové eskadry smrti vedené Roberto D'Aubuissonem, vůdcem salvadorské křesťansko-liberální pravice (strana ARENA).[2] Ten akci naplánoval a mezi účastníky rozdělil úkoly. D'Aubuisson v průběhu vyšetřování obvinil z vraždy levici, tuto verzi podporovala armáda. A to i poté, co vyšlo najevo, že důkazy proti levici D'Aubuisson zfalšoval.[3]

Óscar Romero je v Jižní Americe mnohými uznáván za neoficiálního svatého, přičemž ctěn a považován je i u protestantů a v anglikánské církvi.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Report of the UN Truth Commission for El Salvador. From Madness to Hope: The 12-Year War in El Salvador. New York : OSN, 1993. [dále jen Report ...]. Dostupné online. Oddíl D. Death squad assassinations 1. Illustrative case: Archbishop Romero (1980), s. 127.  
  2. Report ... s.127
  3. Report ... s.128
  4. http://www.uca.edu.sv/publica/proceso/proci816.html#editorial

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]