Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
 • WP:PTL
  WP:PLT
Pod technickou lípou
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si prosím nejdříve, jak hlásit chyby. Děkujeme.

InternetArchiveBot[editovat | editovat zdroj]

Dobrý večer, dá se nějak nastavit aby mi nechodily emaily od InternetArchiveBota? B.mertlik (diskuse) 30. 8. 2018, 21:07 (CEST)

Dobrý den, zkuste Nastavení, karta Sledované stránky a „Na seznamu sledovaných stránek skrýt editace botů“. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 12:58 (CEST)
Na sledovaných stránkách mám boty vyplé, jde mi o ty emaily. B.mertlik (diskuse) 2. 9. 2018, 13:12 (CEST)
Jelikož dle informací InternetArchiveBota samotného jste jeho rozhraní pro správu nepoužil, neměl by Vám přímo InternetArchiveBot zasílat žádné e-maily. Myslel jsem tedy, že Vám jde o e-maily informující o změně stránky provedené InternetArchiveBotem. Proto jsem Vám navrhl zkusit toto, s doměním, že by MediaWiki mohla přestat informovat o změnách provedené roboty. Jelikož tomu tak zjevně není, tak bohužel netuším... --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 13:15 (CEST)
Chodí jich bohužel dost. No, co se dá dělat, jak dlouho to ještě poběží? B.mertlik (diskuse) 2. 9. 2018, 13:23 (CEST)
Bohužel prakticky pořád dokola, jelikož odkazy umírají pořád a je to podobně neměnný problém, jako třeba vandalismus :(. Pokusím se něco najít, aby maily zasílány nebyly. --Martin Urbanec (diskuse) 2. 9. 2018, 13:32 (CEST)
Také si myslím, že bude chyba v nastavení, pokud nic nezabere, zkusil bych obnovit nastavení do výchozích hodnot (tlačítko úplně dole), to by mohlo pomoci. --Dvorapa (diskuse) 2. 9. 2018, 13:35 (CEST)
Jak teda takový email od InternetArchiveBota vlastně vypadá? Matěj Suchánek (diskuse) 3. 9. 2018, 14:02 (CEST)
Doufám, že tu nedošlo k nepochopení. Je to klasická změna stránky:
InternetArchiveBot změnil stránku Robert Cornelius na Wikipedii

Vážený uživateli B.mertlik, 

Dne 03.09.2018 upravil InternetArchiveBot stránku Robert Cornelius, 
vizte aktuální verzi na https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Cornelius 

Tuto změnu si můžete prohlédnout na 
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Robert_Cornelius&diff=next&oldid=15777732 

Pro všechny změny od vaší minulé návštěvy vizte 
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Robert_Cornelius&diff=0&oldid=15777732 

Shrnutí editace: Robot: Opravuji 1 zdrojů and označuji 0 zdrojů jako 
nefunkční #IABot (v2.0beta9) 

Uživatele, který změnu provedl, můžete kontaktovat: 
e-mailem: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A1ln%C3%AD:E-mail/InternetArchiveBot 
na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:InternetArchiveBot 

Dokud stránku nenavštívíte, nebudou Vám zasílána další 
oznámení o změnách této stránky, případně si můžete vynulovat 
příznaky ve svém seznamu sledovaných stránek. 

	S pozdravem Váš zasílač hlášení Wikipedie 

---- 
Pro změnu nastavení navštivte 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A1ln%C3%AD:Watchlist/edit 

Rady a kontakt: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pov%C4%9Bda:Obsah
– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel B.mertlik (diskusepříspěvky) 3. 9. 2018, 14:26‎ (CEST)
Rozumím. Podobná žádost byla kdysi zamítnuta, jako řešení se nabízí vypnout „Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů“. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 9. 2018, 14:50 (CEST)
Technická, IABot generuje velké editace. Nebo ne? --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2018, 15:05 (CEST)
Nějak jsem předpokládal, že u botů jsou malé editace téměř pravidlo... ale ne, IABot skutečně provadí nemalé editace. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 9. 2018, 15:09 (CEST)

Já jsem si také již vypnul posílání emailu, množství emailu bylo již nesnesitelné. Stejně na wiki chodím každý den několikrát. --Podroužek (diskuse) 3. 9. 2018, 15:14 (CEST)

Osobně mám toto na české Wikipedii vypnuté dlouho a prostřednictvím Special:GlobalPreferences zapnuté všude jinde, jelikož ostatní wiki tak často nenavštěvuji. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2018, 17:06 (CEST)

Inak ešte, odhliadnuc od minor/bot edit príznakov – je skutočne nevyhnutné prevádzkovať IABot v tomto „hyper-ukecanom“ režime, kde navyše k samotnej úprave článku (ktorej sa dá kedykoľvek jedným klikom pozrieť diff) a výpovednénu zhrnutiu, prispieva tým dlhým štandardným traktátom aj na diskusnú stránku k upravenému článku? Všetkým, čo majú dotknuté stránky na watchlistoch tak zaberá každý jeho zásah dve položky v zozname sledovaných. Informácia, ktorou tie DS obohacuje, je pritom redundantná k tomu diffu a zhrnutiu (akurát teda je inak naformátovaná a URL sú „naservírované“ na kliknutie). Veľkú časť tých DS navyše pri tej príležitosti zakladá, takže to potom pri článku láka klikať na diskusnú záložku v naivnom očakávaní, že tam bude nejaká zmysluplná diskusia k heslu, len aby čitateľ zistil, že je tam na niekoľkých kB preberaná náhrada zopár URL archívnymi. --Teslaton (diskuse) 3. 9. 2018, 17:00 (CEST)

Osobně jsem pro vypnutí příspěvků na diskusní stránce, kdo to kontrolovat chce, stačí mu příspěvky do sledovaných stránek. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 9. 2018, 17:06 (CEST)
Offtopic, ale také pro vypnutí zápisu do diskusních stránek. --Dvorapa (diskuse) 3. 9. 2018, 18:35 (CEST)
Neměla by to být nějaká údržbová kategorie? B.mertlik (diskuse) 4. 9. 2018, 15:14 (CEST)

(OT) Jsem také pro vypnutí diskusních stránek a zvážení smazání již založených příspěvků. Informační přínos je zanedbatelný, vznikají akorát tuny balastu na diskusních stránkách, na které, narozdíl od enwiki nejsme zvyklí. Osobně považuji „modrou“ diskusi za takovou, která vyžaduje určitou pozornost. — Draceane diskusepříspěvky 4. 9. 2018, 15:31 (CEST)

K prosbě o zrušení záznamu na diskusní stránku se připojuji. --Jan Polák (diskuse) 4. 9. 2018, 15:38 (CEST)
Prý vypnuto VyřešenoVyřešeno. --Dvorapa (diskuse) 7. 9. 2018, 16:21 (CEST)

@Martin Urbanec, Dvorapa: Dojde ke zpětnému smazání příspěvků na diskusních stránkách? — Draceane diskusepříspěvky 22. 9. 2018, 18:07 (CEST)

Já jsem pro, ale nechtěl jsem to provést na vlastní triko, protože to může být kontroverzní. Počkal bych třeba 14 dní a pokud do té doby nebude nikdo proti, tak bych to mohl provést. --Dvorapa (diskuse) 22. 9. 2018, 19:14 (CEST)

Založil jsem stránku Wikipedie:Internetový archivační bot, kde by bylo dobré popsat funkcionalitu robota a případně shrnout výsledky ze souvisejících diskusí. — Draceane diskusepříspěvky 22. 9. 2018, 18:35 (CEST)

Pravděpodobně postačí funkcionalitu popsat na Wikipedista:InternetArchiveBot a WP:Nefunkční externí odkazy, další stránku na totožné téma nepotřebujeme. --Dvorapa (diskuse) 22. 9. 2018, 19:17 (CEST)
Já si myslím že stránku Wikipedie:Internetový archivační bot je dobře že Draceane založil. Může se tam popsat jak postupovat při kontrole a opravě editací bota. Je vůbec nutné kontrolovat bota při opravě nedostupných zdrojů? Když napíše že je nedostupný , tak chápu že je potřeba to dohledat, ale když napíše že jen našel zdroj v archivu a dopsal to do té reference máme to kontrolovat nebo nemáme to kontrolovat? Děkuji za odpovědi. --Podroužek (diskuse) 23. 9. 2018, 18:15 (CEST)


Vyřešení upozornění od InternetArchiveBota[editovat | editovat zdroj]

Chtěl bych se v těchto souvislostech zeptat, jak postupovat, pokud vyřeším upozornění od InternetArchiveBota? Příklad: InternetArchiveBot upozorní na neexistenci stránky. Ta se ve skutečnosti na odkazovaném webu jen přejmenovala (přesunula na jinou adresu). Já to nové umístění dohledám a na Wikipedii opravím. A co pak dál? Smazat InternetArchiveBotovo upozornění, ať nemate další čtenáře? --Jan Polák (diskuse) 4. 9. 2018, 15:38 (CEST)

Ahoj, InternetArchiveBot pouze informuje, co udělal. Není třeba na tu zprávu odpovídat. Stačí upravit referenci samotnou a smazat šablonu {{nedostupný zdroj}}. To dle mě stačí. – Tento příspěvek přidal(a) Martin Urbanec, 4. 9. 2018, 15:56 (CEST) (UTC)
Tak jsem nepochopil zda je potřeba toho bota zkontrolovat? Co se má dělat, když označí nedostupný zdroj šablonou, přímo v seznamu referencí. To jsem pochopil. Co ale dělat když nemohu najít tu webovou stránku na jiném místě a ani v archivu, mám ji smazat, nebo doplnit šablonu nedostupný zdroj do textu k číslu reference? Když bot jen oznámí že nedostupný zdroj našel v archivu a opravil referenci, má se to zkontrolovat? Děkuji za informace. --Podroužek (diskuse) 23. 9. 2018, 18:08 (CEST)

sledované stránky | chyba | neoznamuje e-mailem po "malé editaci"[editovat | editovat zdroj]

Testem se mi potvrdilo podezření, které vyslovil Jirka_Dl, že mám-li v nastavení sledování odfiltrovány malé editace, nejsou rozesílána upozornění na běžné editace po provedení malé, dokud není stránka navštívena. Testovací scénář:

 • v nastavení sledování dát mezi "Aktivní filtry" též "Nemalé editace"
 • nastavit sledování stránky
 • provést editaci testovacím účtem
  • upozornění přijde, stránku je třeba navštívit pod běžným účtem
 • provést "malou editaci" testovacím účtem
  • upozornění nepřijde, ale to je v pořádku. Stránku nenavštěvujte, nebyl pro to dán impulz
 • provést editaci testovacím účtem
  • upozornění NEPŘIJDE a to už je chyba, neboť nešlo o malou editaci
  • stránku pod běžným účtem navštivte - "resetují" se návštěvy
 • provést editaci testovacím účtem
  • upozornění přijde

--Laďa Nešněra (diskuse) 16. 9. 2018, 12:07 (CEST)

Pravděpodobně jde o phab:T29884. Dovolím si poznamenat, že nastavení filtrů sledovaných stránek nemá vliv na nastavení upozornění emailem. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 9. 2018, 09:47 (CEST)
Podle popisu to je ono, mám k tomu dvě ale:
 • nastavení "Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů" neřeší problém, kdy uživatel chce být upozorňován pouze na "velké editace" tj. brání se zahlcení malými a nakonec se nedoví ani o velkých. Jak dál?
 • díky za navedení, kde se nastavuje upozorňování. Mám za hodně nešťastné, když chování e-mailů se nastavuje na dvou místech. tj. výše zmíněném a na kartě Upozornění. Dokonce jsem se po něm poohlížel, asi matná vzpomínka na zahlédnuté, a procházel jsem karty Editace, Poslední změny a Sledované stránky, ale Údaje o uživateli mě fakt nenapadly :D (Chápu, proč se to ocitlo na poslední kartě, ale když už, tak bych na první kartě nechal pouze vyplnění e-mailu a konfiguraci chování rozhodil mezi "Sledované stránky" a "Upozornění") a doplnil křížově odkazy. --Laďa Nešněra (diskuse) 18. 9. 2018, 11:58 (CEST)
  1) Dál už moc není. Než se někomu problém vyřešit, což může trvat hodně dlouho, mohl by třeba někdo vytvořit alternativní službu, která by emaily posílala správně.
  2) Nemám co dodat, nastavení by si určitě reorganizaci zasloužila (phab:T65577, phab:T68965...). Matěj Suchánek (diskuse) 18. 9. 2018, 12:21 (CEST)
  Na wikisrazu jsem dostal ještě jeden drobný tip - nastavit si odběr (Subscribe v pravém sloupci nahoře) příslušného tiketu (viz. výše šedé tlačítko vpravo s "Task T29884"), případně ještě přidat nějaký "Token". Obojí vyžaduje registraci ve Phabricatoru. Mělo by to lehce zvednout prioritu řešení. --Laďa Nešněra (diskuse) 22. 9. 2018, 22:33 (CEST)

Tech News: 2018-38[editovat | editovat zdroj]

17. 9. 2018, 23:58 (CEST)

Tech News: 2018-39[editovat | editovat zdroj]

24. 9. 2018, 17:23 (CEST)

Problémy s přihlášením[editovat | editovat zdroj]

Poslední dobou jsem měl opakovaně (cca 5–10×) problémy s přihlášením. Pokud jsem se přihlašoval, ze stránek, které nebyly ve standardních jmenných prostorech (speciální stránky, historie, článek otevřený ve WE2010 jako anonym a následné kliknutí na přihlášení), tak se výsledek přihlašovací stránky nenačetl. Pokud jsem otevřel Wiki v jiné kartě, byl jsem normálně přihlášen. Dalším aspektem tohoto problému je, že se přihlásím pouze na cswiki, na commons či wikidata se musím přihlásit znovu. Je tento problém znám? Podaří se to někomu jinému reprodukovat? Stejný případ se mi stal na několika různých počítačích. — Draceane diskusepříspěvky 26. 9. 2018, 20:23 (CEST)

Ahoj, v tvé zprávě vidím dva problémy. První z nich spočívá v tom, že po kliknutí na odkaz přihlásit se z nějaké „nestandardní“ stránky se nedonačetlo přihlášení, ale provedlo se. To se mi reprodukovat nepodařilo (v anonymním okně jsem si otevřel [6], klikl na přihlásit se a přihlásil se jako Martin Urbanec (test)) ani jsem o něm neslyšel. Druhý problém je, že automatické přihlášení se na jiné projekty funguje tak napůl. Je známé, že funguje na projektech „ze stejné rodiny“ - pokud se přihlásíš jen na cswiki, měl bys být přihlášen na enwiki, dewiki, skwiki, ale už ne na cswiktionary, enwiktionary nebo dewiktionary. Problém zdá se spočívá v tom, že cookie určující serveru, že tě má automaticky přihlásit, je platná pro „*.wikipedia.org“, do čehož se „commons.wikimedia.org“ nevleze :). --Martin Urbanec (diskuse) 29. 9. 2018, 15:41 (CEST)
@Martin Urbanec: Ahoj: Ad 1 – zkus prosím ještě se stránkou Speciální:Příspěvky, tam mi to nefunguje prakticky nikdy. Ad 2 – úplně nerozumím – normálně mě to přihlásí automaticky všude, ne? — Draceane diskusepříspěvky 30. 9. 2018, 20:25 (CEST)

Šablona Odpověď/Re[editovat | editovat zdroj]

Narazil jsem na pár nejasností, tak se zeptám:

 • je nějaká možnost poslat Re (či obdobný způsob kontaktování) uživateli, který není registrován v daném projektu? (Týká se to spíš sesterských projektů, neboť málokdo nebude mít účet na W, ale i tady by se mohlo občas hodit.)
  • formálně bych očekával něco na způsob meziprojektových odkazů, leč možnost explicitně adresovat projekt jsem nenašel
  • ale dost možná chování "Re" a celý mechanizmus globálních účtů špatně chápu, tak raději konkrétně. Zde příspěvek Frettieho, ale kliknu-li na jeho "podpis", uživatelská stránka neexistuje. Nicméně dle tohoto vyhledávání účet na Wikiverzitě má. Zpráva o použití "Re" mu tedy dojde, byť nemá uživatelskou stránku, nebo ne?@Frettie:
 • co je míněno "Novější alternativou je zmínka.."?

--Laďa Nešněra (diskuse) 29. 9. 2018, 15:20 (CEST)

Ahoj, ad 1) možné to, pokud vím, není - v takovém případě je třeba zkontrolovat CentralAuth, podívat se, kde je dotyčný/á aktivní a upozornit tam. Vhodným místem také může být Meta Wiki – pokud už se něco tak dotyčného týká, že je ho třeba na projektu, který ani nenavštívil (i navštívení vytvoří lokální účet), pravděpodobně bude dost globálně aktivní na to, aby na Meta Wiki účet měl.
ad 1.2) (Ne)existence uživatelské stránky nijak funkčnost notifikací neovlivňuje, rozhodující je (ne)existence uživatelského účtu. Ten Frettie na Wikiverzitě má. Kdyby neměl, na místě, kde může být uživ. stránka by se zobrazilo „Uživatelský účet „Neexistující uživatel“ není zaregistrován.“, viz příklad.
ad 3) Doporučuji citovat celé, „Novější alternativou je zmínka (prostým odkazem, ne šablonou) ze shrnutí editace“. Pokud ve shrnutí odkážu na něčí uživatelskou stránku (lhostejno, zda uživ. stránka sama existuje, opět je rozhodující existence účtu, jemuž by uživ. stránka „patřila“), tj. napíšu tam třeba [[User:Nesnera]], taktéž to vygeneruje upozornění. Viz tato editace. --Martin Urbanec (diskuse) 29. 9. 2018, 15:36 (CEST)
Pokud uživatel na daném projektu provedl alespoň jednu editaci, pak je zaručeno, že mu přijde upozornění, když byl na daném projektu zmíněn šablonou {{Odpověď|Někdo}} nebo klasicky odkazem [[User:Někdo]]. Pokud tam neprovedl ani jednu editaci, pak spíš žádné upozornění nedostane (jsou výjimky, ale nespoléhal bych na ně). Ona novější alternativa je, že upozornění přijde i po vložení odkazu na daného uživatele do shrnutí editace. --Dvorapa (diskuse) 29. 9. 2018, 15:40 (CEST)
Díky, pochopeno. Tedy doufám :D --Laďa Nešněra (diskuse) 30. 9. 2018, 00:36 (CEST)

Tech News: 2018-40[editovat | editovat zdroj]

1. 10. 2018, 19:35 (CEST)

Orientace v NS MediaWiki[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaká navigace ve jmenném prostoru MediaWiki. Když potřebuji vyhledat nějaké definice, které ale nevím, jak se jmenují, nic jako kategorie mne nenasměruje. — Draceane diskusepříspěvky 7. 10. 2018, 19:32 (CEST)

Co to znamená definice? Texty rozhraní jde najít buď hledáním na translatewiki.net, nebo pomocí uselang=qqx. Udělátka jsou na Special:Gadgets. Atd. --Mormegil 7. 10. 2018, 22:12 (CEST)
Kolega slovem definice myslí asi slovo hlášení. --Dvorapa (diskuse) 7. 10. 2018, 22:54 (CEST)
Většina našich stránek v prostoru MediaWiki je také na translatewiki.net a tam nějaké kategorie jsou. Sice ne ve stylu, na který jsme zvyklí tady na Wikipedii, ale nějakou základní strukturu to tam má. Docela je to škoda, že to není lépe roztříděno, pomalu těch hlášení začíná být moc a začíná to být trochu nepřehledné, nesrovnané. O ničem jiném nevím, hlášení hledám jen pomocí vyhledávače na translatewiki. --Dvorapa (diskuse) 7. 10. 2018, 22:54 (CEST)
+Speciální:Všechna hlášení. Matěj Suchánek (diskuse) 8. 10. 2018, 08:34 (CEST)

Děkuji všem za nápovědu, moc se v terminologii neorientuji, ale stránka Všechna hlášení snad splní moje očekávání. — Draceane diskusepříspěvky 9. 10. 2018, 16:24 (CEST)

Odkaz Nápověda vpravo nahoře[editovat | editovat zdroj]

U kategorií se v poslední době objevil vpravo nahoře odkaz na nápovědu. Dá se to nějak vypnout? Pokud ne přimlouval bych se aby to v nastaveních šlo. Až skoro neuvěřitelně mi to vadí. Když totiž vezmu do clipboardu název kategorie zprav doleva, což používám při vytváření odkazů na wikidatech tak se mi tam vždy připlete i slovíčko z této nápovědy (Nápověda, Help, Aid ....). Pokud s tím někdo umí pomocí prosím o radu nebo pomoc. Mircea (diskuse) 8. 10. 2018, 10:13 (CEST)

Všechny takové odkazy na nápovědu (myšleno nejen ty v kategoriích) lze skrýt přidáním
#mw-indicator-mw-helplink {
 display: none;
}
do uživatelského stylu. --Mormegil 8. 10. 2018, 11:09 (CEST)
Díky, teď jsem navíc přišel na to, že problém je jen v Chromu, IE ten problém nemá. Mircea (diskuse) 8. 10. 2018, 12:08 (CEST)

Tech News: 2018-41[editovat | editovat zdroj]

9. 10. 2018, 01:38 (CEST)

Prosba na ty, kdo umí znaky a erby[editovat | editovat zdroj]

Znak

Ahoj, dokázal by prosím někdo zpracovat znak města Stari Grad, který je na chorvatské wiki ve formátu gif zde tak, aby byl použitelný pro Commons a do více než 30 dalších projektů na wiki? Předem děkuji! --Gampe (diskuse) 14. 10. 2018, 22:08 (CEST)

Ahoj, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coat_of_arms_of_Stari_Grad.svg - co takhle? :)--frettie.net (diskuse) 15. 10. 2018, 12:49 (CEST)
ale potřebuju od tebe pomoct s licencí, vůbec nevím, co tam mám dát. :)--frettie.net (diskuse) 15. 10. 2018, 13:36 (CEST)
Odpověď viz mail. --Gampe (diskuse) 15. 10. 2018, 22:08 (CEST)

Tech News: 2018-42[editovat | editovat zdroj]

16. 10. 2018, 00:40 (CEST)