Trosky (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Trosky
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Trosky – zřícenina hradu a stejnojmenná přírodní památka
Trosky – zřícenina hradu a stejnojmenná přírodní památka
Základní informace
Vyhlášení 22. dubna 1998
Vyhlásil Okresní národní výbor Semily
Nadm. výška 450–488 m n. m.
Rozloha 3,4643 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Semily
Umístění Troskovice
Souřadnice
Trosky
Trosky
Další informace
Kód 1932
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Trosky jsou přírodní památka ev. č. 1932 nacházející se v katastru obce Troskovice v okrese Semily v Libereckém kraji. Oblast spravuje AOPK ČR - regionální pracoviště Liberecko.[1] Území přírodní památky leží na vrcholu stejnojmenného vrchu Trosky, který je nejvyšším vrchem Vyskeřské vrchoviny. Je součástí CHKO Český ráj a geoparku Český ráj.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany jsou zde dva suky nefelinického čediče, tvořící dominantu stejnojmenného vrchu Trosky, symbolu celého Českého ráje.[1] Uvedené suky olivínického nefelinitu vznikly odvětráním struskového kužele a obnažením přívodních drah vystupujícího magmatu z třetihorního období.[2]

Geologická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Vrch Trosky je tvořen vulkanickými a křídovými usazeninami.

Lokalita leží v oblasti České křídové pánve,[3] okolí vyhaslé sopky tvoří křídové usazeniny.[4] Stáří útvaru bylo datováno metodou K/Ar na 16,5 Ma. Nejprve se vytvořil struskový kužel Baby, který byl doprovázen výtokem lávy. Poté se centrum aktivity posunulo lehce k východu a vznikl kužel Panny. Relikt lávového proudu spojující oba kužele byl přetnut přívodovým lávovým proudem Panny a překryt struskami Panny. Eroze následně odnesla převážnou část pyroklastik a odhalila erozi odolnější věže tvořené kompaktním bazanitem. Hlavními minerály zdejšího bazanitu jsou olivín, augit, živec, nefelin, magnetit, ve velmi malém množství apatit. Mezi relikty pyroklastických usazenin se objevují i vřetenovité bomby.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

Podloží přírodní památky je velmi bohaté na živiny, což tvoří vhodné prostředí pro růst rostlin, z nichž některé nerostou nikde jinde. Jde především o strdivku sedmihradskou (Melica transsilvanica), skalník celokrajný a trýzel škardolistý (Erysimum crepidifolium).[2] Na svazích jsou lokálně zachovány původní háje s dubem a habrem. Vrch je zalesněn také smrkem, bukem, břízami a borovicí.

Do poloviny 20.století zde hnízdil sokol stěhovavý, dnes se zde vyskytuje pouze poštolka obecná a některé druhy netopýrů (netopýr velký a netopýr řasnatý). Z chráněných druhů hmyzu se zde vyskytuje otakárek fenyklový.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Pohled na kužele Panna a Baba od severní strany.
  1. a b PP Trosky [online]. AOPK ČR [cit. 2018-02-16]. Dostupné online. 
  2. a b c SÝKOROVÁ, Jarmila, et al. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. 3. vyd. Liberec: Liberecký kraj, 2015. 144 s. S. 84. 
  3. Geologické lokality - Vyhledávání - Trosky. lokality.geology.cz [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. 
  4. Trosky - Naše sopky. www.kct-tabor.cz [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]