Travnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na Travnik
Lokalizace města

Travnik je historické město v Bosně a Hercegovině, nachází se mezi městy Donji Vakuf a Zenica, prochází tudy silnice mezi Sarajevem a Banjou Lukou.

Poloha

Travnik se rozkládá v nadmořské výšce okolo 550 m v údolí řeky Lašvy mezi vysokými horami (Paljenik v masívu Vlašić, oblíbeném středisku zimních sportů severně od města, dosahuje výšky 1933 m). Travnikem prochází jedna velmi dlouhá třída, která tvoří osu města.

Historie

Historické centrum města pochází z 15. století, nicméně samotná oblast Travniku byla trvale osídlena již v dřívějších dobách. Již během existence Římské říše se v jeho blízkosti nacházela různá sídla.

V dobách turecké nadvlády v Travniku sídlili turečtí vezíři (16871851) a město plnilo roli metropole Bosny a Hercegoviny (než byla přesunuta do Sarajeva). Zřízeny zde byly i konzuláty některých zemí (především Rakouska a Francie). Z této doby se dochovalo mnoho mešit (např. Modrá mešita, dále např. Sulejmanova mešita). Město má také jako jediné v Bosně a Hercegovině dvě hodinové věže (sahat-kule).

S předáním Bosny a Hercegoviny Rakousko-Uhersku a později vznikem Jugoslávie však význam Travniku upadl. Hlavní ekonomická i průmyslová aktivita Bosny a Hercegoviny se rozvíjela v údolí řeky Bosny, kde se nacházejní hlavní dopravní tahy (jak železnice, tak i silnice). Travnik, sevřený v údolí řeky Lašvy a oddělený od zbytku Bosny mohutnými horami, však mohl jen stěží být vhodným místem pro rozvoj hospodářství. Do Travniku tak nikdy nebyla zavedena železnice, nicméně na konci 19. století i sem zavítaly některé vymoženosti tehdejší doby; město se stalo prvním, kde byl zřízen spolek dobrovolných hasičů. Bylo také vybudováno gymnázium. V té době však již město mělo několik islámských škol - medres.

V Jugoslávii se Travnik stal po roce 1929 součástí nejprve Splitské bánoviny a po roce 1941 i fašistického nezávislého státu Chorvatsko. 22. října 1944 byl Travnik osvobozen jednotkami jugoslávských partyzánů.

V druhé polovině 20. století se stal Travnik dějištěm několika románů spisovatele Ivo Andriće, který pocházel z Bosny a který za svoji práci získal Nobelovy ceny za literaturu.

Současnost

Dnes město patří do chorvatsko-muslimské části Bosny a Hercegoviny; Travnik je sídlem Středobosenského kantonu - v oblasti pod městskou správou žije na 60 000 obyvatel, z toho asi 26 000 ve vlastním městě.

Partnerská města

Externí odkazy