Novi Travnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Novi Travnik
Novi Travnik – znak
znak
Novi Travnik – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška516 m n. m.
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
EntitaFederace Bosny a Hercegoviny
KantonStředobosenský
Novi Travnik
Novi Travnik
Správa
Oficiální webwww.novi-travnik.com
PSČ72290
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novi Travnik (v srbské cyrilici Нови Травник) je město ve Středobosenském kantonu v Bosně a Hercegovině, 14 km od původního města Travnik. V letech 19801990 neslo název Pucarevo podle partyzánského bojovníka Đuro Pucara. Městu se v dobách existence socialistické Jugoslávie neoficiálně přezdívalo Město mládeže (srbochorvatsky Grad mladosti).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno během procesu industrializace Bosny a Hercegoviny v rámci první jugoslávské pětiletky. Bylo postaveno v roce 1949 pro ubytování dělníků nedaleko vzniklé nové továrny MMK Bratstvo. Ta v dobách své největší slávy zaměstnávala až 7000 lidí. Město v horském údolí projektoval Institut pro územní plánování Socialistické republiky Chorvatsko.[1]

Během války v 90. letech 20. století byla továrna zničena, průmyslová zóna byla později prodána různým společnostem a zrevitalizována. Město je po válce rozděleno neformálně na chorvatskou a bosňáckou část.[2] Ještě do rozpadu Jugoslávie byla původně plánovaná zástavba, kterou tvoří bytové domy oddělené zelení doplněna i o sídliště z typizovaných domů, které vyrostlo na jeho východním okraji.

Novi Travnik proto patří k nejmladším sídlům v regionu. Administrativně je centrem općiny Novi Travnik.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

V jeho okolí se nachází řada nekropolí stećků.

Instituce[editovat | editovat zdroj]

Ve městě sídlí chorvatský generální konzulát.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází silnice celostátního významu z Travniku do Bugojna. Železniční spojení se zbytkem Bosny a Hercegoviny Novi Travnik nemá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRANJČEVIĆ, Jasenka. Is There a Future for Planned new Towns of the 20th Century? The Case of Lički Osik, Croatia. In: International Conference on Architecture & Urban Design. [s.l.]: Epoka University, 2012. S. 17. (angličtina)
  2. Článek na portálu slobodnaevropa.org (bosensky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]