Wikipedie:WikiProjekt Masarykova univerzita/2015: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m fix links
Řádek 47: Řádek 47:
* --[[Wikipedista:Tomasmozga|Tomas Mozga]] ([[Diskuse s wikipedistou:Tomasmozga|diskuse]]) 10. 6. 2014, 19:35 (UTC)
* --[[Wikipedista:Tomasmozga|Tomas Mozga]] ([[Diskuse s wikipedistou:Tomasmozga|diskuse]]) 10. 6. 2014, 19:35 (UTC)
* --[[Wikipedista:BíláVrána|BíláVrána]] ([[Diskuse s wikipedistou:BíláVrána|diskuse]]) 14. 3. 2015, 10:46 (UTC)
* --[[Wikipedista:BíláVrána|BíláVrána]] ([[Diskuse s wikipedistou:BíláVrána|diskuse]]) 14. 3. 2015, 10:46 (UTC)
* --[[Wikipedista:Daniel Mietchen|Daniel Mietchen]] ([[Diskuse s wikipedistou:Daniel Mietchen|diskuse]]) 13. 6. 2015, 22:33 (CEST)


==== Poznámka k „placenému editování“ ====
==== Poznámka k „placenému editování“ ====

Verze z 13. 6. 2015, 22:33

Zkratka:
  • WP:WPMU
Logo Masarykovy univerzity

WikiProjekt Masarykova univerzita má za cíl rozšiřovat a zkvalitňovat prezentaci témat spojených s Masarykovou univerzitou na Wikipedii a souvisejících projektech a podporou otevírání akademického světa přispívat ke vzdělávání společnosti. Na realizaci projektu se podílí tým Wikipedie na Masarykově univerzitě, který byl založen 13. března 2013 Spolkem absolventů a přátel MU a 22. ledna 2015 obdržel záštitu rektora MU Mikuláše Beka. Od 19. února 2015 zaměstnává Tiskový odbor Rektorátu Masarykovy univerzity prvního českého wikipedistu rezidenta, jehož posláním je propojovat akademickou obec s komunitou Wikipedie a koordinovat činnost týmu spolupracovníků, kteří za aktivní podpory univerzity vytvářejí nový encyklopedický obsah. Součástí projektu je rovněž vydávání elektronického měsíčníku Wikizpravodaj Masarykovy univerzity, který podává aktuální přehled o stavu prezentace MU na Wikipedii a informuje o souvisejícím dění a trendech.

Historie

2013

Kounicův palác, sídlo rektorátu MU (fotografii v roce 2013 poskytl fotoarchiv rektorátu MU)

V počátcích projektu v letech 2013–2014 probíhala pod hlavičkou Spolku absolventů a přátel MU (SAPMU) informační kampaň o významu Wikipedie pro Masarykovu univerzitu, v rámci níž byla soustředěna pozornost na utřídění stávajících encyklopedických článků týkajících se Masarykovy univerzity a především doplňování informací o významných absolventech univerzity (počet článků o nich se dohledáváním stávajících a psaním nových za dva roky zvýšil ze 188 na 364). K ustavení formálně neohraničeného týmu Wikipedie na Masarykově univerzitě došlo 13. března 2013 na schůzce členů SAPMU.

Probíhala také jednání se zástupci odborů rektorátu, o jejichž průběhu byl informován rektor univerzity. Nejvýznamnější schůzka se uskutečnila v zasedací místnosti rektorátu 8. dubna 2013 za účasti představitelů SAPMU, brněnských wikipedistů, odboru vnějších vztahů a marketingu MU a tiskového odboru MU včetně tiskové mluvčí univerzity. K hlavním osobám angažovaným v jednáních patřili v této době patřili Marek Blahuš, Tereza Fojtová, Martin Glogar, Pavla Hudcová, Martin Kotačka, Tomáš Mozga a Markéta Soukupová.

Pro využití v článcích poskytla univerzita v této rané fázi tři profesionální fotografie svých prostor. Pozvánka k zapojení se do nového wikitýmu vyšla v on-line verzi univerzitního časopisu Muni.cz[1] a v časopisu studentů žurnalistiky Stisk.[2]

2014

Prezentace týmu Wikipedie na MU na Wikikonferenci 2014 v Brně

Po konzultaci s odborníky z Centra pro transfer technologií vydal kvestor univerzity s platností k 20. červnu 2014 Pokyn MU č. 8/2014 k externímu užívání vybraných zaměstnaneckých děl (plné znění dostupné uživatelům z MU), který umožňuje zaměstnancům tiskového odboru rektorátu MU uvolňovat jimi vytvořená slovesná a fotografická díla pod svobodnou licencí Creative Commons Uveďte autora–Zachovejte licenci 4.0, což je důležité pro možnost jejich dalšího přímého využití na Wikipedii a souvisejících projektech. Zásluhu na vzniku této směrnice mají především David Povolný z tiskového odboru rektorátu MU, který se v únoru 2014 spolupráce s Wikipedií ujal, a univerzitní právník Matěj Myška, který současně působí i jako vedoucí pracovní skupiny Creative Commons Česká republika.

Když 29. listopadu 2014 spolek Wikimedia Česká republika poprvé v Brně uspořádal českou Wikikonferenci, pozvánku na ni otisklo listopadové číslo časopisu Muni a s univerzitou a děním na ní účastníky akce prostřednictvím článků na Wikipedii seznámil předseda SAPMU Tomáš Mozga, který se rovněž zapojil do pořádání akce a mj. zajistil cenově výhodný tisk plakátů a catering od Správy kolejí a menz MU, jakož i zprostředkoval jako místo konání konference budovu Hvězdárny a planetária Brno za podpory jejího ředitele, čestného člena SAPMU a absolventa MU Jiřího Duška.

2015

<div class="thumbinner" style=" width:Chyba Lua v modulu Modul:Image na řádku 22: attempt to index local 'fileTitle' (a nil value).px">
{{{obrázek1}}}{{{obrázek2}}}

Na konci ledna 2015 vzniklo nulté, zkušební číslo měsíčního Wikizpravodaje MU s cílem pravidelně podávat přehled o stavu prezentace MU na Wikipedii a informovat o souvisejícím dění a trendech. V odpovědi na dopis, ve kterém předseda SAPMU shrnul dosavadní i plánované aktivity univerzitního týmu Wikipedie, se rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek 22. ledna 2015 rozhodl převzít nad těmito aktivitami záštitu a popřál zapojeným wikipedistům mnoho úspěchů v jejich práci.

V následujících týdnech se jednání wikipedistů s tiskovým odborem rektorátu MU konkretizovala do té míry, že 19. února 2015 byla podepsána smlouva s Markem Blahušem, který se stal vůbec prvním českým wikipedistou rezidentem, jehož posláním je propojovat akademickou obec s komunitou Wikipedie a koordinovat činnost týmu spolupracovníků, kteří za aktivní podpory univerzity vytvářejí nový encyklopedický obsah. Podobná pozice je již poměrně běžná v zahraničních institucích muzejního typu, avšak ve středoevropském a univerzitním kontextu jde dosud o raritu. V roce 2015 by mělo ve spolupráci univerzity a wikipedistů dojít především k rozšíření a zpřesnění vybrané dvacítky stěžejních článků týkajících se Masarykovy univerzity, v plánu je však i uskutečnění různých školení a jednání, realizace některých technických usnadnění, vyhledání a příprava zdrojů, drobné aktualizace informací, větší zapojení členů akademické obce, vydávání wikizpravodaje či překlad několika článků do angličtiny.

Při své činnosti se tým Wikipedie na MU snaží plně respektovat veškerá pravidla přispívání do Wikipedie. Za účelem zajištění větší transparentnosti a pro podobnost cílů udržuje kontakt se spolkem Wikimedia Česká republika, který je českou pobočkou provozovatele Wikipedie, americké nadace Wikimedia Foundation. Dopisem z 30. dubna 2015 převzala rada Wikimedie Česká republika nad aktivitami týmu Wikipedie na MU záštitu.

Současný stav

WikiProjekt MU bývá osobně diskutován v rámci pravidelných brněnských wikisrazů, které se od února 2015 konají každý měsíc.

Přehled o aktuálním pokrytí témat souvisejících s Masarykovou univerzitou na Wikipedii pravidelně podává rubrika „Současný stav“ Wikizpravodaje Masarykovy univerzity.

Účastníci

Každý, kdo sympatizuje s cíly wikiprojektu Masarykova univerzita a přispívá nebo hodlá přispívat k plnění jeho cílů, se může zapsat do tohoto seznamu:

Poznámka k „placenému editování“

Účastníci wikiprojektu, kteří v kterékoliv fázi své aktivity obdrželi od Masarykovy univerzity (případně též jiného subjektu) za své příspěvky do projektů Wikimedia (mj. Wikipedie, Wikimedia Commons) jakoukoliv odměnu (peněžní, ve zboží či ve službách), jsou podle Podmínek užití projektů provozovaných nadací Wikimedia Foundation povinni o této skutečnosti informovat na své uživatelské stránce, ve shrnutí příslušné editace nebo na diskuzní stránce dotyčného článku (konkrétní kroky, jak této povinnosti dostát, jsou popsány v Častých otázkách o placeném přispívání).

Vzor prohlášení (pro uživatelskou stránku nebo na diskuzní stránku článku):

Od 29. února 2015 jsem zaměstnán na Masarykově univerzitě v rámci WikiProjektu Masarykova univerzita a dostávám od ní odměnu za přispívání do projektů Wikimedia.

Alternativně je možné zřídit si za účelem účasti v projektu samostatný loutkový účet – doporučovaný název je „Přezdívka (MU)“, tedy např. Jagro používá účet Jagro (MU) – a na jeho uživateslkou stránku umístit prohlášení podobné tomuto:

Tento účet slouží uživateli Jagro pro editace související se zaměstnáním na Masarykově univerzitě v rámci WikiProjektu Masarykova univerzita; za editace pocházející z tohoto účtu může být pobírána finanční odměna.

Stejně jako všichni ostatní redaktoři přispívající s cílem zvýšení povědomí o určitém tématu se i účastníci tohoto wikiprojektu nacházejí ve střetu zájmů (vzhledem k pobírání odměny se na ně aplikují rovněž specifická pravidla o placeném editování) a musí proto klást zvláštní důraz na dodržování obecně platných pravidel o neutrálním úhlu pohledu, rozhodování konsenzem a zákazu reklamy. V závěru je ovšem vhodné podotknout, že „placené editování“ (na rozdíl od „placené propagace“, navíc často utajované) je na projektech Wikimedia vcelku běžnou a v případě spolupráce komunity Wikipedie s institucemi často i velmi pozitivně hodnocenou praxí.

Materiály pro účastníky

Nástroje pro účastníky

Reference

Související projekty

Externí odkazy