Wikipedie:Wikizpravodaj MU/2015-02/Události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toto vydání rubriky „Události“ Wikizpravodaje MU zachycuje dění na projektech hnutí Wikimedia se vztahem k Masarykově univerzitě a Brnu ke konci února 2015. Některé texty vznikly úpravou odkazovaných článků; pro dohledání autorství navštivte historii editací příslušného článku.

Populární témata[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Článek Návštěv Obrázek Popis Aktuálně
1 Tomáš Garrigue Masaryk 12 632
Tomáš Garrigue Masaryk 1925.PNG
Filozof a první prezident Československé republiky, který se již od roku 1885 a později i jako poslanec rakouské říšské rady zasazoval o zřízení druhé české univerzity. K němu nakonec došlo až v roce 1919 na základě jednoho z prvních československých zákonů. Socha T. G. Masaryka od Vincence Makovského stojí před budovou MU na Komenského náměstí. V tomto měsíci 61. nejčtenější článek české Wikipedie.
2 Václav Havel 9977
Vaclav Havel cropped.jpg
Dramatik, první český prezident a držitel čestného doktorátu Masarykovy univerzity z roku 1995. Ve svých úvahových textech navazuje mj. i na dílo Tomáše Garrigua Masaryka. V tomto měsíci 86. nejčtenější článek české Wikipedie.
3 Edvard Beneš 5964
Edvard Beneš.jpg
Pravník, který byl spolupracovníkem a nástupcem Tomáše Garrigua Masaryka v prezidentské funkci. Dnes je znám především pro roli, kterou sehrál ve druhé světové válce a bezprostředně po ní. Jeho socha byla před právnickou fakultou instalována teprve nedávno, ovšem titul dr. h. c. mu univerzita udělila již 16. března 1937.
4 Leoš Janáček 5821
Leoš Janáček.jpg
Tento skladatel patří mezi nejoblíbenější osobnosti brněnské kulturní historie. Vyniká také tím, že je vůbec prvním nositelem čestného doktorátu Masarykovy univerzity (v oboru filozofie), který mu byl udělen za jeho celoživotní tvůrčí odkaz na sklonku jeho života v roce 1925.
5 Josef Škvorecký 2761
Josef skvorecky.jpg
Josefa Škvoreckého, držitele čestného doktorátu Masarykovy univerzity v oboru vědy o umění z roku 1991, spisovatele a zakladatele torontského exilového nakladatelství '68 Publishers.
6 Bohuslav Sobotka 2382
Bohuslav Sobotka Senate of Poland 01.JPG
Úřadující předseda vlády a České strany sociálně demokratické, absolvent brněnských práv.
7 Jan Masaryk 2164
Jan Masaryk.jpg
Syn T. G. Masaryka a tehdejší ministr zahraničí obdržel od Masarykovy univerzity čestný doktorát jen několik týdnů před událostmi tzv. Vítězného února, jež do dvou týdnů přivodily jeho dosud úplně neobjasněnou předčasnou smrt.
8 Masarykova univerzita 1611
Masarykova univerzita.tif
Počet přístupů k článku Masarykova univerzita v jednotlivých dnech (klikněte pro zvětšení)
9 Josef Suk starší 1500
Josef Suk(1).jpg
Český skladatel a houslista, který byl žákem a zeťem Antonína Dvořáka. Dva roky před smrtí, v roce 1933, mu byl Masarykovou univerzitou udělen titul dr. h. c. v oboru filozofie.
10 Jan Skácel 1429
Jan Skácel, signature.jpg
Básník z Moravského Slovácka přišel do Brna za vzděláním a krátce po druhé světové válce vystudoval na MU filozofii. Od roku 2002 čestný občan města Brna.


Univerzita píše Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

  • Na Masarykově univerzitě se rozběhl unikátní projekt spolupráce s Wikipedií: Od 19. února 2015 zaměstnává Tiskový odbor Rektorátu Masarykovy univerzity prvního českého wikipedistu rezidenta (Marek Blahuš), jehož posláním je propojovat akademickou obec s komunitou Wikipedie a koordinovat činnost týmu spolupracovníků, kteří za aktivní podpory univerzity vytvářejí nový encyklopedický obsah. V roce 2015 by mělo ve spolupráci univerzity a wikipedistů dojít především k rozšíření a zpřesnění vybrané dvacítky stěžejních článků týkajících se Masarykovy univerzity; v plánu je však i uskutečnění různých školení a jednání, realizace některých technických usnadnění, vyhledání a příprava zdrojů, drobné aktualizace informací, větší zapojení členů akademické obce, vydávání wikizpravodaje či překlad několika článků do angličtiny. Podrobnější informace naleznete na renovované stránce WikiProjektu Masarykova univerzita. Počátek oficiální spolupráce navazuje na převzetí záštity nad aktivitami univerzitního týmu Wikipedie rektorem Mikulášem Bekem, ke kterému došlo 22. ledna 2015 (viz lednový wikizpravodaj).
  • Členové týmu Wikipedie na MU se zúčastnili schůzek zaměřených na navazování kontaktů v rámci univerzitních struktur a vytváření podmínek pro aktivní spolupráci wikipedistů s Masarykovou univerzitou. V pondělí 16. února se Marek Blahuš a Martin Kotačka setkali s prorektorem pro akademické záležitosti Ladislavem Rabušicem, který je seznámil s projektem připravované internetové publikace ke 100. výročí Masarykovy univerzity v roce 2019. Ve středu 25. února navštívili Marek Blahuš a David Povolný ředitele Archivu Masarykovy univerzity Jiřího Pulce, kterého seznámili s navázanou spoluprácí univerzity s Wikipedií a získali od něj doporučení na zdroje, ze kterých mohou univerzitní wikipedisté při své práci čerpat.
  • Od 24. února obsahuje Informační systém Masarykovy univerzity novou funkci – v agendě závěrečných prací nyní existuje možnost vygenerovat si pro zvolenou práci citační záznam připravený k přímému použití na Wikipedii (využívá se šablona Citace kvalifikační práce). Vývojový tým IS MU doplnil podporu nového formátu citace velmi ochotně a všichni wikipedisté tak nyní mohou snadněji a správně citovat veřejně vystavené práce studentů Masarykovy univerzity – např. u této práce se citační záznam zobrazí po kliknutí na odkaz „Wikipedie“ pod nadpisem „Citační záznam“ v dolní části stránky. Citace pro (českou) Wikipedii se zařadila po bok dalších podporovaných formátů, kterými jsou LaTeX, HTML, prostý text a BibTeX. Měsíčně přidají redaktoři Wikipedie do článků této encyklopedie 20–25 odkazů na závěrečné práce studentů MU, které při psaní využili jako zdroje informací (aktuální přehled pravidelně přináší wikizpravodaj).


Kalendář událostí[editovat | editovat zdroj]