Volby ve Spojených státech amerických: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
typografie, ČJ
(nepracuje se)
m (typografie, ČJ)
Krátké funkční období bylo koncipováno kvůli co nejvyšší kontrole voličů nad poslanci.<ref>Říchová, B. et al: ''Komparace politických systémů I.'' VŠE, Fakulta mezinárodních vztahů, 2.&nbsp;vydání, 1999. {{ISBN|80-7079-994-3}}</ref> Pokud během volebního období dojde k uprázdnění mandátu (např. z důvodu rezignace nebo úmrtí) musí se dle [[Ústava Spojených států amerických|Ústavy]] konat v daném volebním obvodu [[doplňovací volby]] (angl. special election). Náhradník zvolený v doplňovacích volbách se ujme úřadu, následujícího dne nebo po certifikaci výsledků a to do konce původního dvouletého volebního období.
 
Teritorium hlavního města [[Washington, D.C.]] (1871-751871–75, 1970), samosprávná teritoria [[Guam]] (1970), [[Americká Samoa]] (1978), [[Americké Panenské ostrovy]] (1973) a přidružené státy [[Portoriko]] (1901) a [[Severní Mariany]] (2009) mají ve Sněmovně reprezentantů po jednom zástupci, který ale nedisponuje hlasovacím právem. Tito zástupci jsou označování jako delegáti a jsou voleni každé dva roky, kromě zástupce Portorika (označován jako resident commissioner), který je volen na čtyřleté období.
 
=== Volby do Senátu ===
Ve všech státech dochází k přímé volbě členů legislativní větve státní moci. Všechny státy mají dvoukomorové parlamenty, kromě Nebrasky která má od roku 1936 pouze jedinu komoru Senát, který je formálně bezpartijní. Většina státu neomezuje počet volebních období, které může zákonodárce vykonávat. Menšina těch států, které takové omezení mají je aplikuje pro obě komory (většinou v obdobné délce nebo počtu pro obě komory). Státy se také liší v délce pobytu ve státu pro kandidáty do sněmovny nebo senátu a také délku pobytu kandidáta v obvobu ve kterém kandiduje, popř. také v otázce občanství resp. min. délky jeho trvání. Pouze minimum států má tyto požadavky přísnější pro kandidáty do horní komory.
 
Dolní komory státních parlamentů (většinou nazývané ''Sněmovna reprezentantů'') jsou zpravidla početnější (dvou až čtyřnásobně) a délka mandátů je většinou dva roky, vyjímečněvýjimečně čtyři roky. Požadavky na minimální věk poslance se liší mezi jednotlivými státy (18 až 25 let).
 
Horní komory státních parlamentů shodně nesou název ''Senát'' a jsou méně početné. Delká senátorských mandátů je většinou čtyři, vyjímečněvýjimečně pak dva roky. Požadavky na minimální věk senátorů se liší mezi jednotlivými státy (18 až 30 let), polovina států má minimální věk stejný pro poslance i senátory, Ohio, Severní Dakota a Vermont nemají požadavky na minimální věk zákonodárců a zbylé státy mají nastaven vyšší minimální věk pro senátory než pro poslance.
 
=== Volby soudců ===

Navigační menu