Volby prezidenta USA 1788–1789

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Washington
Výsledky voleb podle států

Volby prezidenta USA v letech 1788–1789 byly první prezidentské volby ve Spojených státech. Zvítězil v nich George Washington, který se tak stal prvním prezidentem USA, a John Adams, který se stal prvním viceprezidentem USA. Americká válka za nezávislost sice skončila již v roce 1783, ovšem až do těchto voleb měl výkonou moc prezident kontinentálního kongresu.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Během Filadelfského ústavního konventu byla přijata 17. září 1787 Ústava Spojených států amerických, která nahradila Články Konfederace a trvalé unie, čímž dala vzniknout nepřímé volbě prezidenta a viceprezidenta USA, které volí sbor volitelů.

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Voleb se zúčastnilo 43 782 voličů. Sbor volitelů si odbyl hlasování 4. února 1789. K vítězství bylo ze 69 hlasů volitelů potřeba 35, přičemž jako jediný tohoto počtu dosáhl federalisticky sympatizující kandidát George Washington. Volba prezidenta byla sloučena s volbou viceprezidenta (každý volitel měl dva hlasy – pro kandidáta na prezidenta a viceprezidenta, přičemž hlasy nebyly rozlišeny). Druhé místo v počtu volitelů tedy získal John Adams se 34 hlasy, který se záhy stal viceprezidentem (do roku 1804 kdo obsadil druhé místo stal se automaticky viceprezidentem USA). Následovali John Jay (9 hlasů), Robert H. Harrison (6 hlasů), John Rutledge (6 hlasů), John Hancock (4 hlasy), George Clinton (3 hlasy) a další.

Volební účast byla menší než 1,3%. (Právo hlasovat bylo omezeno věkem, rasou, pohlavím a především majetkem).

George Washington se stal prvním prezidentem USA a složil přísahu 30. dubna roku 1789 v tehdejším hlavním městě – New Yorku.

Jméno Stát Hlasy voličů Procent Strana
George Washington Virginie 43 782 100 % Nestraník
Jméno Stát Hlasy volitelů Strana
George Washington Virginie 69 Nestraník
John Adams Massachusetts 34 Federalista
John Jay New York 9 Federalista
Robert H. Harrison Maryland 6 Federalista
John Rutledge Jižní Karolína 6 Federalista
John Hancock Massachusetts 4 Federalista
George Clinton New York 3 Antifederalista
Samuel Huntington Connecticut 2 Federalista
John Milton Georgie 2 Federalista
James Armstrong Georgie 1 Federalista
Benjamin Lincoln Massachusetts 1 Federalista
Edward Telfair Georgie 1 Antifederalista
  • George Washington byl nestraník, ale silně sympatizující k Federalistické straně, a proto bývá někdy uváděn jako federalista.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1789 roku na polské Wikipedii a United States presidential election, 1788–89 na anglické Wikipedii.

Volby prezidenta USA
Předchůdce:
žádné
1788/1789
Volby prezidenta USA 1788–1789
Nástupce:
Volby prezidenta USA 1792