Dvoukolový volební systém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dvoukolový volební systém je metoda hlasování používaná k volbě jediného kandidáta, kdy voliči odevzdávají jeden hlas svému preferovanému kandidátovi. Obecně zajišťuje majoritní výsledek, nikoli jednoduchý pluralitní výsledek jako u systému relativní většiny.

Při dvoukolovém volebním systému postupuje volební proces obvykle do druhého kola pouze v případě, že v prvním kole žádný kandidát nezískal prostou většinu (více než 50 %) odevzdaných hlasů (případně jiné, nižší předem stanovené procento). Ve dvoukolovém systému postupují do druhého kola obvykle pouze dva kandidáti, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů, nebo pouze ti kandidáti, kteří získali alespoň stanovený podíl hlasů. Ostatní kandidáti jsou z druhého kola vyloučeni.

Dvoukolový systém je používán při volbě zákonodárných orgánů a přímo volených prezidentů, ale např. také při volbě lídrů politických stran nebo společností. Druhé kolo hlasování se musí konat až poté, co je dostatek času na sečtení a ověření výsledků prvního kola.

Dvoukolový většinový volební systém s absolutní většinou[editovat | editovat zdroj]

Tento volební systém patří mezi většinové volební systémy absolutně většinové. Používá se i v Česku při volbách do horní komory Parlamentu – Senátu a od roku 2013 i při volbě prezidenta republiky.

V 1. kole se vítězem může stát pouze kandidát, který získá nadpoloviční počet hlasů. Pokud se tak v 1. kole nestane, následuje 2. kolo.

Do 2. kola vstupují dva kandidáti, kteří získali v 1. kole největší počet hlasů. Vítězem se stává kandidát, který získá více hlasů.

Vícekolový většinový volební systém s absolutní většinou[editovat | editovat zdroj]

V každém kole je vyřazen jeden kandidát, a to ten, který získal nejmenší počet hlasů; ostatní postupují do dalšího kola. Postup se opakuje až do doby, kdy jeden z kandidátů získá více než 50 % hlasů. Může se rovněž uplatňovat princip alternativní volby. Hlasující zvolí nejen komu dává svůj hlas, ale také komu by svůj hlas dal, kdyby jeho kandidát v kole vypadl.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Two-round system na anglické Wikipedii.