Volby prezidenta USA 1796

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Adams
Thomas Jefferson
Výsledky voleb podle států

Volby prezidenta USA 1796 byly třetí prezidentské volby ve Spojených státech. Ačkoliv tehdy Ústava USA nezakazovala úřadujícímu prezidentovi Georgovi Washingtovi kandidovat napotřetí, svým způsobem se rozhodl nekandidovat. Ve volbách zvítězil John Adams a jako viceprezident byl zvolen Thomas Jefferson.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Volby roku 1796 se řídily stejnými pravidly jako v roce 1792. Zatímco v předešlých volbách se politické strany teprve utvářely, před těmito volbami se již plně zformovaly. Alexander Hamilton založil Federalistickou stranu a krátce do roku 1792 jí předsedal. Protějšek Hamiltonovy politiky Thomas Jefferson zase založil Demokraticky-republikánskou stranu. Když v roce 1796 George Washington oznámil, že nebude usilovat o třetí termín prezidentské funkce, přirozeným kandidátem federalistů se stal bývalý viceprezident John Adams. Hamilton, který podporoval Adamse, se však snažil prosadit kandidaturu Thomase Pinckneyho, který se nakonec stal jenom kandidátem na viceprezidenta. Tento krok u federalistů znamenal rozbití Pinckneyho tábora ve straně a ignoraci svých potenciálních voličů. Demokraticky-republikánským kandidátem byl Thomas Jefferson a Aaron Burr, který kandidoval jako viceprezident.

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Voleb se zúčastnilo 66 841 voličů. John Adams získal 53,4% a Thomas Jefferson 46,6% hlasů. a Když v únoru 1797 schválil sbor volitelů 71 hlasy Johna Adamse jako druhého prezidenta USA, bylo k vítězství potřeba 69 hlasů. Hlasování viceprezidenta nebylo stejně jako v předešlých volbách oddělené (každý volitel měl dva hlasy - pro kandidáta na prezidenta a viceprezidenta, přičemž hlasy nebyly rozlišeny), ale druhý v pořadí byl Jefferson se svými 68 hlasy. Jedná se tedy o jediné volby, ve kterých byli zvoleni dva kandidáti z protichůdných stran. Thomas Pinckney obdržel 59 hlasů. Spolukandidát Jeffersona Aaron Burr získal 30 hlasů. Ostatní kandidáti dosáhli méně než 16 hlasů.

Vítězství Adamse bylo přisouzeno hlavně voličům ze severních států, zatímco jižní a západní státy jako Kentucky nebo Tennessee podporovaly Jeffersona.

Volební účast byla 2,07%.

Jméno Stát Hlasy voličů Procent Strana
John Adams Massachusetts 35 726 53,4% federalista
Thomas Jefferson Virginie 31 115 46,6 % demokrat-republikán
Jméno Stát Hlasy volitelů Strana
John Adams Massachusetts 71 Federalista
Thomas Jefferson Virginie 68 Demokrat- Republikán
Thomas Pinckney Jižní Karolína 59 Federalista
Aaron Burr New York 30 Demokrat- Republikán
Samuel Adams Massachusetts 15 Demokrat- Republikán
Oliver Ellsworth Connecticut 11 Federalista
George Clinton New York 7 Demokrat- Republikán
John Jay New York 5 Federalista
James Iredell Jižní Karolína 3 Federalista
George Washington Virginie 2 Nestraník
John Henry Maryland 2 Demokrat- Republikán
Samuel Johnston Jižní Karolína 2 Federalista
Charles Cotesworth Pinckney Jižní Karolína 1 Federalista
  • George Washington byl nestraník, ale silně sympatizoval s Federalistickou stranou, a proto bývá někdy uváděn jako federalista.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1796 roku na polské Wikipedii a United States presidential election, 1796 na anglické Wikipedii.

Volby prezidenta USA
Předchůdce:
Volby prezidenta USA 1792
1796
Volby prezidenta USA 1796
Nástupce:
Volby prezidenta USA 1800