Alexander Hamilton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander Hamilton
Portrét Alexandera Hamiltona z roku 1806

Ministr financí
Nástupce Oliver Wolcott, jr.
Stranická příslušnost
Členství Federalisté

Narození 11. ledna 1755
Charlestown, Nevis
Úmrtí 12. července 1804 (49 let)
New York
Choť Elizabeth Schuyler Hamilton
Děti

Philip Hamilton, Angelica Hamilton, Alexander Hamilton Jr., James Alexander Hamilton, John Church Hamilton, William Stephen Hamilton, Eliza Hamilton Holly,

Philip Hamilton (druhý)
Alma mater Columbia College
Kolumbijská univerzita
Profese ekonom, filosof, vojenská osoba, advokát, politik, aide-de-camp, důstojník, spisovatel a otrokář
Podpis Alexander Hamilton, podpis
Commons Alexander Hamilton
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Hamilton (11. ledna 175512. července 1804) byl americký voják, právník, ekonom, jeden z Otců zakladatelů a 1. ministr financí Spojených států amerických.

Ministr financí[editovat | editovat zdroj]

Prezident George Washington ustanovil Hamiltona prvním ministrem financí USA 11. září 1789. V úřadu zůstal do konce ledna 1795. Řada vládních struktur USA byla vytvořena během právě těchto pěti let, počínaje skladbou a funkcí samotného kabinetu. Forrest McDonald Hamiltonona kritizoval za to, že si přitom vzal za vzor britského strážce státního pokladu stejně, jako britský úřad premiéra; Hamilton měl po dobu volebního období George Washingtona výsadní postavení a dohlížel na své kolegy ve vládě, protože Washington si cenil Hamiltonových rad a podporoval jeho zasahování i mimo samotný rezort financí.

Hamilton v posledních dvou letech v úřadu podal Kongresu Spojených států pět významných zpráv:

  • První zpráva o veřejném úvěru (First Report on the Public Credit) podaná 14. ledna 1790.
  • Operace podle zákona o ponechání daní z importu (Operations of the Act Laying Duties on Imports), přednesená v Kongresu 23. dubna 1790.
  • Druhá zpráva o veřejném úvěru: Zpráva o Národní bance (Second Report on Public Credit: Report on a National Bank) podaná 14. prosince 1790.
  • Zpráva o zřízení ražby mincí (Report on the Establishment of a Mint) z 28. ledna 1791.
  • Zprava o výrobcích (Report on Manufactures), podaná 5. prosince 1791.

Dílo, postoje a politický odkaz[editovat | editovat zdroj]

Je spoluautorem Federálních listů (společně s Jamesem Madisonem a Johnem Jayem) sloužících k volnější interpretaci Ústavy Spojených států pro přijímání budoucích zákonů. Jako ministr financí razil koncepci převzetí státního dluhu jednotlivých států USA federální vládou, vytvoření společného rozpočtu a s podporou George Washingtona také ustavení centrální banky USA (Bank of the United States). Za tyto kroky byl často kritizován řadami formující se opozice v čele s Thomasem Jeffersonem a Jamesem Madisonem, neboť ti si tuto snahu sjednocení a kontroly finanční politiky ztotožňovali s předešlou koloniální britskou nadvládou. Hamilton se znelíbil též politickou odměřeností, jakou choval k událostem Velké francouzské revoluce, s níž v té době většina obyvatel USA sympatizovala. Roku 1791 založil Federalistickou stranu Spojených států, první politickou stranu ve Spojených státech, předchůdkyni dnešní Republikánské strany Spojených států.

Zemřel roku 1804 ve střeleckém duelu s Aaronem Burrem, svým dlouholetým politickým rivalem, ve Weehawkenu ve státě New Jersey.

Literatura[editovat | editovat zdroj]