Přeskočit na obsah

Sýc rousný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSýc rousný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádsovy (Strigiformes)
Čeleďpuštíkovití (Strigidae)
Rodsýc (Aegolius)
Binomické jméno
Aegolius funereus
Linné, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sýc rousný (Aegolius funereus), občas uváděn jako sýček rousný, je nevelká puštíkovitá sova vyskytující se v tajgách a horských lesích na území Severní Ameriky a východní až západní Eurasie. Je stálý, ačkoli často zalétává i do jižnějších oblastí, velice vzácně se objevuje i v České republice.

Popis

  • Délka těla: 25 cm
  • Rozpětí křídel: 55 - 56 cm
  • Hmotnost: 90 - 200 g

Sýc rousný je malý zavalitý pták veliký asi jako sýček obecný. Má krátký ocas a velkou, poměrně plochou hlavou s šedým zahnutým zobákem a velkýma, žlutýma očima. Svým šedým až světle hnědým opeřením s bílým pruhováním a skvrněním, které je nejintenzivnější na spodní straně těla je skvěle zamaskován v lokalitách se svým přirozeným biomem. Nápadným znakem sýce rousného je i černé lemování světle šedého obličeje. Pohlaví se od sebe zbarvením neliší, mladí ptáci jsou čokoládově hnědí.

Chování

Je aktivní v noci, ačkoli v některých lokalitách přešel na denní aktivitu. Loví především drobné hlodavce, především hraboše, lumíky nebo myši, jiné menší savce, ptáky a jejich mláďata, příležitostně i hmyz. Na svou kořist číhá na výše položené pozorovatelně a překvapuje ji velice rychlým, ale neslyšitelným výpadem.

Nejčastěji se ozývá výrazným „ug ug“.

Hnízdí od dubna do května a ročně má jednu snůšku obsahující 4 až 6 vajec. Nejčastěji se zahnízďuje v opuštěných stromových dutinách, vytvořených datlem černým nebo strakapoudem. Na vejcích sedí 26 až 28 dní pouze samice. Mláďata opouštějí hnízdo po 30 dnech po vylíhnutí.

Zdroje a reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tengmalm's Owl na anglické Wikipedii a Włochatka na polské Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Galerie sýc rousný na Wikimedia Commons

Šablona:Link FA