Oxid americičitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oxid americičitý
Obecné
Systematický název Oxid americičitý
Anglický název Americium dioxide
Sumární vzorec AmO2
Vzhled černé krystaly
Identifikace
Registrační číslo CAS
SMILES [O--].[O--].[Am+4]
Vlastnosti
Molární hmotnost 275 g/mol (s nejstabilnějším izotopem Am)
Hustota 11,68 g/cm3
Struktura
Krystalová struktura krychlová (fluorit)
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oxid americičitý (AmO2) je radioaktivní sloučeninou kyslíku s americiem, které v něm má oxidační číslo IV. Vytváří černé krychlové krystaly se strukturou fluoritu. Používá se jako zdroj alfa částic.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Při výrobě oxidu americičitého se používá vysrážení americia rozpuštěného v kyselině chlorovodíkové.[1] Výroba AmO2 se zastavila kvůli potížím při skladování tohoto roztoku, protože alfa záření a kyselina chlorovodíková způsobovaly, že příslušné nádoby se postupem času rozkládaly. Národní laboratoře Oak Ridge vyřešily tento problém přeměnou kyselinového roztoku americia na vysráženou formu prvku.[1]

Výroba (1960)[editovat | editovat zdroj]

Výroba oxidu americičitého popsaná v Národních laboratořích Oak Ridge zahrnuje vytvoření roztoku americia v kyselině chlorovodíkové a následnou neutralizaci roztokem amoniaku. Po neutralizaci se do nově vzniklého roztoku přidá kyselina šťavelová v podobě nasyceného roztoku, čímž dojde k vytvoření velkých krystalků šťavelanu americičitého. Po úplném vysrážení je znovu přidána kyselina šťavelová za vzniku kašovité směsi. Ze směsi se odfiltruje šťavelan, promyje se vodou a je vysušen, následně dojde k jeho rozkladu při 350 °C, kdy začne vznikat oxid. Aby oxid neobsahoval zbytky šťavelanu, je teplota zvýšena na 800 °C a nakonec pomalu snižována na pokojovou teplotu.

Slitiny americia s hliníkem[editovat | editovat zdroj]

Slitiny americia s hliníkem jsou vytvářeny tavením AmO2hliníkem za přídavku tavidla.[2] Vzniklá slitina může projít ozářením neutrony za vzniku nuklidů transuranů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Americium dioxide na anglické Wikipedii.

  1. a b Preparation of Americium Dioxide by Thermal Decomposition of Americium Oxalate in Air [online]. Oak Ridge National Laboratory, December 1960 [cit. 2013-05-02]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  2. Preparation of Americium-Alluminum Alloys [online]. KERNFORSCHUNG GMBH GES FUER, January 1974 [cit. 2013-05-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-29. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]