Noni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Keř Noni s plody

Noni, latinsky Morinda citrifolia, je tropická rostlina, která je typická pro země jako je Havaj, Francouzská Polynésie, Fidži, ale také Malajsie nebo jih Indie. Jedná se o keř dorůstající výšky až 6 metrů, který nachází široké uplatnění v lidovém léčitelství. Primárně jsou využívány plody, které rostlina plodí v průběhu celého roku. Dále pak v menší míře listy, jejichž šťáva vykazuje antiseptické účinky.

Noni džus[editovat | editovat zdroj]

Zralý plod Noni

Zralé plody Noni se po staletí zpracovávají tradičním způsobem na džus, který hlavně v posledních deseti letech vytváří značný komerční potenciál ve vyspělých zemích. Džus je konzumován pro své účinky posilující imunitu. Noni džus se vyrábí ze zralých očištěných plodů fermentací v uzavřených tancích po dobu asi 4 týdnů. Vzniklá šťáva se po odfiltrování zbytků dužiny pasterizuje a plní do lahví, případně ji místní obyvatelé pijí čerstvou bez pasterizace.

Na pěstování Noni a produkci Noni džusu je postavena ekonomika řady farmářů např. na Havaji. Problematice pěstování Noni a hlavně výzkumu, který by prokázal účinky Noni, se ve velké míře věnuje Havajská univerzita[1], kde působí celá řada vědců primárně ze Spojených států a Japonska, které je také velkým dovozcem Noni džusu.

Noni džus obsahuje celou řadu významných nutrientů zahrnujíce: 17 aminokyselin včetně 9 esenciálních, xeronin, esenciální mastné kyseliny, scopoletin, selen, vlákninu a značné množství vitamínu C. Výtažek z Noni obnovuje tkáně, takže jej pijí převážně lidé s velikou zátěží na klouby (například sportovci).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hawaiská univerzita

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]