Michal I. Rumunský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michal I.
Král Rumunů
Král Michal I.
Král Michal I.
Doba vlády 20. červenec 1927 - 8. červen 1930
6. září 1940 - 30. prosinec 1947 (druhá vláda)
Korunovace 6. září 1940
Tituly rumunský král
princ Albsko Juliaský
princ Hohenzollernský
Narození 25. října 1921
Sinaia, Rumunsko
Předchůdce Ferdinand I. Rumunský
Karel II. Rumunský (druhá vláda)
Nástupce Karel II. Rumunský
Nastolení republiky
(druhá vláda)
Manželky Anna Bourbonsko-Parmská
Potomci Margareta Rumunská
Elena Rumunská
Irina Rumunská
Sofie Rumunská
Marie Rumunská
Rod Hohenzollern-Sigmaringen
Otec Karel II. Rumunský
Matka Helena Řecká a Dánská
Podpis Podpis

Michal I. Rumunský (rumunsky: Mihail I.) (* 25. října 1921) byl mezi lety 19271930 a poté opět během let 19401947 čtvrtý a poslední rumunský králdynastie Hohenzollernů. Michal I. abdikoval po komunistickém převratu 30. prosince 1947 v Rumunsku a emigroval do Švýcarska. Je jediným žijícím nositelem nejvyššího sovětského vyznamenání - Řádu vítězství. V té době byl nejmladším nositelem řádu a byl mu udělen jako vrchnímu veliteli rumunské armády za přechod z německé na sovětskou stranu.

Život a vláda[editovat | editovat zdroj]

Princ Michal Rumunský nebo princ Michal Hohenzollernský (Michal Hohenzollern-Sigmaringen) se narodil 25. října 1921 na zámku Peleș v Sinaia v Rumunsku korunnímu princi Karlovi a jeho ženě Heleně Řecké a Dánské. Michal (či Michael) je prapravnuk královny Viktorie a bratranec ze třetího kolena královny Alžběty II. Od roku 1925 byl Michal určen jako nástupce krále Ferdinanda I.

Když nastoupil Michal na trůn jako šestiletý, dostal se (ačkoli sám nevládl) na titulní stranu časopisu Time, a je tak nejmladší žijící osobou, která se objevila na titulní straně tohoto časopisu.

První vláda[editovat | editovat zdroj]

Když 20. července 1927 zemřel král Ferdinand I., nastoupil po něm tehdy šestiletý princ Michal, jelikož jeho otec, budoucí král Karel II., se musel (tehdy ještě ženatý s Helenou Řeckou a Dánskou) dědičného práva zříci kvůli svému záletnictví a poměru s Elenou Lupescu. Za nezletilého krále Michaela vládla regentská rada. Michael ovšem nebyl králem dlouho, jelikož se jeho otec samozvaně vrátil v roce 1930 z Francie a byl prohlášen králem. Během své vlády zavedl jeho otec král Karel II. královskou diktaturu.

Druhá vláda[editovat | editovat zdroj]

Antonescu a Michal I. Rumunský v roce 1941 sledují vojenské operace - Michal I. později vedl státní převrat, který v srpnu roku 1944 vedl k "přeběhnutí" Rumunska na stranu spojenců.

Král Karel II. ovšem zůstal králem pouze do 6. září 1940, kdy musel abdikovat ve prospěch tehdy devatenáctiletého Michala, a to v důsledku druhé vídeňské arbitráže, kvůli níž ztratilo Rumunsko území Severní Bukoviny, Besarábii, severní Sedmihradsko a Jižní Dobrudžu. V zemi měl ostatně v té době největší vliv maršál Ion Antonescu, který pokračoval ve své vládě nad Rumunskem. Král Michal od té doby svého otce již neviděl. V roce 1944 se král Michal, který měl jen minimum pravomocí, rozhodl přiklonit na stranu spojenců a provedl převrat; Ion Antonescu byl uvězněn a Rumunsko přešlo na stranu spojenců.

Král Michal I. byl posledním monarchou za Železnou oponou, který přišel o trůn. Na konci války byl král Michal I. americkým prezidentem Harry S. Trumanem vyznamenán Řádem záslužné legie a byl také J.V. Stalinem dekorován Řádem vítězství za odvahu během královského převratu.

Od roku 1945, kdy se vlády v Rumunsku ujala Komunistická strana Rumunska, měl jen pouhou formální úlohu i pravomoci.

V listopadu 1947 se vydal na svatbu budoucí královny Alžběty II., kde poznal svou budoucí ženu, jíž byla Anna Bourbonsko-Parmská. Odmítl nabídku azylu od Winstona Churchilla a vrátil se do Rumunska. Tam byl 30. prosince 1947 se zbraní u hlavy donucen komunisty v čele s premiérem Petru Groza abdikovat. Po abdikaci byl 3. ledna 1948 donucen opustit Rumunsko a s sebou odvezl i královskou korunu.

Exil[editovat | editovat zdroj]

Po vynucené abdikaci odjel do Londýna, kde nějakou dobu žil, a později i se svou ženou Annou Bourbonsko-Parmskou, kterou si vzal 10. června 1948Athénách, žil ve Švýcarsku. Od roku 1992, tedy 3 roky po revoluci, mu byl umožněn návrat do Rumunska a od té doby žije střídavě v Aubonne ve Švýcarsku a v Rumunsku na zámku Săvârșin.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Manželkou krále Michala byla Anna Bourbonsko-Parmská, kterou si vzal 10. června 1948 v Athénách. Z manželství vzešlo pět dcer:

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ferdinand I.
Znak z doby nástupu Rumunský král
19271930
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karel II.
Předchůdce:
Karel II.
Znak z doby nástupu Rumunský král
19401947
Znak z doby konce vlády Nástupce:
republika