Karel Antonín Hohenzollernský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Antonín Hohenzollernsko-Sigmaringenský
Karl Anton von Hohenzollern.jpg
Rodné jménoKarl Anton Joachim Zephyrin Friedrich Meinrad von Hohenzollern-Sigmaringen
Narození7. září 1811
Krauchenwies
Úmrtí2. června 1885 (ve věku 73 let)
Sigmaringen
Místo pohřbeníSigmaringen
Alma materŽenevská univerzita
Povolánípolitik
OceněníŘád Fridrichův
Řád sv. Ondřeje
Politická strananezávislý
Manžel(ka)Josefína Bádenská (1834–1885)
DětiLeopold Hohenzollernský
Stefanie Hohenzollern-Sigmaringen
Karel I. Rumunský
Anton von Hohenzollern-Sigmaringen
Fridrich Hohenzollernsko-Sigmaringenský
Marie Luisa von Hohenzollern-Sigmaringen
RodičeKarel von Hohenzollern-Sigmaringen a Marie Antoinette Muratová
Roddynastie Hohenzollern-Sigmaringen
PříbuzníCaroline de Hohenzollern-Sigmaringen, Amalie von Hohenzollern-Sigmaringen a Princess Friederike of Hohenzollern-Sigmaringen (sourozenci)
Vilém Hohenzollernský, Ferdinand I. Rumunský a Karel Anton Hohenzollern (vnoučata)
Funkcečlen Pruské panské sněmovny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Antonín kníže z Hohenzollern-Sigmaringenu (německy Karl Anton von Hohenzollern-Sigmaringen, 7. září 1811, Krauchenwies2. června 1885, Sigmaringen) byl německý kníže z rodu Hohenzollern-Sigmaringen, poslední vládce stejnojmenného knížectví. Jako pruský premiér (německy Ministerpräsident) (1858-1862) prováděl výrazně liberální politiku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Karel Anton, celým jménem Karel Antonín Jáchym Zefyrinus Bedřich Meinrad z Hohenzollern-Sigmaringenu, se narodil jako druhé dítě/první syn a následník knížete Karla z Hohenzollern-Sigmaringenu (17851853, kníže od 1831 do 1848) a jeho manželky princezny Marie Antonie Muratové (17931847), neteře napoleonského maršála Joachima Murata.

Karel Antonín studoval právo v Ženevě a univerzitu v Tübingen a v Berlíně, odkud psal mnoho dopisů plných stesku po domově. V knížectví Hohenzollern-Sigmaringen byl posléze činný ve státní správě.

V roce 1848 se otec Karla Antonína zřekl vlády v synův prospěch, o rok později však byl Karel Antonín přinucen předat knížectví svému vzdálenému bratranci Fridrichu Vilémovi IV., který zemi připojil k Pruskému království.

V letech 18581862 byl Karel Anton ministerským předsedou Pruska, poté, co mezi králem a parlamentem vznikly problémy kvůli finančním otázkám, byl nucen odstoupit; na jeho místo nastoupil Otto von Bismarck.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Karel Anton se 21. října roku 1814 v Karlsruhe oženil s bádenskou princeznou Josefínou (18131900), dcerou velkovévody Karla Ludvíka Fridricha Bádenského a jeho manželky Stéphanie Louise de Beauharnais, hraběnky von Beauharnais. Z jejich manželství vzešlo šest potomků, čtyři synové a dvě dcery:

Karel Anton zemřel v Sigmaringenu jako čtyřiasedmdesátiletý 2. června 1885. Jeho manželka ho přežila o patnáct let. Zemřela taktéž v Sigmaringenu roku 1900 v požehnaném věku 86 let.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]