Karel Antonín Hohenzollernský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Antonín Hohenzollernsko-Sigmaringenský
Karl Anton von Hohenzollern.jpg
Rodné jméno Karl Anton Joachim Zephyrin Friedrich Meinrad von Hohenzollern-Sigmaringen
Narození 7. září 1811
Krauchenwies
Úmrtí 2. června 1885 (ve věku 73 let)
Sigmaringen
Místo pohřbení Sigmaringen
Alma mater Ženevská univerzita
Povolání politik
Ocenění Řád Fridrichův
Řád sv. Ondřeje
Politická strana nezávislý
Manžel(ka) Josefína Bádenská (1834–1885)
Děti Marie Luisa von Hohenzollern-Sigmaringen
Stefanie Hohenzollern-Sigmaringen
Leopold Hohenzollernský
Karel I. Rumunský
Anton von Hohenzollern-Sigmaringen
Fridrich Hohenzollernsko-Sigmaringenský
Rodiče Karel von Hohenzollern-Sigmaringen a Marie Antoinette Muratová
Příbuzní Caroline de Hohenzollern-Sigmaringen, Amalie von Hohenzollern-Sigmaringen a Princess Friederike of Hohenzollern-Sigmaringen (sourozenci)
Albert I. Belgický, Prince Baudouin of Belgium, Henrietta Belgická, Josefína Marie Belgická a Josefína Karolína Belgická (vnoučata)
Funkce člen Pruské panské sněmovny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kníže Karl Anton Joachim Zephyrin Friedrich Meinrad von Hohenzollern-Sigmaringen (7. září 1811, Krauchenwies2. června 1885, Sigmaringen) byl německý kníže z rodu Hohenzollern-Sigmaringen, poslední vládce stejnojmenného knížectví. Jako pruský premiér (německy Ministerpräsident) (1858-1862) prováděl výrazně liberální politiku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Karel Anton se narodil jako druhé dítě/první syn a následník knížete Karla von Hohenzollern-Sigmaringen (17851853, kníže od 1831 do 1848) a jeho manželky princezny Antoinette Murat (17931847), neteře napoleonského maršála Joachima Murata.

Studoval právo v Ženevě a univerzitu v Tübingen a v Berlíně, odkud psal mnoho dopisů plných stesku po domově. V knížectví Hohenzollern-Sigmaringen byl posléze činný ve státní správě.

V roce 1848 se otec Karla Antona zřekl vlády v synův prospěch, o rok později však byl Karel Anton přinucen předat knížectví svému vzdálenému bratranci Fridrichu Vilémovi IV., který jej připojil k Pruskému království. V letech 18581862 byl Karel Anton ministerským předsedou Pruska, poté, co mezi králem a parlamentem vznikly problémy kvůli finančním otázkám, byl nucen odstoupit; na jeho místo nastoupil Otto von Bismarck.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Karel Anton se 21. října roku 1814 v Karlsruhe oženil s bádenskou princeznou Josefínou (18131900), dcerou velkovévody Karla Ludvíka Fridricha Bádenského a jeho manželky Stéphanie Louise de Beauharnais, hraběnky von Beauharnais. Z jejich manželství vzešlo šest potomků, čtyři synové a dvě dcery:

Karel Anton zemřel v Sigmaringen jako čtyřiasedmdesátiletý 2. června 1885. Jeho manželka ho o patnáct let přežila, zemřela v Sigmaringen roku 1900 v požehnaném věku 86 let.