Karel Antonín Hohenzollernský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karel Anton von Hohenzollern-Sigmaringen
Karl Anton von Hohenzollern.jpg
Rodné jméno Karl Anton Joachim Zephyrin Friedrich Meinrad von Hohenzollern-Sigmaringen
Narození 7. září 1811
Krauchenwies
Úmrtí 2. června 1885 (ve věku 73 let)
Sigmaringen
Ocenění Řád Fridrichův
Řád sv. Ondřeje
Manžel(ka) Josefína Bádenská
Děti Marie Luisa von Hohenzollern-Sigmaringen
Stefanie Hohenzollern-Sigmaringen
Leopold Hohenzollernský
Karel I. Rumunský
Anton von Hohenzollern-Sigmaringen
Fridrich von Hohenzollern-Sigmaringen
Rodiče Karel von Hohenzollern-Sigmaringen a Marie Antoinette Muratová
Příbuzní Caroline de Hohenzollern-Sigmaringen
Princess Amalie of Hohenzollern-Sigmaringen
Friederike von Hohenzollern-Sigmaringen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kníže Karl Anton Joachim Zephyrin Friedrich Meinrad von Hohenzollern-Sigmaringen (7. září 1811, Krauchenwies2. června 1885, Sigmaringen) byl německý kníže z rodu Hohenzollern-Sigmaringen, poslední vládce stejnojmenného knížectví. Jako pruský premiér (německy Ministerpräsident) (1858-1862) prováděl výrazně liberální politiku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Karel Anton se narodil jako druhé dítě/první syn a následník knížete Karla von Hohenzollern-Sigmaringen (17851853, kníže od 1831 do 1948) a jeho manželky princezny Antoinette Murat (17931847), neteře napoleonského maršála Joachima Murata.

Studoval právo v Ženevě a univerzitu v Tübingen a v Berlíně, odkud psal mnoho dopisů plných stesku po domově. V knížectví Hohenzollern-Sigmaringen byl posléze činný ve státní správě.

V roce 1848 se otec Karla Antona zřekl vlády v synův prospěch, o rok později však byl Karel Anton přinucen předat knížectví svému vzdálenému bratranci Fridrichu Vilémovi IV., který jej připojil k Pruskému království. V letech 18581862 byl Karel Anton ministerským předsedou Pruska, poté, co mezi králem a parlamentem vznikly problémy kvůli finančním otázkám, byl nucen odstoupit; na jeho místo nastoupil Otto von Bismarck.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Karel Anton se 21. října roku 1814 v Karlsruhe oženil s bádenskou princeznou Josefínou (18131900), dcerou velkovévody Karla Ludvíka Fridricha Bádenského a jeho manželky Stéphanie Louise de Beauharnais, hraběnky von Beauharnais. Z jejich manželství vzešlo šest potomků, čtyři synové a dvě dcery:

Karel Anton zemřel v Sigmaringen jako čtyřiasedmdesátiletý 2. června 1885. Jeho manželka ho o patnáct let přežila, zemřela v Sigmaringen roku 1900 v požehnaném věku 86 let.