Komule Davidova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKomule Davidova
alternativní popis obrázku chybí
Komule Davidova
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Rod komule (Buddleja)
Binomické jméno
Buddleja davidii
Franch.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Keř bílé varianty

Komule Davidova (Buddleja davidii Franch.), lidově zvaná též „letní šeřík“, "tibetský šeřík" nebo „motýlí keř“, je ozdobný opadavý keř z čeledi krtičníkovité (Scrophulariaceae), původem ze severozápadní Číny a Japonska. Je ceněna pro své nápadné kvetení. Je invazivním druhem, v ČR místy ohrožujícím původní flóru.[zdroj?]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Komule Davidova je velmi štíhle vystoupavý, rozkladitý, opadavý keř s nepravidelnou stavbou větví. Je tedy řídký a často nesouměrný. Dorůstá výšky až 3 m.

Křehké větve se světlou borkou jsou ve stáří duté, v našich zimách zpravidla namrzají.

Nepříliš hluboký kořenový systém je bohatě větvený.

Tmavě zelené listy působí dojmem teplomilné rostliny, jsou kožovité, zespodu plstnaté, vstřícné a podlouhle kopinaté s pilovitými okraji. Letorosty jsou bíle plstnaté, zakončené výrazným květenstvím.

Nápadné květenství tvoří bohatá lata složená z omamně vonných, drobných trubkovitých, čtyřčetných květů. Květenství svým tvarem připomíná šeříková květenství a z této podoby je odvozen název "letní šeřík". Barvy květů jsou od světle růžové do temně fialové, s oranžovou skvrnkou ve středu. Kvete od července do října, nebo až do zámrzu.

Plod je dvoupouzdrá tobolka s větším množstvím semen.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Komule Davidova vyžaduje slunná, teplá a chráněná stanoviště se středně těžkými propustnými půdami s vyšším obsahem živin, zejména vápníku. Snese polostín, kde ovšem hůře kvete. Během zimy často namrzá, na jaře ale dobře regeneruje. Dobře snáší průmyslové prostředí.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

U výsadby hrnkovaných dřevin není důležitá doba, kdy je vysázena, bude li prováděna zálivka. Přesazování prostokořenných rostlin a rostlin s balem lze doporučit spíše na podzim kvůli předpokládaným srážkám přes zimu. Nadzemní část prostokořenné rostliny je před výsadbou doporučeno zkrátit kvůli výparu z listů. Je doporučeno vysadit rostliny dvou odlišných barev vedle sebe.

Důležité je provést zakrytí rostliny na zimu kvůli namrznutí. Trpí i pozdními mrazíky.

Rostliny velmi rychle rostou, ale habitus je nepravidelný a textura hrubá. Řez se provádí každoročně na jaře, rostlina má dobrou schopnost regenerace po řezu. Je vhodné odstranit suché výhony. Řezat lze i přes vegetaci, kdykoliv podle potřeby, nejpozději v srpnu tak, aby letorosty mohly do zimy vyzrát a škody způsobené případným mrazem nebyly tak velké. Při řezu od června má zásah negativní vliv na kvetení. Komule Davidova kvete na letošních letorostech.

Snáší lépe sucho než vlhko. Od druhého roku po výsadbě obvykle nevyžaduje závku. Přihnojováním lze podpořit růst, lze přihnojovat od jara do pozdního léta.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]