Komule Davidova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Komule Davidova

Komule Davidova
Komule Davidova
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Rod: komule (Buddleja)
Binomické jméno
Buddleja davidii
Franch.
keř bílé varianty

Komule Davidova (Buddleia davidii Franch.) lidově zvaná též „letní šeřík“, "tibetský šeřík" nebo „motýlí keř“) je ozdobný opadavý keř z čeledi krtičníkovité (Scrophulariaceae), původem ze severozápadní Číny a Japonska.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Komule davidova je velmi štíhle vystoupavý rozkladitý, opadavý keř s nepravidelnou stavbou větví.Je tedy řídký a často nesouměrný. Dorůstá výšky až 3 m.

  • Křehké větve se světlou borkou jsou ve stáří duté, v našich zimách zpravidla namrzají.
  • Nepříliš hluboký kořenový systém je bohatě větvený.
  • Tmavě zelené listy působí dojmem teplomilné rostliny,jsou kožovité, zespodu plstnaté, vstřícné a podlouhle kopinaté s pilovitými okraji.
  • Nápadné květenství tvoří bohatá lata složená z omamně vonných, drobných trubkovitých, čtyřčetných květů. Květenství svým tvarem připomíná šeříková květenství a z této podoby je odvozen název letní šeřík. Barvy květů jsou od světle růžové do temně fialové, s oranžovou skvrnkou ve středu. Původní barva je tmavě fialová s oranžovou skvrnkou ve středu. Kvete od července do října, nebo do zámrzu.
  • Plod je dvoupouzdrá tobolka s větším množstvím semen.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Komule Davidova vyžaduje slunná a chráněná stanoviště se středně těžkými propustnými půdami s vyšším obsahem vápníku. Snese polostín, kde ovšem hůře kvete. Během zim často namrzá, na jaře ale dobře regeneruje. Velmi dobře snáší průmyslové prostředí.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Budleia je oblíbená dřevina, který si svou přezdívku motýlí keř rozhodně zaslouží. Je důvod ji vysadit zrovna u vás na zahradě. Barva a vůně láká zástupy zlatohlávků a motýlů. Budleiu vysazujeme hrnkovanou přímo z prodejny a tedy není důležitá doba kdy výsadbu provádíme, bude li prováděna zálivka. Přesazování prostokořených rostlin lze doporučit spíše na podzim kvůli předpokládaným srážkám přes zimu. Doporučuje se vyrýt co největší kořenový bal a snažit se zachovat jemné kořenové vlášení.Nadzemní část před výsadbou prostokořenné rostliny je doporučeno zkrátit kvůli výparu z listů. Důležité je provést zakrytí rostliny na zimu - kvůli namrznutí. Je vhodné je mírně nakopčit zem k rostlině. Rostliny velmi rychle rostou, takže hrnkované rostliny vysazené na jaře už v létě kvetou a už do podzimu mohou vytvořit metrový keřík. Vyplatí se vysadit rostliny dvou odlišných barev vedle sebe. Brzy do sebe srostou a keř vypadá v květu zajímavě. Řez se provádí vždy na jaře. Je vhodné odstranit suché výhony. Řezat lze přes vegetaci, kdykoliv podle potřeby ,nejpozději v srpnu tak, aby letorosty mohly do zimy vyzrát a škody způsobené případným mrazem nebyly tak velké. Přestože má rostlina nesmírnou schopnost regenerace, je zbytečné ji nechat trápit. Buddleia kvete na letošních letorostech. Buddleia snáší lépe sucho než vlhko. Zálivka po výsadbě je vhodná. Rostlina snáší dobře sucho, takže v pozdějších letech ji lze zalévat snad jen pokud vadne. Přihnojováním lze podpořit růst, lze přihnojovat od jara do pozdního léta. později nelze. Je riziko namrznutí nových letorostů. Pokud není přihnojována, rostlina si poradí, je zvyklá na chudé půdy.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původní areál rozšíření zahrnoval severozápadní Čínu a Japonsko, v současnosti se pěstuje jako okrasný keř po celém světě. Jako okrasná rostlina se pěstuje v různobarevných variantách.

Invazivní druh[editovat | editovat zdroj]

Buddleia davidii je invazivní druh. V ČR ohrožuje původní flóru. Není tak nebezpečná jako jiné invazivní druhy zahradních rostlin, ale dokáže ovládnout i pozice na které rostliny vytlačilo zemědělství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]