Nosatcovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nosatcovití

alternativní popis obrázku chybí
Nosatec lískový (Curculio nucum)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Nadčeleď: Curculionoidea
Čeleď: nosatcovití (Curculionidae)
Latreille, 1802
Podčeledi

viz článek

Některá data mohou pocházet z datové položky.


Nosatcovití (Curculionidae) jsou největší čeledí brouků. Řadí se k nim více než 60 000 druhů brouků ve více než 400 rodech. Vzhledem k velkému množství druhů existuje i řada neshod o jejich klasifikaci.

Nosatci jsou snadno rozeznatelní dlouhým nosem a tykadly s malými „kyji“ na konci. Kromě těchto podobných rysů se ovšem vyznačují velkou rozmanitostí tvarů, barev a velikostí od 1 mm do 40 mm.
Jsou takřka výlučně býložraví a většina z nich žije jen z omezeného množství hostitelských rostlin, často pouze na jediném druhu. Někteří nosatci jsou také známi jako výluční opylovači cykasů. Řada nosatců je považována za škodlivý hmyz na polích a skladech potravin, nicméně v některých případech jsou využíváni i k přirozenému snižování stavů invazních druhů rostlin.

Diaprepes abbreviatus napadá kořeny citrusů

Objevy v jantaru[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 publikoval entomolog George Poinar Jr. a jeho kolegové studii, ve které se uvádí, že z tělíčka nosatcovitého brouka, uvězněného po dobu 120 - 135 milionů let v libanonském jantaru extrahoval dvě sekvence původní DNA brouka. To ale pozdější výzkumy nepotvrdily.[1] Nosatcovití brouci nicméně patří k poměrně často nalézaným druhům hmyzu, zalitým kdysi pryskyřicí a tedy zachovalým v jantaru.

Podčeledi[editovat | editovat zdroj]

Fotografie nosatce z elektronového mikroskopu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Curculionidae na anglické Wikipedii.