Jurodidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJurodidae
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád brouci (Coleoptera)
Podřád prvožraví (Archostemata)
Čeleď Jurodidae
Ponomarenko, 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurodidae je čeled brouků. Byli popsáni podle fosilíí, ale od roku 1996 je znám jeden žijící druh.

V 70. letech minulého století byl na Ruském dálném východu nalezen jediný exemplář dosud neznámého brouka, pojmenovaný Sikhotealinia zhiltzovae, který byl rozpoznán jako reprezentant dávno vyhynulé čeledi brouků označovaných jako „žijící fosilie“. Brouka popsal slavný ruský entomolog G. Š. Lafer (Г. Ш. Лафер), který dlouho váhal, do kterého ze čtyř podřádů (masožraví, prvožraví, řasožraví, všežraví) vlastně patří. Tuto úlohu nemohl vyřešit až do okamžiku zveřejnění popisu brouka v roce 1996. Zdálo se, že pro tento druh neexistuje odpovídající čeleď. Nakonec se věc vyřešila, když se ukázalo, že se mimořádně shoduje s fosilním broukem Jurodes ignoramus (Ponomarenko, 1985), s nímž patří do jedné čeledi a možná i k jednomu rodu.

Tak se celá senzace dostala do úplně jiné roviny: byl nalezen brouk „živá fosilie“, který byl považován za vymřelého. Pokusy o jeho determinaci se neobešly bez nových objevů a nových záhad. Čeleď Jurodidae, klasifikovaná jako podřád masožraví (Adephaga) byla přesunuta do podřádu prvožraví (Archostemata). Někteří entomologové o tom pochybují, ale nezbývá než čekat dokud se nenajdou další exempláře tohoto druhu, aby mohly být provedeny genetické testy.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jurodidae na ruské Wikipedii.

  1. E. V. Yan. 2014. Coleoptera, in Upper Jurassic Lagerstätte Shar Teg, southwestern Mongolia. Paleontological Journal 48: 1671.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]