Kovaříkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKovaříkovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád brouci (Coleoptera)
Podřád všežraví (Polyphaga)
Infrařád Elateriformia
Nadčeleď Elateroidea
Čeleď kovaříkovití (Elateridae)
Leach, 1815
Podčeledi
Synonyma

Campylidae
Cavicoxumidae
Ludiidae
Monocrepidiidae
Pangauridae
Phyllophoridae

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kovařík Alaus oculatus

Kovaříkovití (Elateridae) jsou čeleď v nadčeledi Elateroidea. Je to opět jedna z velkých čeledí zahrnujících 160 druhů rozdělených do 55 rodů. České jméno pro zástupce této čeledi je kovařík.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kovaříkovití (Elateridae) jsou čeledí z řádu brouků (Coleoptera) čítající celosvětově více jak 8.800 známých a popsaných druhů. Málokterá čeleď se vyznačuje takovou jednolitostí tvarů jako kovaříci. Brouci jsou nenápadní, tvar těla mají oválně protáhlý, barvy kromě několika druhů nenápadné – obyčejně žlutohnědá, žlutošedá, někdy kovově zelená či fialová. Když jsou vyrušeni předstírají mrtvé. Pokud brouk dopadne na záda, díky své schopnosti vymrštit se do vzduchu pomocí prudkého pohybu hlavy a hrudi se snadno obrátí zpět na nohy. Jinak by brouci díky poměrně svému velkému tělu a malým nohám byli sotva schopni se z polohy na zádech osvobodit. Proto se jim dříve říkalo pružníci. Pomocí tohoto mechanismu se také dostávají snadněji z dosahu ohrožení a nepřátel. Rychlý pohyb při obratu brouka, je doprovázen lupnutím, přičemž tento vydávaný zvuk, je pro brouka typický a v angličtině se mu proto říká Click Beetle.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Žijí na travinách, najdeme je také na keřích, květech, často i na dřevě a pod kůrou. Kovaříci jsou saprofágové. Některé druhy jsou i masožravé. Brouci ožírají především květy a listy na mladých listnatých stromech, najdeme je ale i na jehličnatých stromech – nezpůsobují však významné škody. Během měsíců květen, červen a červenec však způsobují nezanedbatelné škody larvy. Larvy kovaříků si podle tvaru těla vysloužily název drátovci a většinou škodí v zemědělství a lesnictví. Žijí nejen v kořenech rostlin. Některé druhy larev (drátovců) hodují na průmyslových i kulturních plodinách a tím jsou známí jak agrární škůdci. Především ve šlechtitelských ústavech, zahradnictvích a školkách mohou způsobit citelné škody a tím ztráty. Zvláště čerstvě vysetá semena, jako například žaludy, nezůstávají od napadení drátovcem uchráněna.

Larvy kovaříků jsou dlouhé až 40mm (podle druhu), vývoj od vajíčka po imago trvá 4–5 let. Žijí v půdě, kde vyžírají chodbičky v bramborách, řepě a zelenině. Brouk jako dospělý jedinec neškodí.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Na celém světě jich je známo asi 8 800 druhů.

V ČR z toho asi 136 druhů s délkou těla až do 20 mm.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

incl. Dicronychidae

Cardiorhinites Candeze, 1863

Hypodesites Candeze, 1863

Ludiites Candeze, 1863

Sericosomina Hyslop, 1917

Steatoderini Schwarz, 1906

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Click beetle na anglické Wikipedii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]