Kovaříkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kovaříkovití

ElateridAdLarvae.jpg
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Infrařád: Elateriformia
Nadčeleď: Elateroidea
Čeleď: kovaříkovití (Elateridae)
Leach, 1815
Podčeledi

Agrypninae
Anischiinae
Aplastinae
Cardiophorinae
Cebrioninae Latreille, 1802
Dendrometrinae
Denticollinae
Dicronychinae
Elaterinae
Hypnoidinae
Lissominae
Melanotinae
Negastriinae
Prosterninae
Subprotelaterinae
Thylacosterninae

Kovařík Alaus oculatus

Kovaříkovití (Elateridae) jsou čeleď v nadčeledi Elateroidea. Je to opět jedna z velkých čeledí zahrnujících 160 druhů rozdělených do 55 rodů. České jméno pro zástupce této čeledi je kovařík.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kovaříkovití (Elateridae) jsou čeledí z řádu brouků (Coleoptera) čítající celosvětově více jak 8.800 známých a popsaných druhů. Málokterá čeleď se vyznačuje takovou jednolitostí tvarů jako kovaříci. Brouci jsou nenápadní, tvar těla mají oválně protáhlý, barvy kromě několika druhů nenápadné - obyčejně žlutohnědá, žlutošedá, někdy kovově zelená či fialová. Když jsou vyrušeni předstírají mrtvé. Pokud brouk dopadne na záda, díky své schopnosti vymrštit se do vzduchu pomocí prudkého pohybu hlavy a hrudi se snadno obrátí zpět na nohy. Jinak by brouci díky poměrně svému velkému tělu a malým nohám byli sotva schopni se z polohy na zádech osvobodit. Proto se jim dříve říkalo pružníci. Pomocí tohoto mechanismus se také dostávají snadněji z dosahu ohrožení a nepřátel. Rychlý pohyb při obratu brouka, je doprovázen lupnutím, přičemž tento vydávaný zvuk, je pro brouka typický a v angličtině se mu proto říká Click Beetle.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Žijí na travinách, najdeme je také na keřích, květech, často i na dřevě a pod kůrou. Kovaříci jsou saprofágové. Některé druhy jsou i masožravé. Brouci ožírají především květy a listy na mladých listnatých stromech, najdeme je ale i na jehličnatých stromech - nezpůsobují však významné škody. Během měsíců květen, červen a červenec však způsobují nezanedbatelné škody larvy. Larvy kovaříků si podle tvaru těla vysloužily název drátovci a většinou škodí v zemědělství a lesnictví. Žijí nejen v kořenech rostlin. Některé druhy larev (drátovců) hodují na průmyslových i kulturních plodinách a tím jsou známí jak agrární škůdci. Především ve šlechtitelských ústavech, zahradnictvích a školkách mohou způsobit citelné škody a tím ztráty. Zvláště čerstvě vysetá semena, jako například žaludy, nezůstávají od napadení drátovcem uchráněna.

Larvy kovaříků jsou dlouhé až 40mm (podle druhu), vývoj od vajíčka po imago trvá 4-5 let. Žijí v půdě, kde vyžírají chodbičky v bramborách, řepě a zelenině. Brouk jako dospělý jedinec neškodí.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Na celém světě jich je známo asi 8 800 druhů.

V ČR z toho asi 136 druhů s délkou těla až do 20 mm.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

incl. Dicronychidae

Cardiorhinites Candeze, 1863

Hypodesites Candeze, 1863

Ludiites Candeze, 1863

Sericosomina Hyslop, 1917

Steatoderini Schwarz, 1906

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Click beetle na anglické Wikipedii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]