Curculionoidea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCurculionoidea
alternativní popis obrázku chybí
Lixus angustatus
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
InfrařádCucujiformia
NadčeleďCurculionoidea
Latreille, 1802
Čeledi
  • Viz text
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Curculionoidea jsou nadčeleď brouků označovaných všeobecně jako nosatci. Obvykle to jsou brouci menší než 6 mm a obecné jméno si vysloužili vzhledem ke tvaru jejich hlavy, protažené do dlouhého nosce.

Je známo přes 60 000 druhů v několika čeledích, jednou z nich jsou Curculionidae (praví nosatci). Mnoho nosatců škodí na různých plodinách. Brouk pilous černý (Sitophilus granarius) poškozuje obilniny, škůdce na bavlníku nosatec Anthonomus grandis poškozuje bavlníkové tobolky tím, že klade vajíčka do nevyzrálých tobolek a larvy brouka pak tobolku zničí.

Nosatci jsou často nalézáni v suchých plodech jako jsou ořechy a semena, cereálie a obilné produkty. V domácích podmínkách mohou být zpozorováni v mouce, kterou často úspěšně zamořují. Napadají též ovesné vločky, kroupy, krupici a mnohé další obilné produkty, do kterých mohou zanést bakterie, např. E. coli, které mohou způsobovat různé nemoci.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Protože je zde mnoho druhů v široké různorodosti, je zařazování nosatců ve stadiu neustálých proměn. V zásadě jsou nosatci rozděleni do dvou hlavních oddílů, Orthoceri - primitivní nebo nepraví nosatci a Gonatoceri - praví nosatci (nosatcovití Curculionidae). Zimmerman navrhoval ještě třetí oddíl, Heteromorphi, pro několik přechodných forem. Nepraví nosatci se odlišují tím, že mají přímá tykadla, zatímco praví nosatci mají zahnutá (uzlovitá) tykadla. U pravých nosatců se tento ohyb projevuje na konci prvního článku tykadla, který je obvykle delší než ostatní segmenty. Objevují se však některé výjimky. Nanophyini jsou primitivní nosatci, s uzlovitými tykadly zahnutými za prvním článkem. Z pravých nosatců mají Gonipterinae a Ramphus krátký první článek a malé nebo žádné zahnutí.

Čeledi[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Curculionoidea na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]