Tesaříkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTesaříkovití (Cerambycidae)
alternativní popis obrázku chybí
Zástupci čeledi tesaříkovití
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
Čeleďtesaříkovití (Cerambycidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tesaříkovití (Cerambycidae) je čeleď brouků. Dosud bylo popsáno více než 20 000 druhů. Největším broukem čeledi a patrně největší brouk na světě je jihoamerický tesařík Titanus giganteus (titan obrovský či tesařík největší).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi tesaříkovití jsou rozšířeni po celém světě.

Znaky čeledi[editovat | editovat zdroj]

Jedna z nejznámějších čeledí brouků. Zahrnuje malé, střední i velké druhy. Charakteristickým znakem tesaříkovitých jsou dlouhá tykadla (antennae) – často stejně dlouhá nebo delší než tělo brouka. (Přesto některé druhy mají tykadla celkem krátká, např. Parandra brunnea, viz fotogalerie níže; takové druhy se hůře rozlišují od některých druhů čeledi Chrysomelidaemandelinkovití). Brouci jsou charakterističtí také poměrně úzkým a dlouhým tělem a zoubky po stranách štítu.

Larva je bělavá, slabě sklerotizovaná, válcovitá či zploštělá, s malou příčnou hlavou, hrudní nohy rudimentární.[1]

Česká rodová jména pro zástupce čeledi jsou tesařík, kozlíček, trnoštítec.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Larvy se líhnou z vajíček vykladených na živné rostliny, dřeviny, do stavebního dřeva, do půdy aj. Živí se trouchnivějícím nebo již odumřelým dřevem a trouchem. Někteří dospělci se živí pylem, šťávami ovoce (např. tesařík pižmový), někteří potravu nepřijímají (např. tesařík piluna). Larvy i dospělci kozlíčků rodu Dorcadion jsou rhizofágové (konzumují kořeny). Některé druhy mohou poškozovat lesní porost; vážnými škůdci jsou např. tesařík šedohnědý (Tetropium fuscum) a tesařík smrkový (Tetropium castaneum), kteří poškozují povrchovou vrstvu dřeva a urychluje odumírání oslabených stromů.

Brouky najdeme na dřevě starých stromů, na padlých kmenech, na metrovém dříví, na pařezech, u paty stromu, jiné druhy na květech a listech lučních rostlin, na spadaném ovoci atd.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Mnoho druhů z čeledi tesaříkovití je chráněno zákonem a vyskytují se jen vzácně.

V České republice jsou chráněni kozlíček jilmový (Saperda punctata), silně ohrožený je tesařík obrovský (Cerambyx cerdo), tesařík zavalitý (Ergates faber) a trnoštítec horský (Tragosoma depsarium), kriticky ohrožený tesařík alpský (Rosalia alpina), tesařík broskvoňový (Purpuricenus kaehleri) a tesařík drsnorohý (Aegosoma scabricorne, syn. Megopis scabricornis).

Podčeledi[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANDĚRA, Miloš a SOVÁK, Jan. Atlas fauny České republiky. Praha: Academia, 2018, s. 84. Atlas. ISBN 978-80-200-2756-6.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANDĚRA, Miloš a SOVÁK, Jan. Atlas fauny České republiky. Praha: Academia, 2018. 664 s. Atlas. ISBN 978-80-200-2756-6.
  • ČESKO. Vyhláška č. 395 ze dne 11. června 1992, kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Sbírka zákonů ČR. 1992, částka 80, s. 2212–2246. ISSN 1211-1244. Dostupné také z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-395/zneni-20130715
  • NEVORAL, Jiří. Ekologie tesaříka drsnorohého (Aegosoma scabricorne (Scopoli, 1763)) (Coleoptera: Cerambycidae) na Břeclavsku. Brno, 2017. 46 s., 14 příl. Bakalářská práce. Ved. práce Ing. Jiří Foit, Ph.D. Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav ochrany lesů a myslivosti. Dostupné také z: https://theses.cz/id/snnsai/21506352
  • SAMA, Gianfranco. Atlas of the Cerambycidae of Europe and the Mediterranean area. Zlín: Nakl. Kabourek, 2002. 173 s. ISBN 80-86447-07-3.
  • SLÁMA, Milan Emanuel František. Coleoptera: Cerambycidae. Zlín: Vít Kabourek, 2006. 40 s. Folia Heyrovskyana. Series B, Icones Insectorum Europae Centralis, no. 4 (2006).
  • ZAHRADNÍK, Jiří. Brouci. Praha: Aventinum, 2008. 288 s. Fotografické atlasy. ISBN 978-80-86858-43-2.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]