Tesařík pižmový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Tesařík pižmový

alternativní popis obrázku chybí
Tesařík pižmový
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Čeleď: tesaříkovití (Cerambycidae)
Rod: Aromia
Binomické jméno
Aromia moschata
(L., 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tesařík pižmový (Aromia moschata) je brouk z čeledi tesaříkovití.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velikostí značně proměnlivý brouk od 1,3 cm až téměř k 4 cm s výraznými dlouhými tykadly, sameček má na rozdíl od samičky delší tělo. Barevně taktéž výrazně varíruje, ale nejčastěji je krásně kovově zelený nebo modravě zbarvený. Jihoevropské poddruhy mohou mít červený štít. Brouk, jak již jeho druhové jméno napovídá, nás zaujme i pachem výrazně připomínající pižmo. Ze žlázek ústících na hrudi totiž vylučují aromatický pronikavě vonící sekret. Mezi předohrudí a středohrudí mají stridulační lišty, jejichž třením o sebe vzniká slyšitelný vrzavý zvuk.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je rozšířen v Evropě a v mírném pásmu Asie. Vyskytuje se roztroušeně od nížin do nižších horských poloh; na místě, kde najde vhodný živný strom, se však můžeme setkat i s více jedinci najednou. V Evropě se vyskytuje i za polárním kruhem.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Létá v červenci a srpnu, s oblibou usedá na různé květy (zvláště okoličnatých rostlin) kde se živí pylem, nebo přímo na kmenech stromů, ve kterých probíhal vývoj larev. V zahradách bývá pozorován jak saje šťávu z přezrálého ovoce. S oblibou se krmí i vytékající sladkou šťávou stromů, např. břízy, kde je můžeme vidět v hojném počtu jak se slétali a hodovali spolu se sršni a babočkami.

Samička klade vajíčka do dutin stromů (zejména do vrb, občas i do topolů, jeřábů nebo olší). Larvy nejprve žijí pod kůrou, později zalézají do dřeva, kde vykousávají své chodbičky především ve vrbách (nejčastěji jívách), ale někdy také v topolech nebo olších. Může jich být tolik, že svůj hostitelský strom po létech využívání zahubí. Avšak většinou to jsou právě jen náletové jívy, jejichž zničení není člověkem bráno jako velké škůdcovství. Tyto bělavé larvy s malou, příčnou hlavou a válcovitým, poněkud zploštělým tělem mají zakrnělé nohy a k pohybu v chodbách jim slouží části zesílené kutikuly (mozoly). Larva dospěje po 2 až 3 letech a poté si zhotovuje kukelní komůrku z dřevních pilin pod kůrou nebo ve vyhlodané chodbě. Čerstvý brouk se při líhnutí prokusuje ven. Dospělci žijí jen několik týdnů přes léto.

Detail hlavy brouka A. moschata
Tesařík pižmový (Aromia moschata)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]