Pleocomidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pleocomidae

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Nadčeleď: Scarabaeoidea
Čeleď: Pleocomidae
LeConte, 1861
Rod: Pleocoma
LeConte, 1856
Druhy

26 popsaných druhů

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pleocomidae je čeleď brouků, kteří žijí na západě Severní Ameriky. Je do ní zařazován jen jediný rod, Pleocoma. Tito brouci tráví převážnou část svého života pod zemí a objevují se pouze v období deště nebo sněhu. Ve Spojených státech se jim proto obecně říká rain beetles - dešťoví brouci. Dříve byli brouci této čeledi zařazováni do čeledi Geotrupidae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Brouci mají oválné robustní tělo, podobné ostatním vrubounovitým broukům. Jejich spodní strana je hustě pokryta dlouhými jemnými chlupy, které pokračují na nohách a k okraji hrudi a krovek (rodové jméno je odvozeno z řeckého pleos - hojný a kome - vlas, chlup). Zadeček je neochlupený a lesklý. Brouci jsou zbarveni od černé do červeno-hnědé barvy, zatímco chlupy mohou být od žluté přes červenou až k černé. Tykadla jsou 11-segmentová se 4-8 lamelovou paličkou na konci, což je více než u ostatních skupin vrubounovitých. Kusadla nejsou funkční, dospělí brouci nepřijímají potravu.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Larva má tvar písmene "C" a krémově bílou barvu, jako ostatní vrubounovití. Larvy se živí kořeny v půdě, často hluboko pod hostitelskou rostlinou. Detaily larválního vývoje jsou známy pouze pro některé druhy; mají devět nebo více instarů a vývoj do plné dospělosti může trvat i 13 let. Koncem léta se larvy zakuklují a dospělá imaga se prodírají na povrch na počátku podzimu nebo zimy, kdy začíná období dešťů, které je typické například pro kalifornské klima; některé druhy brouků se aktivují časně z jara. Samice mají zakrnělá křídla, proto samci létají kolem nich (většinou za deště) a svůj let řídí podle feromonů vydávaných samicemi. Brouci se páří na povrchu nebo v doupatech vyhrabaných samicemi, kam potom samice kladou svá vajíčka. Některé druhy mohou být aktivní pouze jeden den v daném roce.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Brouci rodu Pleocoma jsou rozšířeni od samého jihu státu Washington, přes hory v Oregonu a Kalifornii až po sever Kalifornské zátoky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rain beetle na anglické Wikipedii.

  • Frank T. Hovore, "Pleocomidae", Ross H. Arnett, Jr. a Michael C. Thomas, American Beetles (CRC Press, 2002), vol. 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]