Majkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMajkovití
alternativní popis obrázku chybí
Majka Epicauta pennsylvanica
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád brouci (Coleoptera)
Podřád všežraví (Polyphaga)
Infrařád Cucujiformia
Nadčeleď Tenebrionoidea
Čeleď Meloidae
Gyllenhal, 1810
Rody

Viz článek

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mylabris quadripunctata
Majkovitý brouk z Indie
Brouk rodu Horia z Indie
Cysteodemus armatus

Majkovití (Meloidae) jsou čeleď brouků obecně známých jako majky, v anglicky mluvících zemích označovaných obecně jako blister beetle (puchýřníci). Celosvětově je popsáno asi 2 500 druhů.

Svůj název (puchýřníci) dostali tito brouci proto, že vylučují jedovatou chemickou sloučeninu kantaridin, která způsobuje bolestivé otoky a puchýře na pokožce. Kantaridin se v medicíně používá k odstraňování bradavic a k tomuto účelu se sbírají brouci rodu Mylabris a Lytta, zejména pak druh Lytta vesicatoria, ze kterých se vyrábí známé afrodisiakum španělské mušky.

Majkovití jsou brouci s vícenásobným složitým cyklem vývoje. Dospělí brouci (imaga) jsou fytofágní a zdržují se na květech rostlin čeledí Amaranthaceae, Compositae, Leguminosae a Solanaceae. Do země kolem hostitelských rostlin naklade samička 2 - 4 tisíce vajíček, z nich se však vývoje do prvního instaru dožije pouze pár larviček, zvaných triungulini. Tyto larvičky vylézají na květ rostliny, kde čekají na samotářské včely, přilétající sem za potravou. Zvláštním háčkem na nohách se larva včely zachytí a nechá se zanést do hostitelského hnízda, kde zalézá do zárodečných buněk a živí se včelím plodem. Dalších 4 - 5 instarů prodělává brouk jako ponrava. Poslední instar se zakukluje a po vylíhnutí opouští hnízdo.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blister beetle na anglické Wikipedii.