Kineziologie One Brain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o alternativní medicíně. O vědecké disciplíně pojednává článek Kineziologie.

Kineziologie One Brain je odvětví aplikované kineziologie, jedná se o alternativní metodu, která používá svalových testů [1] k hledání příčin fyzických i duševních poruch a jejich odstranění pomocí korekčních technik. Metoda je používána u dětí i dospělých, při fyzických i psychických problémech, při aktuálním i dlouhodobém stresu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základy této metody vypracoval v 60. letech 20. století chiropraktik George J. Goodheart (1918 - 2008) v USA [2]. Goodheart vycházel z fyziologických, mechanických i psychologických mechanizmů, které zkoumá kineziologie a vypozoroval souvislost mezi funkcí svalů a zdravím člověka. Vycházel z předpokladu, že tak, jak mozek vysílá signály do svalů, jsou i svaly schopny ovlivňovat funkce mozku. To se má dít jemným pohybem svalů, jehož se docílí masáží akupresurních bodů či tlakem na ně. Goodheart postupně zmapoval souvislost mezi 16 různými tlakovými body na lebce, dále nad prsní kostí, za kolenem a všemi hlavními svalovými skupinami. Pomocí těchto souvislostí naznal, že v lidském těle jsou určité energetické kanály, které mají vztah mezi jednotlivými tlakovými body, svaly a orgány. Energetické dráhy, kterým se říká také meridiány, jsou známy a využívány zejména v tradiční čínské medicíně. Energetické dráhy jsou například využívány v akupresuře či akupunktuře.

V roce 1975 byla založena mezinárodní organizace aplikované kineziologie International College of Applied Kinesiology (ICAK) s cílem poskytnout informace a postupy založené na výzkumu, který učinil George J. Goodheart. Goodheart později učil metodu další chiropraktiky. V roce 2003 byla aplikovaná kineziologie 10. nejpoužívanější metoda používaná chiropraktiky v USA, 37.6 % chiropraktiků používajících tuto metodu a 12.9 % pacientů bylo touto metodou ošetřeno.[3]

Koncepci George J. Goodhearta později rozpracoval dr. John Thie, zakladatel mezinárodní asociace kineziologů Touch For Health Kinesiology Association. V dalším vývoji této metody se specifikovalo několik odvětví specializované kineziologie, z nichž nejrozšířenější je metoda kineziologie One Brain, která je součástí systému Three In One - 3in1. Zakladatelem kineziologie One Brain je Gordon Stokes (1929 - 2006) a Daniel Whiteside (1933 - 2013), kteří metodu aplikované kineziologie dále zdokonalili. Stokes ve své práci využíval behaviorální genetiku (genetiku chování), psychodrama, hru na postavy. Whiteside společně se svými rodiči Robertem a Elizabeth byli průkopníky genetiky chování, metody, která by měla pomoci pochopit instinktivní chování lidí. Whiteside vytvořil mezinárodně uznávaný systém v oblasti vrozených vzorců chování.

Metoda One Brain je v současnosti nejpoužívanější a nejúčinnější z aplikované kineziologie, je hrazena zdravotní pojišťovnou například v Nizozemsku nebo v Maďarsku Archivováno 29. 8. 2019 na Wayback Machine.

Princip metody[editovat | editovat zdroj]

Metoda kineziologie One Brain nachází uplatnění při fyzických či psychických potížích, které vznikly následkem nějaké prožité silné negativní události. Pomáhá lidem identifikovat stres a uvolnit ho. I klasická medicína připouští, že až 95 % všech onemocnění je psychosomatického původu, což znamená, že je naše tělo závislé na našich duševních procesech. Psychosomatický základ tak může mít například bolesti hlavy, zad, žaludku, a mnohé jiné.

Metoda používá k hledání příčiny problému testování svalů [4] vycházející z pozorování, že negativní emoce sval oslabí, čímž je možné pomocí svalů testovat tělo. Mozek, jako biologický počítač, koordinuje činnost tělesných projevů a funkcí a zaznamenává všechny údaje do paměti člověka. Přes propojení svalů s mozkem je možné dostat se k uloženým údajům a nalézt tak prvotní příčinu aktuálního prožívaného stresu či problému a v konečném důsledku příčinu vyloučit. Metoda rovněž předpokládá, že když má člověk jakýkoliv problém, jedná se o špatnou komunikaci mezi levou a pravou mozkovou hemisférou. Tento blok byl způsoben strachem, bolestí nebo strachem z bolesti. Pomocí jednoduchých korekcí nebo cvičením příslušných svalů lze blok jemně a účinně odstranit a znovu nastolit tzv. jednotný mozek (tj. One Brain).

Filosofie One Brain je jednoduchá. Odstranit stres a obnovit vlastní volbu ve svém jednání a chování, převzít za sebe odpovědnost. Odblokováním se uvolní negativní energie spojená se stresem[5] nebo traumatickou událostí v minulosti, které ovlivňovaly klienta v přítomnosti. Člověk již nereaguje jako dříve na základě minulé negativní zkušenosti, nachází nová řešení svých stávajících problémů a tím dosahuje větší harmonii v životě.

Metoda nediagnostikuje ani neléčí, ale tím že odstraní blokády uvolní energetický tok v těle a zapojí se samo léčící síly organismu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Applied kinesiology na anglické Wikipedii.

  1. JANDA, Vladimír. Svalové funkční testy. [s.l.]: Grada, 2004. 325 s. ISBN 80-247-0722-5. 
  2. Innovators - George Goodheart [online]. 2011-01-13 [cit. 2015-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne January 13, 2011. (anglicky) 
  3. Job Analysis of Chiropractic. [s.l.]: National Board of Chiropractic Examiners, 2005. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. ISBN 978-1-884457-05-0. S. 135. 
  4. FROST, Robert. Aplikovaná kineziologie : základní principy a techniky.. [s.l.]: Olomouc Fontána, 2013. 255 s. ISBN 978-80-7336-708-4. 
  5. BERNASCON, Virginie; BERNASCON, Dominique. Techniky kineziologie. [s.l.]: Olomouc Fontána, 2007. 152 s. ISBN 978-80-7336-404-5.