Deltový sval

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Deltový sval
Deltový sval člověka
Deltový sval člověka
Povrchové svaly paže člověka
Povrchové svaly paže člověka
Latinsky m. deltoideus
Odstup lopatkový hřeben (spina scapulae)

nadpažek (acromion)

klíční kost

Úpon deltová drsnatina pažní kosti (tuberositas deltoidea)
Krvení a. circumflexa humeri posterior
Inervace podpažní nerv (n. axillaris)
Funkce ohybač ramenního kloubu

přitahovač ramenního kloubu
pomocný otáčeč ramenního kloubu

Deltový sval (lat. musculus deltoideus) je povrchově uložený plochý kosterní sval, který objímá ramenní kloub. Svým tvarem se podobá trojúhelníku, čímž připomíná řecké velké písmeno delta. U člověka má tvar části pláště kužele.

Uložení[editovat | editovat zdroj]

Je rozepjatý mezi hřebenem lopatky (spina scapulae), klíční kosti a nadpažek lopatky (acromion). Upíná se nad polovinu pažní kostí na tuberositas deltoidea humeri a tvoří kulatou konturu ramene. Zvláště u mužů je místem k injekční aplikaci látek do svalu.

U člověka má deltový sval tři části:

  • Nadpažková část (pars acromialis): odstupuje od nadpažku (kostěný výběžek lopatky-acromion), společně s velkým prsním svalem umožňuje upažení(abdukce paže)
  • Lopatková část (pars spinalis): Lopatková část (lze nalézt i pod pojmem Hřebenová část) odstupuje od zevních 2/3 hřebenu lopatky, stah způsobí zapažení
  • Klíčková část (pars clavicularis): odstupuje od klíční kosti, stahem svalových vláken dojde k předpažení

Svalová vlákna všech tří částí se sbíhají a srůstají a tlustou šlachou se společně upínají na pažní kost v oblasti tuberositas deltoidea (deltová drsnatina pažní kosti) . Deltový sval je typickým mnohozpeřeným svalem.

Jednotlivé části mohou chybět. Vyskytují se svalové spojky se svaly okolními.

Z hlediska vývoje se společně vyvíjí akromiální a klavikulární část, část spinální samostatně.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Sval jako celek udržuje klidovým napětím hlavici ramenního kloubu v jamce. Má-li jedinec obrnu, dochází ke spontánní luxaci (vykloubení) ramenního kloubu váhou končetiny.

Klavikulární část (pars clavicularis) se podílí na předpažení (ventrální flexi) abdukci a vnitřní rotaci paže, akromiální část způsobuje upažení (abdukci paže) a hřebenová část (pars spinalis) se účastní na zapažení (extenzi) a zevní rotaci horní končetiny.

Inervace[editovat | editovat zdroj]

Sval je řízen z nervus axillaris z nervové pleteně pro horní končetinu plexus brachialis. Kořenovou inervaci má tento nerv v pátém a šestém krčním obratli (C5 a C6).

Deltový sval u zvířat[editovat | editovat zdroj]

Naprostá většina savců má redukovanou klíční kost, někdy úplně chybí. Klavikulární část deltového svalu je proto redukována a stává se součástí kývače.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]