Kallistó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jupiter a Kallistó , autor François Boucher, Jupiter/Zeus přebírá podobu Diany/Artemis

Kallistó (řecky Καλλιστώ, latinsky Kallistó) byla v řecké mytologii dcerou arkadského krále Lykáóna.

Byla prý nejkrásnější dívkou v království a stala se členkou družiny bohyně lovu Artemis. Netrvalo dlouho a objevil ji nejvyšší bůh Zeus a aby ji získal, prý na sebe vzal podobu Artemis. Některé verze však hovoří o tom, že si ji vzal násilím.

Když Artemis zpozorovala, že Kallistó čeká dítě, vyhnala ji ze své družiny a Kallistó pak osamocena porodila v lese syna Arkada. Toto jak se dozvěděla bohyně Héra, Diova manželka, pomstila se za Diovu nevěru tím, že Kallistó proměnila v medvědici.

Arkas dospěl a lov se stal jeho vášní. Neštěstí nedalo na sebe dlouho čekat — na jednom lovu se vydal po stopě právě této medvědice. V poslední chvíli zakročil Zeus, zabránil vraždě matky a proměnil také Arkada v medvěda. Oba poté vyzvedl na nebeskou klenbu a proměnil je v souhvězdí Velkého a Malého medvěda, které dnes nazýváme Velký a Malý vůz.

Odraz v umění

Tento příběh byl oblíbeným námětem renesančních a barokních umělců.

  • Tizian namaloval hned dva obrazy Artemis a Kallistó (jeden z roku 1559 je v Bridgewater House v Londýně a druhý z roku 1560 ve Státní galerii ve Vídni
  • další pozoruhodný obraz Fr. Wouterse Artemis a Kallistó (je z poloviny 17. století a je v Zámecké galerii v Kroměříži.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kallistó na Wikimedia Commons

Literatura

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Gerhard Löwe, Heindrich Alexander Stoll, ABC Antiky