Jedle šupinatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJedle šupinatá
alternativní popis obrázku chybí
jedle šupinatá
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Podčeleď jedlové (Abietoideae)
Rod jedle (Abies)
Binomické jméno
Abies squamata
Masters
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedle šupinatá (Abies squamata) je jehličnatý strom z čeledi borovicovité, z rodu jedlí, původem z Číny a Tibetu, blízký příbuzný jedle Abies delavayi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, pomalu rostoucí strom, dorůstající do výšky 40 m. Koruna pyramidální. Borka hnědočervená, odloupávající se po tenkých plátcích jako papír, podobně jako u břízy. Letorosty hnědé. Jehlice modrozelené, 1,5-2,5 cm dlouhé a 2 mm široké, hustě uspořádané, vztyčené, na koncích zakulacené či pichlavé. Šišky 5-8 cm dlouhé a 2,5-3,5 cm široké, zpočátku fialové, později černé, válcovité. Semena dozrávají v říjnu.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Jedle Abies squamata je příbuzná jedli Abies delavayi.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom rostoucí v nadmořských výškách 3000-4700 m, patří mezi stromy rostoucí v nejvyšších nadmořských výškách na světě. Klima je zde studené, poměrně suché, strom získává vodu ze stálého sněhu, kterého je na vrcholcích hor dostatek. Půdy jsou zde tvořeny šedohnědým podzolem či lithosolem, pH kolem 5, tj. kyselá půda. Strom snáší přistínění, nesnáší znečištění ovzduší. Mrazuvzdorný do minus 23 °C. Tvoří často lesy s dalšími stromy například s Abies recurvata, Abies fargesii varieta faxoniana, Picea likiangensis varieta rubescens, Picea asperata, Picea linzhiensis, Larix potaninii, Tsuga forrestii, z listnatých stromů Betula albosinensis.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Čína - provincie Čching-chaj, provincie S'-čchuan, provincie Kan-su a Tibet. V Evropě a v Severní Americe vzácně pěstována pouze v botanických zahradách a arboretech, kde roste velmi pomalu.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Dřevo stromu se používá ve stavebnictví a na nábytek, není ale příliš často komerčně využívané díky výskytu stromu vysoko v horách na nepřístupných místech.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

I přes stabilní populaci je strom hodnocen jako zranitelný, neboť vzhledem k jeho velmi pomalému růstu nedochází při potenciálním kácení k dostatečně rychlé obnově jeho populace. V západní Číně je vyhlášen zákaz jeho kácení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-05]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]