Abies ziyuanensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAbies ziyuanensis
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Podčeleď jedlové (Abietoideae)
Rod jedle (Abies)
Binomické jméno
Abies ziyuanensis
L.K.Fu & S.L.Mo, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abies ziyuanensis je druh jedle, jehličnatého stromu z čeledi borovicovité. Tento druh se vyskytuje v horách v jižní Číně a je považován za ohrožený.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Abies beshanzuensis varieta ziyuanensis,
  • Abies dayuanensis,
  • Abies fabri varieta ziyuanensis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí (30 cm za rok, více než 4,5 m za 10 let) strom, dorůstající 30 m. Kmen je přímý, okrouhlý a dosahuje průměru 0,9 m. Koruna je oválovitá. Větve jsou dlouhé a rostoucí vodorovně. Borka je zpočátku hladká a šedá, později nepravidelně šupinovitá, rýhovaná, rozbrázděná a bledě šedá. Letorosty jsou tlusté, zpočátku světle žluté či žlutohnědé, někdy se ve 3 či 4  roce zbarvující do šedočerna; na povrchu rýhované a rozbrázděné, hladké či s krátkými chlupy v rýhách, s kruhovými listovými jizvami. Vegetativní pupeny (základ pro stonek a listy) jsou vejčité až kuželovité, pokryté bílou pryskyřicí; pupenové šupiny jsou trojúhelníkové, žlutohnědé. Jehlice jsou spirálovitě uspořádané, na horních stranách hlavních větví směřující vzhůru, na spodních stranách a na postranních letorostech hřebenovitě uspořádané do dvou postranních sad, přímé, nepravidelné; 1-4,2 cm dlouhé a 2,5-3,5 mm široké; seshora leskle tmavozelené, vespod se dvěma bílými průduchovými pruhy; se dvěma pryskyřičnými kanálky na okrajích, na špičce se zářezem. Samčí šištice jsou postranní, v listovém úžlabí, 20 mm dlouhé, žluté, s červenými mikrosporofyly. Samičí šištice jsou postranní, rostou na 5-10 mm dlouhých stopkách; šišky jsou válcovitě elipsoidní, zpočátku zelené či žlutozelené, později tmavozelenohnědé a nakonec ve zralosti tmavohnědé, 7-12 cm dlouhé a 3,5-4,5 cm široké; úžlabí je neopadávající; podpůrné šupiny jsou 21-23 mm dlouhé, uprostřed zúžené; okrajová část je ve tvaru špachtle, kruhová či zkrácená, s vyčnívajícím, zpětně zahnutým, ostrým, malým a hrotitým vrcholem; semenné šupiny jsou uprostřed šišky polokruhově či ledvinovitě lichoběžníkovité, na bázi laločnaté; 2,3-2,5 mm dlouhé a 3-3,3 mm široké; na okraji bočně nepravidelně zubaté. Semena jsou purpurově šedá, opačně trojúhelníková, 10 mm dlouhá s 14 mm dlouhým, lesklým, skvrnitým, široce sekerovitým křídlem. Zimní pupeny jsou kuželovité. Strom kvete v květnu. Semena dozrávají říjen-listopad.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Jedle Abies ziyuanensis je blízce příbuzná[2] s jedlemi:

Některými botaniky je Abies ziyuanensis považována pouze za varietu jedle beshanzuensis[3], toznamená: Abies beshanzuensis varieta ziyuanensis. Abies ziyuanensis se (od Abies beshanzuensis) liší: podlouhlými hlavními vrcholovými (terminálními) pupeny (= pupeny na konci hlavní osy větve); podlouhle válcovitými, tmavozelenohnědými a později ve zralosti tmavohnědými samičími šišticemi (= šiškami); širšími nebo většími semennými šupinami na spodních stranách a širší vrcholovou částí podpůrných šupin, která je téměř kruhově zkrácená; purpurovými křídly semen.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovem stromu je Čína autonomní oblast Kuang-si (v severovýchodní části této oblasti - Yuanbao Shan a Rongshui Xian) a provincie Chu-nan (v jihozápadní části této provincie - Ziyuan Xian, Chenbu a Xingni).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Horský strom, rostoucí v nadmořských výškách 1650-1750 m, ve studeném a vlhkém klimatu, s průměrnou roční teplotou kolem 10 °C, v zimě klesající k −10 °C (zimní období zde trvá 4-5 měsíců, listopad-březen). Strom má rád přímé oslunění a dobře odvodňovanou půdu. Půdy žlutohnědé s pH 4.5-5  (půdy kyselé). Strom roste ve smíšených lesích. V nadmořských výškách nad 1700 m je kolem hory Yuanbao Shan nahrazena jedlí Abies yuanbaoshanensis.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Strom je považován za ohrožený a stav jeho populace je klesající, celá populace stromu je odhadována na méně než 2000[2] jedinců. V minulosti kácen pro dřevo (pro výskyt v nižších nadmořských výškách a tím snadnou dostupnost), dnes většinou již kácen není. Současné hrozby představují sesuvy půdy a přílišné spásání ovcemi a skotem. Některé části populace této jedle se vyskytují v chráněných oblastech, kde jsou chráněny jako jejich součást. Regenerace populace tohoto stromu je nedostatečná (rozmnožování tohoto stromu probíhá pomalu, většinu populace navíc tvoří přestárlé stromy a je málo nových semenáčů), přesto žádná zvláštní ochranná opatření neprobíhají.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-28]
  2. a b Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2015-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-01. 
  3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=210000002

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]