Jedle posvátná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJedle posvátná
alternativní popis obrázku chybí
Porost jedle posvátné
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Podčeleď jedlové (Abietoideae)
Rod jedle (Abies)
Binomické jméno
Abies religiosa
(Kunth) Schltdl. & Cham., 1830
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedle posvátná[2] (Abies religiosa) je stálezelený jehličnatý strom z podčeledi jedlové, rod jedle, původem z Mexika a Guatemaly.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

 • Abies religiosa varieta colimensis,
 • Abies religiosa varieta perotensis,
 • Abies religiosa varieta lindleyana,
 • Abies religiosa varieta glaucescens,
 • Abies religiosa varieta hirtella,
 • Abies hirtella,
 • Abies glaucescens,
 • Abies colimensis,
 • Pinus religiosa,
 • Pinus hirtella,
 • Picea religiosa,
 • Picea hirtella,
 • Picea glaucescens.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí (více než 30 cm za rok, více než 4,5 m za 10 let) strom, dorůstající 60 m, s průměrem kmene 2 m. Kmen jednotlivý, rovný a okrouhlý. Koruna pyramidální či kuželovitá. Větve prvního řádu dlouhé, štíhlé, zpočátku stoupající, později vodorovné až klesající. Borka zpočátku hladká a šedobílá, později hluboce rozpraskaná do malých plátů a šedohnědá. Letorosty červenohnědopurpurové, nepravidelně rýhované, někdy mírně chlupaté. Pupeny krátce válcovité, pryskyřičnaté. Jehlice spirálovitě uspořádané, 1-3,5 cm dlouhé a 1,2-1,6 mm široké a 0,5 mm vysoké; seshora leskle tmavozelené, vespod světle zelené se dvěma průduchovými bílými proužky; se 2 okrajovými pryskyřičnými kanálky; na špičce ostré. Samčí šištice postranní, mírně visící, 10-15 mm dlouhé, s červenými mikrosporofyly. Šišky (samičí šištice nesoucí semena) podlouhle vejčité až válcovité, na krátké stopce, 8-16 cm dlouhé a 4-6 cm široké, zpočátku fialovomodré s žlutými podpůrnými šupinami, později dozráváním purpurovohnědé s hnědými, zužujícími se, 3 cm dlouhými a vyčnívajícími podpůrnými šupinami; s neopadavými, tmavohnědými vřeteny (Rhachis = hlavní stonek květenství) a klínovitými a hladkými, uprostřed šišky 3 cm dlouhými a 3 cm širokými, semennými šupinami. Semena 10 mm dlouhá, 5 mm široká, hnědá, s klínovitým, 10-15 mm dlouhým, hnědým křídlem. Semena dozrávají říjen-listopad.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovem stromu je: Guatemala; Mexiko (státy Chiapas, Guanajuato, Guerrero, Hidalgo, Jalisco, México, Michoacán, Morelos, Nuevo León, Oaxaca, Puebla, Querétaro, San Luis Potosí, Sinaloa, Tabasco, Tlaxcala, Veracruz a město Mexiko).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vysokohorský strom, roste v nadmořských výškách 1200-4100 m v dobře odvodňovaných, vlhkých horských půdách vulkanického původu, nejlépe se mu daří v půdě těžké a jílovité. Klima studené, blízko pobřeží vlhké oceánské, směrem do vnitrozemí studenější s větším množstvím sněhu a velkým množstvím srážek. Nenáročný na světlo. pH půdy kolem 5 (půda kyselá). Mrazuvzdorný do −12 °C. Nesnáší znečištění ovzduší (úhyn lesů, tvořených mimo jiné tímto stromem, ve znečištěném ovzduší u Mexico City). Strom dokáže růst i v horších světelných podmínkách. Jedle posvátná tvoří monokulturní lesy či roste dohromady ve smíšených lesích se stromy: borovicí Montezumovou Pinus montezumae, douglaskou tisolistou sivou Pseudotsuga menziesii varieta glauca, borovicí Pinus hartwegii, olší Alnus acuminata, střemchou pozdní Prunus serotina a dalšími, a keři: keře z rodů brusnice Vaccinium, kyhanka Andromeda, meruzalka Ribes a fuchsie Fuchsia.

Jedle posvátná má v přírodě velmi neobyčejný ekologický význam, slouží k zimnímu spánku (hibernace) mnoha milionů jedinců motýla monarchy stěhovavého Danaus plexippus.

Choroby a nepřátelé[editovat | editovat zdroj]

Jehlicemi stromu se živí, a při přemnožení strom ohrožují, někteří motýli například Evita hyalinaria; z parazitických rostlin stromu škodí například Arceuthobium abietis-religiosae; z houbových chorob například kořenovník vrstevnatý (Heterobasidion annosum) a jiné.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

V Guatemale a Mexiku slouží jako zdroj dřeva, používaného na lehké vnitřní konstrukce a v tesařství.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Strom není ohrožen, nicméně jeho populace je klesající. Kácení mělo s velkou pravděpodobností vliv na populaci stromu v některých oblastech výskytu, stejně jako odlesňování v Guatemale a v jižním Mexiku. Masové kácení tohoto stromu je nepravděpodobné, protože tento strom má tradiční náboženský význam pro domorodé američany (Indiány). Při christianizaci a hispanizaci místních obyvatel byly tyto tradice zahrnuty do nových režimů uctívání a v době náboženských festivalů jsou kostely zdobeny větévkami tohoto stromu. Části populace stromu jsou chráněny v chráněných oblastech (například národní parky), většina populace jedle posvátné je nicméně mimo chráněná území. I v chráněných oblastech ovšem dochází k nezákonnému kácení, což představuje problém pro tento strom, i živočichy, na něm závislé.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
 2. Florius - katalog botanických zahrad: Abies religiosa [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]