Jedle sicilská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJedle sicilská
alternativní popis obrázku chybí
Jedle sicilská (Abies nebrodensis) v pohoří Madonie na Sicílii v nadmořské výšce 1600 m
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Podčeleďjedlové (Abietoideae)
Rodjedle (Abies)
Binomické jméno
Abies nebrodensis
(Lojac.) Mattei, 1908
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedle sicilská (Abies nebrodensis) je jehličnatý strom z čeledi borovicovité, z rodu jedlí, přirozeně rostoucí na Sicílii, a blízký příbuzný jedle bělokoré.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Abies alba poddruh nebrodensis
  • Abies alba varieta nebrodensis
  • Abies pectinata varieta nebrodensis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý strom, dorůstající 15-25 m. Kmen dosahuje průměru 1 m. Koruna je široká a zaoblená nebo zploštělá. Borka je mělce rozbrázděná a vločkovitá, oranžová. Pupeny jsou vejčitě kuželovité a hladké, červenohnědé. Letorosty jsou šedozelenožluté, rýhované. Jehlice jsou 1,5-2,5 cm dlouhé a 2 mm široké a 0,5 mm vysoké, seshora leskle tmavozelené, vespod se dvěma zelenobílými stomatárními proužky, na koncích zaoblené, vroubkované a někdy i (vysoko u starých stromů) také špičaté, umístěné v přeslenu (verticillus), čímž se tato jedle odlišuje od ostatních jedlí, vyskytujících se v této oblasti. Samčí šištice jsou 15-20 mm dlouhé, zelenožluté. Samičí šištice (šišky) jsou válcovité, na vrcholu zaoblené, 13-20 cm dlouhé a 4 cm široké, zpočátku zelené či červenohnědé, později dozráváním tmavohnědé. Semena jsou 7 mm dlouhá, se dvěma křídly.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Jedle sicilská (Abies nebrodensis) je blízce příbuzná jedli bělokoré (Abies alba)[2] (jedle bělokorá ji nahrazuje v pohoří Apeniny v Itálii a jinde dále směrem na sever v Evropě). Někteří botanici považují jedli sicilskou za varietu jedle bělokoré – Abies alba varieta nebrodensis.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou stromu je Sicílie, zde se vyskytuje endemicky v pohoří Madonie a v minulosti též v pohoří Nebrodi, kde se dnes již nevyskytuje (obě pohoří jsou součásti sicilských Apenin).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Horský strom, roste v nadmořských výškách kolem 1500 m ve vápencových půdách. Jedle sicilská má ráda přímé slunce, dobře snáší sucho, stačí jí jen minimum vody, je dobře použitelná pro takzvaný Xeriscaping (z řeckého xeros=suchý a anglického scape=escape=utéct), to znamená pěstování rostlin bez dodatečného zalévání či jen s minimálním nutným zaléváním v oblastech s nedostatkem vody. Mrazuvzdorný do −17 °C. Dříve v sicilských lesích převládala jedle sicilská spolu s bukem lesním Fagus sylvatica, nyní vzácná jedle sicilská roste hlavně s hlohem jednosemenným Crataegus monogyna, cesmínou ostrolistou Ilex aquifolium, trnkou obecnou Prunus spinosa a dalšími.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

V minulosti využíván pro dřevo ve stavebnictví a jako palivo, dnes je již pro tohle využití příliš vzácný.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Kriticky ohrožený strom – současná populace čítá 30[3] dospělých jedinců (vzrostla z 24 díky záchrannému programu financovanému z finančního nástroje Evropské unie LIFE, který probíhal na Sicílii v letech 2001-2005). Stav populace je stabilní. Od začátku 19. století byl strom silně kácen pro dřevo, další škody na jeho populaci způsobila eroze. V současnosti představuje hlavní nebezpečí pro populaci tohoto stromu extrémně nízký počet dospělých jedinců a lesní požáry. Pokusy o znovuvysazování mají jen částečný úspěch, hlavně pro přílišné spásání hospodářskými zvířaty místních farmářů. Probíhají In situ programy financované nástroji EU. Jejich cílem je stabilizovat existující dospělou populaci stromu a zvýšit šanci na přežití přirozeně se vyskytujících semenáčů a stromů vysazených prostřednictvím ex situ programů, obnovení původních druhů eliminací konkurenčních cizích druhů a obnovení původního ekosystému. Ex situ programy se zaměřují na pěstování jedle sicilské v Botanické zahradě v Palermu a letních vilách po okolí, dále na pěstování v botanických zahradách a arboretech jinde v Evropě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b http://conifersociety.org/conifers/conifer/abies/nebrodensis/
  3. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2015-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]