Abies fanjingshanensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAbies fanjingshanensis
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Podčeleď jedlové (Abietoideae)
Rod jedle (Abies)
Binomické jméno
Abies fanjingshanensis
W.L.Huang, Y.L.Tu & S.Z.Fang, 1984
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abies fanjingshanensis je jehličnatý strom z čeledi borovicovité, z rodu jedle. Vyskytuje se pouze v Číně v provincii Kuej-čou. Druh je blízce příbuzný jedli Fargesiho.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Abies fargesii varieta fanjingshanensis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí (30 cm za rok, více než 4,5 m za 10 let) strom, dorůstající 20 m. Kmen je válcovitý a dosahuje průměru až 0,6 m. Koruna je kuželovitá. Větve vodorovně vyrůstají z kmene. Borka je tmavošedá. Letorosty jsou červenohnědé, ve 2.  a 3.  roce tmavnoucí. Jehlice jsou paprskovitě uspořádané či na horních částech větví stoupající, vespod hřebenovitě uspořádané do dvou postranních řad, nepravidelné a přímé, s tupým vrcholem, 1-4,3 cm dlouhé a 2-3 mm široké; seshora tmavozelené, na spodní straně se dvěma bílými proužky průduchů; se dvěma pryskyřičnými kanálky, okrajovými na vegetativních letorostech, středovými na letorostech nesoucích šišky. Samičí šištice jsou válcovité, na krátké stopce, zpočátku purpurovohnědé, dozráváním tmavohnědé, 5-6 cm dlouhé a 4 cm široké; podpůrné šupiny jsou ve tvaru špachtle, jsou přibližně 4/5 délky šupin semenných, se zaobleným či vroubkovaným odvráceným okrajem, vrchol je s malým ostrým hrotem; semenné šupiny jsou ledvinovité, 15 mm dlouhé a 18-22 mm široké, na obnažené části hustě chlupaté. Semena jsou mírně zploštělá, úzce vejčitá, 8 mm dlouhá, se široce klínovitým, 7 mm dlouhým, křídlem.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Jedle Abies fanjingshanensis je blízce příbuzná jedli Fargesiho Abies fargesii.[2] Někteří botanici považují jedli Abies fanjingshanensis pouze za varietu jedle Abies fargesii, to znamená: Abies fargesii varieta fanjingshanensis. [3] Nicméně mnozí jiní botanici ji považují za samostatný druh: Abies fanjingshanensis.[3] [4]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Čína - provincie Kuej-čou (kolem hory Fan-ťing (též Fan-ťing-šan), která je nejvyšším vrcholem pohoří Wu-ling).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Horský strom, roste na hoře Fan-ťing v nadmořských výškách 2100–2350 m. Klima je na této hoře studené a vlhké, pouze s krátkými léty. Strom je mrazuvzdorný do −12 °C. Abies fanjingshanensis zde tvoří smíšené lesy s: jedlovcem čínským (Tsuga chinensis), javorem vějířovitým (Acer flabellatum), pěnišníkem Rhododendron hypoglaucum, sakurou ozdobnou (Prunus serrulata), datyní (Enkianthus chinensis) a dalšími.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Není známo.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Strom je považován za ohrožený a stav jeho populace je klesající. Celková populace je odhadována asi na 17000 [3]stromů, nicméně z toho je asi méně než 2500[3] dospělých. Celá populace stromu je chráněna v lesní rezervaci, nicméně mnoho stromů zahynulo působením kyselých dešťů, způsobených znečištěním ovzduší. Je třeba určit zdroj znečištění ovzduší, které je zdrojem kyselých dešťů, a pokusit se provést zmírňující opatření. V provincii Kuej-čou je jedle Abies fanjingshanensis pěstována v botanické zahradě v rámci ex situ programu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. http://www.conifers.org/pi/Abies_fanjingshanensis.php
  3. a b c d Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2015-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-02. 
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=3&taxon_id=200005248

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]